Изследвания през последните години показват, че билката черен кохош може да облекчи симптомите при менопаузата, да увеличи плодовитостта и да лекува различни гинекологични проблеми при жените
Черен кохош, или Actaea racemosa, е растение с големи листа и високи гроздове от бели цветя, произхождащо от Северна Америка. Както цветята, така и корените му са използвани от индианците за лечение на гинекологични, бъбречни и дори психични проблеми.
Днес Actaea racemosa служи като активна съставка в добавки, свързани със здравето на жените, особено тези, които облекчават симптомите на менопаузата, повишават плодовитостта и балансират хормоналния баланс.
Черен кохош- употреби
Облекчава симптомите при менопауза
При жените в менопаузата се наблюдават много различни симптоми като: умора, горещи и студени вълни, изпотяване, безсъние, промени в настроението и др.
Проучване от 2020 година направено на 80 жени в менопауза с изявени симптоми, показва, че тези, които са консумирали по 20 мг на ден от билката в продължение на 8 седмици са имали значително намаляване на интензитета и силата на симптомите. Въпреки това учените са на мнение, че са нужни още изследвания, за да бъде затвърдено действието на тази билка при жени в критическата възраст.
Наистина ли действа като афродизиак
Въпреки, че много хора подкрепят свойствата на тази билка, изследванията по темата не са много и са оскъдни. Нека разгледаме някой от тях.
Според изследвания в Reproductive BioMedicine Online и Gynecological Endocrinology, черният кохош повишава ефективността на кломифена.
Изследването показва, че билката може да помогне за засилване на овулацята при жени със проблеми, като по този начин може да увеличи шансовете им за забременяване.
Други проучвания също така подкрепят тази теория. Те показват засилване при уволацията на жени, които са приемали хранителни добавки с черен кохош и кломифен.
Черен кохош при гинекологични проблеми
изследване в European Journal of Obstetrics Gynecology and Reproductive Biology установи, че тези добавки регулират цикъла на жени с поликистозни яйчници.
Фиброиди: Проучване на 244 жени в менопауза доказа, че ежедневната добавка с 40 милиграма черен кохош може да намали размера на маточните фиброиди с 30%.
Въпреки че някои твърдят, че черният кохош може да лекува симптомите на предменструален синдром, няма достатъчно научни доказателства, които да го докажат.
Има научни доказателства, че добавките от черен кохош могат да помогнат за регулиране на цикъла при жени с подобни проблеми.
Намалява риска от рак на гърдата
Тъй като черният кохош се държи като хормона естроген, експертите смятат, че може да влоши или увеличи риска от рак на гърдата.
Въпреки това, проучване, публикувано в Integrative Cancer Therapies, установи, че не увеличава вероятността от рак на гърдата. Напротив, това беше свързано с по-нисък риск.
Според проучвания в епруветка екстрактът от черен кохош може да действа като антиестрогенно средство и да забави разпространението на клетките от рак на гърдата. Все още обаче са необходими повече изследвания.
Може да подобри психичното здраве
Експертите също смятат, че черният кохош може да подобри психичното здраве, особено при жени в менопауза. Според изследване в Post Reproductive Health добавките не влияят на тревожността. Те обаче могат да подобрят някои психологически симптоми.
Може да подобри качеството на съня
Малко проучване на 42 жени в менопауза предполага, че добавките от черен кохош могат да подобрят продължителността и качеството на съня.
Може да стимулира загуба на тегло
Жените в менопауза често наддават на тегло, като се има предвид естественото намаляване на нивата на естроген. Въпреки това, тъй като има научни доказателства за естрогенните ефекти на черния кохош, експертите смятат, че той може да помогне за контролиране на теглото на този етап.
Странични ефекти от билката
Въпреки че черният кохош има странични ефекти, те са предимно леки. Те включват стомашно разстройство, кожни обриви, мускулни болки, уголемяване на гърдите и зацапване или кървене извън периода, наред с други.
Сериозните случаи включват утежняващо увреждане на черния дроб. Ето защо хората с тези заболявания или подложени на лечение трябва да избягват тази съставка. По същия начин, проучване върху животни свързва високи дози с увреждане на червените кръвни клетки, което води до анемия. Необходими са обаче повече изследвания, за да се разгледат тези ефекти при хората.
В същото време трябва да имате предвид, че изследванията върху черния кохош са оскъдни, така че може да има други неблагоприятни ефекти, за които не знаем.
Дозировка и различни варианти на консумация
Черният кохош се предлага в различни форми, независимо дали са капсули, течен екстракт или чай. Според дозите, те могат да варират в зависимост от марката. Въпреки това, общата доза е между 20 до 120 милиграма екстракт или прах на ден.
Експертите смятат, че за лечение на симптомите на менопаузата жените трябва да приемат поне 20 милиграма дневно. Някои експерти обаче казват, че не трябва да го приемате повече от 6 месеца, предвид потенциала му да причини увреждане на черния дроб.
Добавките често идват във форми, които смесват черния кохош с други компоненти. Например червена детелина, соеви изофлавони, чисти горски плодове, жълт кантарион, донг куай и витамин С.
Комбинирането на черен кохош с всяко от тях може да помогне за засилване на ролята му за облекчаване на симптомите на менопаузата. Въпреки това, учените все още се нуждаят от повече проучвания в подкрепа на подобни хипотези.
Черен кохош при менопаузата
Черният кохош е северноамериканско лечебно растение. Древните индианци са го използвали за лечение на състояния, които са засягали жените, както и други заболявания като болки в гърлото, бъбречни проблеми и дори депресия.
Днес употребата му не се е променила много. Използва се главно за облекчаване на симптомите на менопаузата, повишаване на плодовитостта и лечение на различни гинекологични проблеми, като фиброиди, синдром на поликистозни яйчници и предменструален синдром.
Въпреки че повечето от неблагоприятните ефекти са леки, трябва да имате предвид, че може да влоши увреждането на черния дроб, както и да засегне червените кръвни клетки, причинявайки анемия.
Източници: https://steptohealth.com/ Healthline.com/ bestlifecanada.ca
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!