- Какво е деменцията, как се диагностицира? Какви са първите симптоми и признаци на деменция?
- Какво е деменция?
- Видове деменция
- Как се диагностицира деменцията?
- Болести и състояния, които наподобяват деменция
- Причинява ли лошият сън деменция?
- Признаци на деменция
- Обърнете внимание на тези признаци на деменция и говорете със специалист
Какво е деменцията, как се диагностицира? Какви са първите симптоми и признаци на деменция?
Не е необичайно понякога да имате проблеми с намирането на правилната дума или запомнянето къде сте поставили нещо. Но постоянните затруднения с мисленето, паметта или способността да се изпълняват ежедневни задачи може да са признаци на нещо по-сериозно.
Какво е деменция?
Деменцията е всеобхватен термин за промени в мозъка, които причиняват загуба на функционалност, която пречи на ежедневния живот. Може да намали фокуса, вниманието, езиковите умения, решаването на проблеми и визуалното възприятие. Деменцията също може да затрудни човек да контролира емоциите си и дори може да доведе до промени в личността.
Болестта на Алцхаймер е най-често срещания тип деменция. В световен мащаб деменцията е седмата водеща причина за смърт, според Световната здравна организация.
Ако някой проявява признаци на деменция, е важно да се консултира със специалист, който може да проведе тестове и да постави диагноза. Няколко често лечими състояния, от обикновени инфекции до дефицит на витамини, могат да причинят симптоми, подобни на деменция, така че е необходимо първо те да бъдат изключени.
Ако бъде установена деменция, е много важно да се планира внимателно управлението на състоянието и грижите, които ще са нужни, особено когато болестта прогресира.
Видове деменция
Болест на Алцхаймер.
Болестта на Алцхаймер се характеризира с амилоидни плаки и заплетени влакна в мозъка и със загуба на връзки между нервните клетки. Увреждането първоначално се появява в хипокампуса, област от мозъка, участваща в формирането на паметта, и постепенно се разпространява.
Съдова деменция.
Вторият най-често срещан тип деменция е резултат от увреждане на съдовете, които доставят кръв към мозъка. Има склонност да повлиява фокуса, организацията, решаването на проблеми и скоростта на мислене.
Деменция с телца на Леви.
Анормалните протеинови отлагания в мозъка, наречени телца на Леви, засягат мозъчната химия и водят до проблеми с поведението, настроението, движението и мисленето.
Фронтотемпорални нарушения.
Дегенеративното увреждане на фронталните и темпоралните дялове на мозъка е най-честата причина за деменция при хора на възраст 65 години и по-млади. Симптомите могат да включват апатия, затруднено общуване и работа, емоционални промени и импулсивно или неподходящо поведение.
Хората също могат да имат смесена деменция, комбинация от два или повече типа, като болестта на Алцхаймер и съдова деменция.
Как се диагностицира деменцията?
Някои от методите, които лекарите използват за диагностициране, включват:
Когнитивни и невропсихологични тестове
Те оценяват езиковите и математическите умения, паметта, способността за решаване на проблеми и други видове умствено функциониране.
Кръвни тестове
Те са сравнително нови, когато става въпрос за диагностициране на деменция и все още не са широко разпространени в клиничните условия, въпреки че това скоро може да се промени. Лекарите могат да поръчат тестове за измерване на нивата на бета-амилоид и p-tau217, отличителни белези на болестта на Алцхаймер.
Сканиране на мозъка
Сканирането, може да забележи промени в мозъчната структура и функция. Тези тестове също могат да идентифицират инсулти, тумори и други проблеми, които могат да причинят деменция.
Психиатричната оценка
Тя може да определи дали психичното състояние причинява или засяга симптомите.
Генетични тестове
Те могат да бъдат полезни, ако някой показва симптоми преди 60-годишна възраст. Ранната форма на Алцхаймер е тясно свързана с гените на човека.
Болести и състояния, които наподобяват деменция
Има редица лечими състояния могат да причинят симптоми, подобни на деменция. Някои от най-често срещаните:
• Злоупотреба с алкохол
• Тревожност, депресия или стрес
• Кръвни съсиреци, мозъчни инфекции или тумори
• Делириум
• Наранявания на главата
• Проблеми с бъбреците, черния дроб или щитовидната жлеза
• Странични ефекти на лекарства
• Недостиг на витамини
Причинява ли лошият сън деменция?
Проучванията отдавна поставят под въпрос връзката сън-деменция, подобна на метафората за кокошката и яйцето. Кое е първо – лошият сън причинява ли деменция или деменцията причинява лош сън? Изследванията показват, че отговорът и на двата въпроса е да.
В дългосрочно проучване Харвардското медицинско училище проследява 2800 лица на възраст 65 и повече години. Изследователите установяват, че хората, които спят под пет часа на нощ, са два пъти по-склонни да развият деменция в сравнение с тези, които спят от шест до осем часа на нощ. Друго проучване на близо 8000 участници установява, че 30% увеличение на риска от деменция е свързано със сън от шест часа или по-малко на възраст 50, 60 и 70 години, в сравнение с нормална продължителност на съня от седем часа.
Експертите все още се опитват да разберат защо неадекватният сън увеличава риска от деменция – една теория обаче включва протеин в мозъка ни, наречен бета амилоид. Бета амилоидът е протеинът, който изгражда плаката, открита в мозъците на хора с увредена мозъчна функция и Алцхаймер. През деня мозъците ни естествено произвеждат този протеин. През нощта, когато спим, мозъкът ни изхвърля протеина. Идеята е, че недостатъчният сън ограничава способността на мозъка да премахва бета амилоид и други вещества, което ги кара да се натрупват, докато причинят деменция.
Признаци на деменция
Ето някои симптоми, за които трябва да следите.
1. Затруднение с ежедневните задачи.
Всеки прави грешки, но на хората с деменция може да им е все по-трудно да правят неща като следене на месечните сметки или следване на рецепта, докато готвят, според Асоциацията на Алцхаймер. Може също така да им е трудно да се концентрират върху задачите, да им отнема много повече време, за да ги изпълнят или да имат проблеми с довършването им.
2. Повторение.
Задаването на въпрос отново и отново или разказването на една и съща история за скорошно събитие многократно са общи показатели за лека или умерена болест на Алцхаймер.
3. Проблеми с комуникацията.
Наблюдавайте, ако ваш близък човек:
• Има проблеми с присъединяването към разговори или следването им
• Спира внезапно по средата на мисълта
• Трудно се сеща за думи или имена на предмети
4. Изгубване.
Хората с деменция може да имат затруднения с визуалните и пространствените способности. Това може да се прояви в проблеми като изгубване по време на шофиране.
5. Промени в личността.
Човек, който започва да се държи необичайно тревожно, объркан, уплашен или подозрителен, или който лесно се разстройва и изглежда депресиран, е възможно да има деменция.
6. Объркване относно времето и мястото.
Ако някой забрави къде се намира или не може да си спомни как е стигнал до там, това е сигурен признак на деменция. Друг тревожен признак е дезориентацията за времето – например често забравяне кой ден от седмицата е.
7. Разместване на предмети.
Човек с деменция може да поставя предмети на необичайни места и може да има затруднения да проследи стъпките си, за да ги открие.
8. Странно поведение.
Ако изглежда, че ваш близък има все по-лоша преценка, когато борави с пари или пренебрегва грижата за външния вид и чистотата, обърнете внимание.
9. Загуба на интерес или апатия.
Да не се чувствате особено социални от време на време е едно, но внезапната загуба на интерес към семейството, приятелите, работата и социалните събития е предупредителен знак за деменция.
10. Забравяне на стари спомени.
Загубата на спомени, често е един от първите признаци на деменция.
Обърнете внимание на тези признаци на деменция и говорете със специалист
Ако забележите тези признаци, говорете с лекар. Важно е да се оцени физическото и психическо здраве в такъв момент. Лекарите ще прегледат вашата медицинска история и ще направят тест за психично състояние, който разглежда вашата памет, способност за решаване на прости проблеми и мисловни умения. Те могат също да направят кръвни или мозъчни образни тестове.
След това те могат да ви насочат към някой, който е специалист по болестта на Алцхаймер, като невролог (лекар, специализиран в лечението на мозъка и нервната система), психиатър, психолог или гериатър (лекар, специализиран в лечението на възрастни хора).
Линк към цитирано изследване:
https://www.aging-us.com/article/202591/text
Източници: https://www.everydayhealth.com; https://www.aarp.org; https://www.harvardpilgrim.org;
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!