Здравейте, уважаема редакция! Аз съм ваш редовен читатели абонат на вестника. Пазя всички броеве и често ги разлиствам, за да се възползвам от полезните съвети, които давате на нас, вашите читатели. Надявам се да отговорите и на моята молба за помощ и съвет. Интересува ме с какво трябва да се храним срещу високо кръвно налягане?
Янко Радев – Варна
Високото кръвно е сериозен риск за инсулти и инфаркти, затова трябва да се държи под контрол. Подходящ хранителен режим може да подпомогне поддържането на стойностите му в граница, независимо от това дали се пият лекарства. За връзката между хипертонията и определени храни има сериозни научни доказателства.. Какво да слагаме на масата, ако страдаме от високо артериално налягане?
Положителен ефект върху намаляване на артериалното налягане оказва диета, богата на плодове и зеленчуци, на полиненаситени мастни киселини, чиито източници са рибата и рибните масла; слънчогледовото, царевичното, соевото масло, храни с повече калий. Не е установена връзка между приема на витамин Е и риска от сърдечносъдови заболявания. Съществуват обаче убедителни научни доказателства, че миристиновата (млечни продукти с висока масленост) и палмитиновата мастни киселини (меса, колбаси, палмово, кокосово масло), трансмастните киселини (маргарини, хидрогенирани растителни масла), високият прием на натрий, затлъстяването и прекаляванетос алкохол повишават риска от сърдечносъдови заболявания. Научни доказателства определят като вероятна връзката между консумацията на полиненаситената алфалиноленова мастна киселина (ядки, зелени листни зеленчуци, соево, ленено масло), олеинова киселина (маслини, зехтин), растителните влакнини, пъпнозърнестите храни, не солени ядки, фолат, растителни стероли и станоли и намаляване на риска за сърдечносъдови заболявания. Съществува вероятност за повишаване на риска при консумация на богати на холестерол храни и нефилтрирано кафе. В България се консумира много сол – средно 10-15 е на ден, което значи по 2-3 чаени лъжички: Има данни, които дават основание за обща препоръка да се намали консумацията на сол. В „Препоръки за здравословно хранене на населението в България“ се посочва като оптимален дневен прием на натрий,Съдържащсев5гсол (около 1 чаена лъжичка). Това количество съответства и на препоръката на Световната здравна организация.
Институтът по медицина в САЩ определя като адекватен дневен прием на сол 3,7 грама на ден.
Дори да внимаваме със солницата вкъщи, може неусетно да прекалим с количествата, ако ядем повече готови храни. Над 75% от консумираната сол идва от индустриално преработените храни, затова в Света се разработват стратегии за редукция на солта при производство на хранителни продукти. Данни от проучвания доказват, че високият прием на калий с храната се свързва с намаляване на артериалното налягане. Това важи както за хипертониците, така и за хипотониците. По-добре е калият да се приема с храната, а не с хранителни добавки. Той се съдържа в много плодове и зеленчуци като сушени кайсии, банани и др. Този минерал обаче не се препоръчва при хора с нарушена обмяна на калия, свързана с прием на медикаменти, диабет, бъбречни заболявания или тежки сърдечни нарушения. При тях има риск от поява на аритмии.
ВНИМАНИЕ!
Умерена консумация на алкохол не вреди при хипертония. В подкрепа на това твърдение съществуват доказателства от извършени проучвания. Под умерена консумация се разбира до 2 напитки дневно при мъже и до 1 при жени и хора с ниско тегло. Една алкохолна напитка е равна на една бира (330-500 мл), чаша вино (150 мл) или 50 мл концентрат.
Хранителна пирамида на здравословните храни:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!