- Кои сиропи за кашлица и каква ефективна съставка да търсим в съдържанието им?
- Сиропът ли е най-доброто решение за отърваване от кашлица?
- Характеристики на ефектите на сиропите за кашлица, видове кашлица
- Как да изберем сироп за кашлица?
- Видове сиропи за лечение на кашлица
- Отхрачващи средства при мокра кашлица
- Отхрачващи сиропи от растителен произход
- Избор с особено внимание: сиропи за кашлица за деца над една година
Кои сиропи за кашлица и каква ефективна съставка да търсим в съдържанието им?
Как да изберем сиропи за кашлица? Има ли значение дали кашлицата е суха или влажна, когато купуваме сироп? С билки или други съставки? Комбинирани сиропи за кашлица или не? Хапчета или сироп – коя форма действа най-бързо?
Най-често купуваме сиропи за кашлица по препоръка на познати, които вече са ги ползвали. След това идва ред на фармацевта в аптеката и едва най-накрая, ако кашлицата е на ден разстояние да стане сериозна, човек е склонен да отиде на лекар, който да му изпише нещо подходящо. Това е така, защото повечето сиропи за кашлица могат да се закупят без рецепта.
А в разнообразието от сиропи за кашлица е добре да можем да изберем такъв, който ако не излекува напълно кашлицата, то поне да ни предпази от усложнения. Тази статия е за това – как да изберем сироп за кашлица и какво е значението на съставките, изброени върху кутията.
В повечето случаи наличието на кашлицата е верен и чест спътник на настинките
Въпреки че не е самостоятелно заболяване, кашлицата е доста неприятен и силен симптом на такива общи заболявания като трахеит, бронхит, трахеобронхит, бронхиолит, пневмония и редица други. В повечето случаи причината за тези заболявания е вирусна и/или бактериална инфекция на дихателните пътища. В същото време трябва да е ясно, че в допълнение към настинката, кашлицата може да бъде проява на други заболявания, включително доста сериозни. Затова не трябва да я подценявате и да я възприемате като относително безобидно, но досадно явление.
Пристъпите на кашлица могат да бъдат редки и леки под формата на изолирана кашлица или редки кашлични удари. Могат и буквално да изтощят човек. Ако не се грижим за лечението на основното заболяване, и кашлицата като негова проява, в напреднали случаи може да се развият усложнения, в някои случаи дори с фатален изход.
Сиропът ли е най-доброто решение за отърваване от кашлица?
Така се случва, че при лечението на кашлица течните форми на лекарства – сиропи или еликсири – традиционно придобиват голяма популярност. Дори ако говорим за избор на ефервесцентни таблетки или прахове, в крайна сметка лекарството се приема в разтворена (течна) форма. В същото време сиропите за кашлица често се предпочитат не само при избора на лекарство за дете, но и при лечение на възрастен.
Когато става въпрос за болно дете, лекарите препоръчват използването на сиропи за лечение на кашлица. Има просто обяснение на този избор: течните форми на лекарството се абсорбират по-бързо в стомашно-чревния тракт от класическите таблетки, които отнемат известно време, за да се разтворят.
Сиропите не дразнят стомашната лигавица, тъй като много от спомагателните компоненти в състава им имат обгръщащ ефект
Сиропите за кашлица са много лесни за дозиране, тъй като повечето производители включват в опаковката мерителни устройства – чашка, лъжица, пипета или спринцовка, с които лесно можете да измерите необходимото количество лекарство, което е особено важно в детска възраст.
Използването на сиропи за кашлица в педиатричната практика до голяма степен помага за решаването на проблема с негативната реакция на детето към приема на лекарство или категоричният му отказ. Повечето сиропи имат приятен аромат и поносими вкусови характеристики.
Освен това, сиропите за кашлица са показани за хора, които по една или друга причина не могат да приемат хапчета. Например, ако последните предизвикат мощен рефлекс на повръщане (с дисфагия) или ако пациентът е в силно отслабено състояние.
Това е интересно! Рецептата за първите сиропи за кашлица включва, колкото и странно да звучи днес, индийски коноп, хлороформ и морфин сулфат.
При съставянето на сиропи за кашлица, производителите на лекарства, когато е възможно, избягват да добавят захар, оцветители, алкохол, изкуствени аромати, консерванти и глутен.
Това се прави, за да могат малките пациенти да приемат лекарства без оглед на алергични реакции, прояви на диатеза, атопичен дерматит и др. Вече има сиропи за кашлица, които могат да се приемат дори от деца под 1 година.
В никакъв случай обаче не трябва да се самолекувате, особено когато става въпрос за дете. Трябва да приемате само сиропа, и то в дозата, предписана от вашия лекар. За лекарства без рецепта, които отдавна са по рафтовете на аптеките, доказали са своята ефективност и безопасност, е възможно самостоятелно приложение от пациента в съответствие с инструкциите за медицинска употреба. Както всяко друго лекарство, сиропите за кашлица могат да имат списък от противопоказания (на които винаги трябва да обръщате внимание!), в зависимост от състава, свойствата и механизма на действие на лекарството.
Характеристики на ефектите на сиропите за кашлица, видове кашлица
Специалистите разграничават два вида сиропи – против кашлица и за кашлица.
За да разберете кой лечебен сироп е подходящ във всеки конкретен случай, първо трябва да сте наясно точно какви видове или разновидности на кашлицата има.
Почти всеки знае, че кашлицата може да бъде суха и влажна (мокра кашлица). Често обаче има объркване в дефинициите на тези две понятия.
Например, в интернет можете да намерите определение за суха кашлица като непродуктивна, което всъщност е вярно само отчасти. Мократа кашлица също може да бъде непродуктивна, докато храчките не започнат да се отделят от бронхите. Много по-удобно и правилно е сухата и влажната кашлица да се разделят според местоположението им.
Влажна кашлица
Влажната кашлица произхожда от гърдите и идва от бронхите. Причинява се от възпалителния процес на лигавицата, покриваща бронхите отвътре, и от натрупването на храчки в лумена на бронхите. Самото кашляне е насочено точно към изчистване на бронхите от храчки. Звукът на влажната кашлица обикновено е разпознаваем. Кашлицата или отделянето на храчки най-често носи значително облекчение.
Суха кашлица
Сухата кашлица идва предимно от гърлото. В по-голямата част от случаите се причинява от възпаление на задната стена на ларинкса и е придружена от неприятни усещания в тази област – болезненост, парене или дразнене. Дразненето на повърхността на лигавицата на гърлото провокира пристъпи на кашлица, насочени към механично отстраняване на факторите, които са го причинили. Но, тъй като по време на суха кашлица няма какво да се отстрани от повърхността на лигавицата, пристъпите на кашлица само провокират допълнително нараняване и дори по-голямо дразнене на лигавицата. Това създава порочен кръг от суха кашлица. За нея е типичен пароксизмален, непредвидим и неконтролируем характер. Самите пристъпи на суша кашлица не носят никакво облекчение. Звукът на сухата кашлица е пукащ, често наричан лаещ.
Повтаряща се поредица от пристъпи на суха кашлица може да се появи както през деня, така и през нощта. Традиционно влошаваща се през нощта, сухата кашлица носи значителен дискомфорт както на кашлящия, така и на членовете на семейството му.
Как да изберем сироп за кашлица?
Сиропът трябва да бъде избран въз основа на вида на кашлицата, нейната локализация и причината за възникването ѝ, тъй като проблемите, които решават сиропите за кашлица, могат да бъдат напълно различни.
Сиропите за кашлица (при суха кашлица) трябва да осигурят бързо начало на действие и максимален ефект след първата доза. Като блокират атаките на болезнената суха кашлица за дълго време, такива лекарства помагат на човек да води нормален живот през деня, а през нощта осигуряват възможност за нормален нощен сън.
Тези сиропи не лекуват кашлица, а са насочени специално към нейното потискане
Сиропите за кашлица (при мокра кашлица) трябва да имат комплексен терапевтичен ефект: да намалят възпалението, да облекчат подуването и спазъма на бронхите, да разредят слузта и да стимулират нейното освобождаване. Допълнително предимство също ще бъде, ако лекарството има антимикробни и антивирусни свойства.
Често при лечение на мокра кашлица специалистите, в допълнение към средствата, които стимулират втечняването и по-доброто отделяне на храчките, допълнително предписват лекарствени сиропи, които имат подчертан противовъзпалителен ефект. Всичко това увеличава лекарственото натоварване върху тялото на пациента, усложнява цялостния режим на лечение и допълнителни финансови разходи.
Ето защо съвременната практика все по-често включва използването на комбинирани сиропи за мокра кашлица
Комбинираните сиропи за кашлица съдържат както модерни молекули, които имат ефект върху храчките (например амброксол), така и „меки“ естествени билкови съставки, като екстракт от мащерка или глициризинат (производно на корена на женското биле), придавайки на сиропа за кашлица допълнителни противовъзпалителни, спазмолитични, антимикробни и дори антивирусни свойства.
Общите изисквания към сиропите за кашлица са ефективност, висока безопасност, възможност за използване в педиатрията и лекота на употреба.
Видове сиропи за лечение на кашлица
В съвременната медицина цялото разнообразие от сиропи за кашлица условно се разделя на няколко основни фармакологични групи, различаващи се главно по механизма на действие и ефекта, който имат.
Според посочените критерии могат да се разграничат 4 основни групи лекарствени сиропи, използвани при кашлица:
1. Антитусиви – блокират, потискат кашлицата или успокояват дразненето на лигавицата по време на кашлица. Използва се при суха кашлица.
2. С муколитичен или секретолитичен ефект – разреждане на храчките, намаляване на вискозитета им, като по този начин се улеснява по-доброто им отстраняване от бронхите и белите дробове. Използва се при мокра, непродуктивна кашлица.
3. Отхрачващите, или секретомоторни сиропи за кашлица, стимулират активното отстраняване на слуз и почистване на бронхиалния лумен. Използва се при мокра продуктивна кашлица.
4. Сиропи за кашлица с комплексно действие – имащи набор от ефекти: муколитични, мукокинетични, отхрачващи, спазмолитични, противовъзпалителни и редица други. Те притежават предимно комбиниран състав и се използват при лечение на мокра кашлица с храчки.
В рамките на идентифицираните 4 групи, сиропите за кашлица могат да бъдат разделени на няколко по-малки разновидности и подвидове.
Бронхолитичен (спазмолитичен) ефект
Бронхолитичният (спазмолитичен) ефект е способността на лекарството да отпуска гладките мускули, да разширява лумена на бронхите и по този начин да облекчава бронхоспазма. Това свойство на лекарствата се използва широко при лечението на респираторни заболявания, придружени от бронхообструкция: включително остър обструктивен бронхит, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), бронхиална астма, бронхиектазии и редица други.
Активните съставки, които имат този ефект, се наричат бронходилататори.
Освен това те могат да принадлежат към различни фармакологични групи, включително:
- спазмолитици (аминофилин);
- β-адренергични стимуланти (ефедрин, изопреналин, салбутамол);
- m-антихолинергици (ипратропиум бромид);
- блокери на левкотриенови рецептори (монтелукаст);
- антихистамини (кромоглицинова киселина) и др.
В допълнение, редица растителни компоненти, например екстракт от билката пълзяща мащерка, също могат да имат спазмолитичен ефект.
Всички сиропи съдържат активни съставки, насочени към постигане на определен ефект, и помощни вещества (като захар, сгъстители, стабилизатори), които не влияят на лечебния процес.
Сиропите могат да съдържат:
- една активна съставка – и да бъде еднокомпонентен;
- няколко активни съставки – и да бъдат многокомпонентни или комбинирани (например глауцин (противокашлично) + ефедрин (бронходилататор) + градински чай (отхрачващо средство) ИЛИ гвайфенезин (отхрачващо средство) + декстрометорфан (противокашлично).
По-долу ще разгледаме по-подробно всеки вид лекарство за кашлица и ще дадем примери за добре познати лекарства, които съответстват на всеки тип сироп за кашлица.
Антитусивни сиропи за суха кашлица
Както вече споменахме, сиропите от този тип са предназначени за борба със сухата кашлица.
Най-често употребата им се препоръчва, когато пациентът страда от натрапчива, изтощителна, пароксизмална кашлица, която дразни лигавицата на горните дихателни пътища и гърлото. При този вид кашлица няма отделяне на храчки. По правило повечето остри респираторни заболявания започват с такива пристъпи на суха кашлица.
Традиционно в началния стадий на настинка се забелязва суха кашлица през първите 2-3 дни от заболяването. Малко по-късно се превръща в непродуктивна и мокра кашлица с храчки. В допълнение към настинките, пристъпите на суха кашлица са характерни за такива инфекциозни заболявания като магарешка кашлица, паракоклюш и ларингит. Могат да се наблюдават и при редица хронични заболявания на горните дихателни пътища. Трябва да се отбележи, че след настинка сухата кашлица може да продължи доста дълго време под формата на остатъчна кашлица.
Сухата кашлица изисква употребата на антитусивни лекарства. Те са разделени на две групи:
Централно действащите лекарства потискат кашличния рефлекс на нивото на централната нервна система, намалявайки възбуждането на центъра на кашлицата, разположен в продълговатия мозък. Такива лекарства надеждно блокират кашличния рефлекс и по този начин значително намаляват интензивността на самата кашлица.
Лекарствата с периферно действие блокират предаването на нервни импулси от раздразнената лигавица на дихателните пътища и имат омекотяващ, обгръщащ или локален анестетичен ефект.
Антитусиви с централно действие
⨀ Според количеството на активните вещества – еднокомпонентни
✔ Активна съставка/фармакологично действие: Бутамират цитрат:
– има пряк ефект върху центъра на кашлицата;
– има противокашлично, бронходилататорно, умерено бронходилататорно, отхрачващо и противовъзпалително действие;
– подобрява спирометрията (намалява съпротивлението на дихателните пътища) и оксигенацията на кръвта.
Търговско име: Синекод, Бронхетамин, Синтус.
Възраст за прием: от 3-годишна възраст.
⨀ Според количеството на активните вещества: Комбиниран
✔ Активна съставка/фармакологично действие: Бутамират цитрат: осигурява антитусивен ефект;
Гвайфенезин: има отхрачващо действие.
Търговско име: Бронхостоп Сине.
Възраст за прием: от 6-годишна възраст.
✔ Активна съставка/фармакологично действие: Глауцин хидробромид (1) + ефедрин хидрохлорид (2):
– (1) алкалоид от растения от семейство макови потиска центъра на кашлицата, без да потиска дишането, и има лек бронходилататорен ефект;
– (2) алкалоидът β-адренергичен стимулант от различни видове ефедра има бронходилататорен ефект.
Търговско име: Бронхолитин, Бронхостоп.
Възраст за прием: от 6-годишна възраст.
✔ Активна съставка/фармакологично действие: Декстрометорфан, DXM (1) + фенилефрин (2) + хлорфенамин (3):
- (1) потиска кашлицата независимо от нейния произход, има известен седативен ефект, но без да има наркотичен, аналгетичен или хипнотичен ефект;
- (2) α-адренергичен агонист, има вазоконстрикторен ефект, помага за облекчаване на назалната конгестия и улеснява назалното дишане;
- (3) H1-хистаминов рецепторен блокер, има антиалергичен ефект.
Търговско име: Демефан, Рефезин.
Възраст за прием: от 18-годишна възраст.
✔ Активна съставка/фармакологично действие: Декстрометорфан, DXM (1) + амброксолов хидрохлорид + гуайфенезин (2).
– (1) потиска кашлицата независимо от нейния произход, има известен седативен ефект, но без да има наркотичен, аналгетичен или хипнотичен ефект;
– (2) има отхрачващ ефект поради повишена секреция на бронхиална слуз, деполимеризация на киселинни мукополизахариди и повишена активност на ресничестия епител.
Търговско име: Мукосолван.
Възраст за прием: от 12 години.
Важно!
Трябва да се има предвид, че употребата на сиропи от този тип е противопоказана при влажна кашлица. Потискането на кашличния рефлекс може да предотврати отделянето на храчки, което допринася за развитието на задръствания в бронхите и белите дробове.
Важно е да се отбележи, че при лекарства, които едновременно комбинират антитусивни и муколитични (увеличаващи обема на храчките) или отхрачващи вещества, например декстрометорфан + гвайфенезин или бутамират + гуайфенезин, този факт също се взема предвид, поради което е представен антитусивен компонент в малки количества.
Някои експерти го смятат за неоправдано и поставят под въпрос рационалността на включването на активни съставки с многопосочно действие в комбинираните сиропи. Защото е все едно да пиеш лекарство за запек и диария едновременно (не буквално, разбира се). По-точно, лекарствата с многопосочно действие трябва да се предписват в чисто индивидуални случаи и не са подходящи за широко масово приложение.
Самолечението може да бъде опасно
Ето защо тук трябва още веднъж да се подчертае, че предписването на един или друг сироп за лечение на един или друг вид кашлица е нещо, което е от компетенцията само на педиатър, терапевт или пулмолог.
Друга причина, поради която само лекар трябва да предписва антитусивни сиропи, е, че кашлицата може да бъде симптом не само на настинка, но и да е спътник на редица други заболявания и патологични състояния. И само компетентен специалист може да определи кое лекарство и в какви дози е необходимо.
Антитусивни сиропи с периферно действие (не се предлагат в България)
⨀ Според количеството на активните вещества: Еднокомпонентен
✔ Активна съставка/фармакологично действие: Леводропропизин:
– има предимно периферен антитусивен ефект, очевидно намаляващ чувствителността на рецепторите на дихателните пътища;
– потиска освобождаването на невропептиди (субстанция Р и др.) и хистамин;
– има бронходилататорен ефект.
Най-широко използвани за лечение на суха кашлица са еднокомпонентните препарати с активна съставка бутамират цитрат
Те ефективно потискат центъра на кашлицата и съответно блокират пристъпите на суха кашлица, без да потискат дихателния център. По отношение на терапевтичните свойства антитусивните лекарства на базата на бутамират не са по-лоши от кодеина, използван в миналото, но в същото време са ненаркотични и не предизвикват зависимост или пристрастяване. За разлика от комбинацията бутамират + гуайфенезин, монокомпонентните бутамирати не стимулират паралелното образуване на храчки и не създават риск от „заливане“ на белите дробове.
Мнение на лекар! Професор Г. А. Самсигин, ръководител на катедрата по детски болести към Руския държавен медицински университет.
При деца непродуктивната кашлица се провокира от високия вискозитет на бронхиалните секрети, нарушеното „плъзгане“ на храчките по бронхиалното дърво, ниската активност на ресничестия епител на бронхите и стесняването на бронхиолите. Следователно, основната задача на педиатъра в този случай става изборът и предписването не на антитусивни лекарства, а на муколитични лекарства, които намаляват вискозитета на храчките и по този начин увеличават експекторацията. Ефективността на терапията се състои по същество в засилване на кашлицата, при условие че тя се прехвърли от непродуктивна или непродуктивна във влажна (= продуктивна), което в крайна сметка води до нейното изчезване.
Отхрачващи средства при мокра кашлица
Лекарствата от тази група във фармацевтиката се наричат още секретолитици и стимуланти на двигателната функция на дихателните пътища.
Името на групата отхрачващи средства обединява лекарства от две подгрупи, различни по механизма на действие: муколитични средства и секретомоторни отхрачващи средства, предписвани при мокра кашлица.
Секретолитици
Секретолитиците или муколитиците разреждат храчките и увеличават обема на течната секреция в бронхите. Под тяхно влияние дебелата храчка става по-малко вискозна, по-лесно се отделя от стените на бронхите, по-добре се движи през дихателните пътища и се изкашля по-бързо. Секретолитиците, въз основа на принципа на тяхното въздействие върху храчките, се разделят на директни и индиректни средства.
Муколитици
Муколитичните лекарства с директно действие (например ацетилцистеин) са способни да разграждат дълги молекулярни (пептидни и протеинови) вериги в гъста и вискозна храчка на фрагменти, превръщайки я в течно състояние без значително увеличаване на първоначалния обем.
Муколитичните лекарства с индиректно действие (например Бромхексин, Амброксол) разреждат храчките главно чрез увеличаване производството на бронхиален секрет. Те също така ускоряват отделянето на храчки и стимулират елиминирането им поради въздействието си върху белодробния сърфактант – вътрешната влажна и хлъзгава защитна обвивка на белите дробове, която ги предпазва от колабиране (слепване) по време на тежки пристъпи на кашлица. В резултат на увеличаването на слоя на тази мембрана се получава и допълнително втечняване на храчките, което по-лесно се евакуира от лумена на бронхите.
„Идеалните“ муколитици също имат мукокинетичен (секретомоторно, отстраняване на храчки) и мукорегулаторен (нормализиране на функциите на променените жлези на бронхиалната лигавица) ефект. По-специално, молекулата на амброксол е надарена с такива свойства.
Еднокомпонентни муколитични сиропи
✔ Активна съставка: Амброксол хидрохлорид (има мукокинетичен ефект).
Търговско име: Флавамед, Солволан, Бронхомакс.
Възраст, от която употребата е разрешена: 3-годишна възраст.
✔ Активна съставка: Бромхексин хидрохлорид (има мукокинетичен ефект).
Търговско име: Бромхексин, Бронхотон.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 1 година.
✔ Активна съставка: Карбоцистеин (има мукокинетичен ефект).
Търговско име: Флудитек, Бронлес.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 3-годишна възраст.
✔ Активна съставка: Ацетилцистеин (няма мукокинетичен ефект).
Търговско име: АСС, Флуимуцил.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 7-годишна възраст.
По-подробно за муколитичните еднокомпонентни сиропи
Муколитичните еднокомпонентни сиропи, например ацетилцистеин или амброксол, са получили своето заслужено разпространение както в терапевтичната, така и в педиатричната практика. Въпреки това, заслужава да се отбележи, че такива лекарства също имат редица недостатъци: нямат противовъзпалителен, антивирусен или антимикробен ефект. Те са за симптоматично лечение, което не засяга причините за мокра кашлица: вируси, бактерии, възпаление.
Ацетилцистеин (AЦЦ, Ацецис Акут) за лечение на кашлица при възрастни, докато помага за разреждането на храчките, няма допълнителен отхрачващ или мукокинетичен ефект. В резултат на това ацетилцистеиновият сироп има ограничена употреба в педиатричната практика. При малко дете, което няма развита дихателна мускулатура, втечнената храчка без допълнителна стимулация на отхрачването носи риск от стагнация или „заливане“ и, като следствие, развитие на бактериални усложнения.
За ваша информация!
В някои европейски страни на деца под 2-годишна възраст е забранено да дават еднокомпонентни муколитични лекарства с директно действие, включително сиропи, тъй като рискът от странични ефекти (например вероятността от задушаване от собствената им храчка) е неприемлив в това случай. Тази забрана беше наложена за първи път през 2010 г. във Франция. Муколитиците могат да се предписват на кърмачета само по здравословни причини.
Стимуланти на двигателната функция на дихателните пътища – секретомоторни експекторанти
Понякога се наричат още рехидранти. Основната задача на такива отхрачващи сиропи е да стимулират кашлицата и отделянето на храчки в случаите, когато не е твърде гъста и вискозна. Такива лекарства стимулират отхрачването по два начина:
Чрез локално дразнене на стомашната лигавица, чиито рецептори предават сигнал към центъра за кашлица (и повръщане) на мозъка. Това рефлексивно предизвиква увеличаване на течните бронхиални секрети в белите дробове и стимулиране на кашличния рефлекс. Веществата от предимно растителен произход се различават по този механизъм на действие. Типичен пример е добре познатата билка термопсис, корен от женско биле или бяла ружа, екстракт от листа на живовляк, подбел и много етерични масла ;
Чрез стимулиране на бронхиалните мукозни жлези с активни вещества, които след това започват да отделят течната част на секрета заедно с лекарството. В резултат на това обемът на течността, която образува храчки, се увеличава, а дебелината на слузта намалява, като по този начин се стимулира процесът на отхрачване. Пример за това е молекулата гуайфенезин.
Трябва да се обясни малко по-подробно действието на експекторанти с изключително билков състав. Въпреки 100% естествения си състав, фитосиропите с отхрачващо действие, традиционно възприемани като безопасни, всъщност често са не по-малко безвредни от сиропите за кашлица на базата на синтетични активни съставки. Освен това, поради сложни ефекти, чиито механизми са трудни за проследяване и тестване в клинични експерименти, те увеличават рисковете от алергични реакции и други странични ефекти. Разбира се, в по-малка степен това се отнася за традиционните и добре проучени монокомпонентни билкови препарати като термопсис, мащерка, живовляк или корен от женско биле.
Отхрачващи сиропи от растителен произход
МОНОКОМПОНЕНТЕН СЪСТАВ
✔ Активна съставка: Екстракт от билката обикновена мащерка действа отхрачващо, муколитично и антисептично.
Търговско име: Хустагил, ТимоСироп.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 3-годишна възраст.
✔ Активна съставка: Екстракт от листа на бръшлян. Действие: отхрачващо, муколитично, спазмолитично.
Търговско име: Проспан.
Възраст, от която употребата е разрешена: от навършване на 2 години.
✔ Активна съставка: Екстракт от корен на бяла ружа с отхрачващо, муколитично и противовъзпалително действие.
Търговско име: Експекторанс No 5.
Възраст, от която употребата е разрешена: над 12 годишна възраст.
✔ Активна съставка: Екстракт от листа на живовляк. Действие: отхрачващо, муколитично, противовъзпалително.
Търговско име: Мукоплант сироп за кашлица с теснолист живовляк на д-р Тайс, Buckhorn Syrup.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 1 година.
✔ Активна съставка: Екстракт от корен на женско биле с отхрачващо и муколитично действие.
Търговско име: Lungenkraft.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 3-годишна възраст.
ДВУКОМПОНЕНТЕН СЪСТАВ
✔ Активна съставка: Екстракт от корен на пролетна иглика + екстракт от билка обикновена мащерка. Отхрачващо, бронходилататорно, противовъзпалително и антимикробно действие.
Търговско име: Бронхикум, Медоприм.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 2 години.
✔ Активна съставка: Екстракт от листа на живовляк копиевиден + екстракт от цвят на слез. Отхрачващо, противовъзпалително, антимикробно действие.
Търговско име: Приматус на Абофарма.
Възраст, от която употребата е разрешена: над 12 години.
✔ Активна съставка: Екстракт от билка мащерка + тинктура от листа на бръшлян. Отхрачващо, противовъзпалително, секретолитично, бронходилататорно действие.
Търговско име: Педиакид за кашлица
Възраст, от която употребата е разрешена: от 1 година.
✔ Активна съставка: Екстракт от живовляк + екстракт от мащерка
с отхрачващо и противовъзпалително действие.
Търговско име: Тусавит.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 6 месеца.
Препарати с комбиниран състав и комплексно действие
Комбинираните сиропи съдържат няколко активни компонента. Благодарение на комбинирания си състав, те имат комплексен терапевтичен ефект, насочен към различни части от дихателната система и причини за образуване на кашлица. Комбинацията от няколко съставки в едно лекарство е насочена към синергизиране на действието и подобряване свойствата на всяка от тях. Съответно, използването на такива комбинирани лекарства може да помогне за постигане на по-добри терапевтични резултати, отколкото използването на всеки компонент поотделно. В допълнение, комплексните комбинирани сиропи за мокра кашлица с храчки имат както муколитичен, така и отхрачващ ефект, а също така са в състояние да се борят с вируси, бактерии и да намалят възпалението и подуването на бронхиалните стени.
Комбинирани сиропи, използвани при мокра кашлица
✔ Активна съставка: Амброксол хидрохлорид + глициризинат (производно на корен от женско биле) + екстракт от билката пълзяща мащерка (мащерка).
Търговско наименование/фармакологично действие: Амбролитин, Амбиксол, Амбрекс – муколитично, отхрачващо, спазмолитично, антивирусно, антимикробно, противовъзпалително, репаративно.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 2 години.
✔ Активна съставка: Бромхексин хидрохлорид + гуайфенезин + салбутамол сулфат + (левоментол или рацементол).
Търговско наименование/фармакологично действие: Бромхексин, Бонхотон, Бронхолитин – бронходилататор, отхрачващо, муколитично.
Възраст, от която употребата е разрешена: от 2 години.
Терапевтичният ефект на комбинираните сиропи за кашлица се определя от внимателно подбран състав и проверено количествено съдържание на активните компоненти в тях.
Избор с особено внимание: сиропи за кашлица за деца над една година
Ако сами избирате лекарство за кашлица, съсредоточете се върху естествеността на състава. Монокомпозициите на естествена основа, дори ако са неправилно избрани, няма да причинят влошаване, освен реакция към активното вещество под формата на алергия. Може би терапията просто няма да даде ефект. Но продуктите на синтетична основа и дори комбинираните трябва да се използват само по лекарско предписание. Има и лекарства с централно действие. Те са предимно с рецепта и се използват при тежка повтаряща се кашлица. По-често при магарешка кашлица. Има аналози на лекарства с централно действие, но не и от наркотичен произход – те потискат кашличния рефлекс и трябва да се използват само според показанията и както е предписано от лекар с индивидуална продължителност на терапията.
Променете терапията, а не сиропа
Във всеки случай, ако кашлицата по време на приема на сиропа не изчезне в рамките на пет дни или не се облекчи, не промени интензивността си и пристъпите не намаляват, това е причина да промените терапията, а не сиропа. Необходимо е да се установи и отстрани причината за кашлицата. А ако лекарят постоянно сменя сиропите и не търси причината за кашлицата, това вече е причина да смените лекаря.
Например, използването на средства за потискане на кашлицата е неефективно и неподходящо, ако причината за отделяне на слуз по задната стена на фаринкса не е елиминирана. Ето защо е по-важно да откриете и отстраните причината, отколкото просто да приемате сироп след сироп.
Кашлицата е защитен механизъм на заболяването, тя е признак на естествения му ход
И един силен, и като цяло здрав организъм, е в състояние сам да се справи с тази задача. Просто трябва да му помогнете, да създадете благоприятни условия. Осигурете свободно назално дишане чрез редовно овлажняване и „изплакване“ на носа, изчистване на носните проходи от слуз с помощта на аспиратор, например при деца, които все още не знаят как да направят това сами. Не забравяйте за масаж на гърдите, много топли напитки, здравословно хранене и рутина. Въпросът за предписването на каквото и да е лекарство за кашлица трябва да се решава от лекар въз основа на събраната медицинска история и обективен преглед.
Освен това, когато става въпрос за първите лекарства в живота на детето, не се препоръчва да ги избирате сами. Ако говорим за състава, колкото по-малко компоненти в лекарството, толкова по-безопасно е то от гледна точка на възможни алергични реакции и други странични ефекти.
Как да изберем сироп за кашлица за деца
За да изберете оптималната стратегия за лечение, е необходимо да установите причината за кашлицата. Това може да се направи само от специалист – въз основа на анамнеза, физикален преглед, а при необходимост се използват и лабораторни методи на изследване.
Обикновено за лечение на кашлица при деца се използват сиропи, които могат са с растителни и синтетични компоненти. Първите, като правило, са подходящи за продължително лечение и имат по-малко противопоказания. Терапията със синтетични лекарства често е ограничена до 4-7 дни, през което време трябва да се прояви ефектът от лекарството.
Във всеки случай не трябва да лекувате детето си сами, като използвате съвети „от Интернет“. Ако бебето ви е притеснено от кашлица, трябва да се свържете с педиатър. Ако е необходимо, лекарят ще предпише изследвания или ще ви насочи към специалист.
Популярни въпроси и отговори
Ако възрастен или дете кашля често и дори се събужда с позиви през нощта, това не може да не тревожи околните. И, разбира се, повдига много въпроси.
Как да различим сухата кашлица при дете от влажна кашлица?
— Сухата кашлица често е натрапчива, досадна и безпокои не само детето, но и неговите близки. Интензитетът може да варира. Най-страшната суха кашлица е, разбира се, магарешката кашлица. На второ място е кашлицата при обикновен трахеит или фарингит. Детето кашля толкова често, че понякога родителите си мислят, че е ужасно болно, но всъщност такава кашлица се провокира от сухи лигавици и дразнене на рецепторите за кашлица.
Важно е да не започвате лечение с антитусивни лекарства без лекарско предписание. По един или друг начин, по време на възпалителния процес се образува слуз и тя трябва да бъде отстранена своевременно. Тялото се справя с тази задача чрез кашлица. Би било погрешно да се потиска в този случай. Неоправданото използване на антитусиви може да провокира неблагоприятен ход на заболяването и да усложни лечението.
Какво може да замени сиропа за кашлица?
— Преди всичко, трябва да се започне лечение на основното заболяване. Често създаването на удобни условия за престой на може да спаси положението: влажността на въздуха в помещението е добре да е 60-70% при температура 18-20 градуса, редовно проветряване и мокро почистване на стаята по време на заболяване без почистващи препарати. Можете да използвате и инхалации с физиологичен разтвор без добавяне на лекарства. Но в никакъв случай не трябва да използвате минерална вода за инхалации или билкови отвари и етерични масла в пулверизатори. Това ще доведе до отрицателен ефект върху бронхиалната лигавица и увреждане на оборудването.
— Необходимо е да се изключи „сухата храна“ от диетата: бисквити, крекери и други подобни. Такива „лакомства“ провокират дразнене на лигавицата. Ограничете всякакви сладкарски изделия – те забавят оздравителния процес. За облекчаване на състоянието се препоръчва да се дава топла (37,0 градуса) вода, алкална напитка – например топла минерална вода, но не и газирана. Като рефлексотерапия могат да се използват горещи вани за крака, както и разтриване на гърдите и мускулите на прасеца с ръце. Можете да използвате етерични балсами. Ефективни са вибрационен масаж на гръдния кош, дихателни упражнения в игрова форма: амплитудни движения на ръцете и тялото. Всичко това заедно активира вътрешния потенциал на организма и помага за справяне с болестта.
Какво да направите, ако кашлицата на детето не изчезне?
— Отговорът на този въпрос е изключително лесен – потърсете медицинска помощ, без да събирате съвети от „препатили“: ако нещо е помогнало на един човек, това не означава, че ще помогне на друг. Това е загубено време и спокойствие за уморения от кашлица човек.
Ако кашлицата продължава въпреки медикаментозното лечение, може да има смисъл да се подложите на допълнителен преглед и консултация със специалист — отоларинголог, алерголог или пулмолог. Това се отнася в по-голяма степен за деца над една година. Необходимо е да се определи причината за проблема, тъй като кашлицата е само симптом на патологичен процес.
Кой сироп е по-добър?
Както е показано по-горе, сиропите за кашлица също могат да бъдат класифицирани според произхода на активните съставки. Според този принцип сиропите могат да бъдат растителни и синтетични. Също така съставът на сиропите може да бъде смесен – когато съдържа компоненти както от синтетичен, така и от растителен произход. Всяка група има своите предимства и недостатъци, които не са предопределени от метода на получаване на активните съставки, а зависят само от това колко добре е обмислен съставът на самия сироп.
Възможна е индивидуална непоносимост към отделните компоненти на сиропа по отношение на синтетични, комбинирани и чисто натурални състави. Въпреки това, синтетичните вещества са по-малко способни да причинят алергични реакции, като същевременно имат подчертан терапевтичен ефект.
Трябва да избирате сироп стриктно според показанията.
Правила за прием на сиропи
Правилата за прием на сиропи и еликсири, както и лекарства с всяка друга форма на освобождаване, са строго регламентирани, посочени в инструкциите за употреба на лекарствата или предписани от лекуващия лекар.
За всяка група сиропи тези правила ще бъдат различни, тъй като те зависят от здравословните проблеми, които лекарството трябва да реши. Типичният курс на лечение със сиропи за кашлица обикновено е около 5-7 дни. Въпреки това, в случай на суха кашлица по време на ОРВИ, може да бъде ограничено до 2-3 дни, а в случай на магарешка кашлица или обструктивен бронхит – до седмици. Що се отнася до влажната продуктивна кашлица, в повечето случаи тя продължава 5-7 дни.
Правилата за приложение зависят от възрастта на пациента, наличието или липсата на противопоказания и други
За да се избегнат проблеми, свързани с неправилна дозировка, производителите произвеждат специални детски форми на сиропи, в които количеството на активните вещества е съзнателно намалено. Що се отнася до страничните ефекти, те се причиняват от веществата, които съставляват сиропа за кашлица, и техния ефект върху хората. Синтетичните сиропи имат най-много странични ефекти (с изключение на алергиите), но трябва да е ясно, че само тези лекарства, чиято ефективност е много илюзорна, нямат вероятност от усложнения.
Повечето сиропи за симптоматично лечение на суха и мокра кашлица се продават в аптеките без лекарско предписание, но все пак трябва да бъдете много внимателни при самолечение и стриктно да следвате инструкциите за употребата им. Не променяйте дозировката или честотата на прием на сиропа по свое усмотрение! Терапевтичният ефект не зависи от това, но е напълно възможно да навредите на здравето си по този начин. Винаги се консултирайте с Вашия лекар относно избора и правилата за приемане на сиропи за суха и мокра кашлица.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!