Излишните калории не са единствената причина за наднорменото тегло. Диетите и фитнесът невинаги решават проблема, какво трябва да знаем още за отслабването?
Има неправилен подход към отслабването и това пречи да мръднем стрелката на кантара надолу.
1. Хронично недоспиване
Когато постоянно си недоспивате, тялото не в състояние пълноценно да възстанови собствените си енергийни запаси. Непрекъснатия стрес и екстремалната ситуации провокират натрупването на килограми. Хормоните влияещи на изгарянето на мазнините и за апетита, работят тогава, когато спим. Дългите часове престой на работното място ни осигуряват дохода, но ни пречат да поддържаме добра форма. По данни на американски изследователи 62% от хората със заплати над средното равнище работят повече от 50 часа в седмицата, а 10% над 80. Тези допълнителни часове са откраднати от времето за отдих и за сън.
В друга категория на вечно недоспиващите и оплакващите се от наднормено тегло са младите майки. Техния сън е непълноценен, защото непрекъснато е прекъсван от плача на детето.
► Какво да направите? Редно ли е да сменяте начина си на живот заради 4-5 излишни килограми? Все пак сте в състояние да направите някои крачки. Проучванията сочат, че дори допълнителните 15 минути сън могат да подобрят самочувствието, работоспособността и да намалят телесното тегло. Почивните дни са най-подходящото време да наваксате пропуснатото.
2. Стрес
Стресът ни помага да достигаме целите си, но разваля фигурата ни. Емоционалният стрес е въпрос на хормони: отделя се повече кортизол и лептин. От своя страна, те са свързани с натрупването на мазнини в коремната област. След натоварен ден най-лесно се влиза във форма, като изядете един шоколад. Злоупотребата с подобни изкушения обаче е удар срещу хубавата стройна фигура.
► Какво да направите? Трябва да се научите да управлявате и контролирате емоциите. За да влезете във форма, най-ефикасното средство не е физическо натоварване – бягане или фитнес, а релакс чрез йога за премахване на стреса.
3. Нездравословно хранене
Свикнали сме да пресмятаме калориите, но често забравяме, че не е толкова важно тяхното количество, а качеството им. Австралийски изследователи доказаха, че хората, които се подлагат постоянно на някакви диети, често лишават организма си от нужното количество белтъчини. А те и въглехидратите имат почти еднаква калоричност – 4,2 ккал на 1 грам. Така че не нарушавайте пропорцията от потребни за организма елементи – мазнини, белтъчини и въглехидрати. От друга страна, бъдете изключително внимателни с плодовете. Дори обикновената и така полезна ябълка съдържа значително количество захар.
► Какво да направите? Съставете така менюто си, че в него да влизат поне 15% белтъчини – млечни продукти, бобови растения, риба и месо. Измежду растителните храни предпочитайте зеленчуците.
4. Лекарствата
Има доста медикаменти, които прибавят от 500 г до 5 кг наднормено тегло за месец. Едните увеличават апетита, други променят нивото на инсулин в кръвта, а трети задържат течности в организма.
► Какво да направите? Задължително четете противопоказанията на лечебните препарати. Ако имате съмнение, че те влияят на теглото ви, поговорете с лекаря и контролирайте начина си на хранене и на движение.
5. Хормони
Пряко или косвено, хормоните влияят на килограмите. Дефицитът на хормони на щитовидната жлеза е най-разпространеното заболяване, което води до увеличаване на теглото. То забавя обмяната на веществата и причинява парадоксално натрупване на килограми на фона на слабия апетит. А от хипотиреоза страдат 40% от хората, и то предимно жени. Синдром на Кушинг е другото заболяване, при което се натрупват килограми, поради излишък на кортизон. Недостатъкът на полови хормони също пречи да се освободите от натрупаното свръхтегло.
► Какво да направите? Поне веднъж годишно провеждайте изследване на щитовидната жлеза и на нивото на хормони.
6. Неправилно подреждане на храните
Човек иска да яде това, което види. Американски учени направили заключението, че хората ядат три пъти по-често продукти, които попадат в тяхното полезрение. Тоест, ако постоянно виждате салати и мандарини, те ще попаднат на вашата трапеза, а не сладкишът, който е на последния рафт.
► Какво да направите? Купувайте и слагайте на видимо място в хладилника и бюфета хранителни продукти, които са полезни не само за вашето здраве, но и за стройната ви фигура.
Продукти, които „изгарят“ мазнините
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!