Когато хората мислят за диабет, първото, което им идва на ум, е храната и специално забраната на сладкишите. Съвременните препоръки за хранене не са толкова строги, те са по-скоро комплексни:
- Приемайте разнообразни храни и поне 5 пъти на ден плодове или зеленчуци.
- Намалете мазнините и протеините до разумни количества.
- Балансирайте приема на въглехидрати съобразно инсулина и физическата си активност.
Първата и втората препоръка са приложими за всички хора, независимо дали са болни от диабет или не. Третата препоръка определя контрола на кръвната захар, свързан с храненето. Половината от дневния инсулин се използва, за да балансира въглехидратите, които приемаме с храната.
Храната съдържа въглехидрати, мазнини и протеини; които са източник на енергия, и много други съставки като витамини, минерали, които имат значение за протичането на жизнените процеси в тялото.
Въглехидратите в храната са тези, които имат най-голямо влияние върху нивото на кръвната захар. Хората с диабет имат нарушена въглехидратна обмяна. Приемът на въглехидратни храни предизвиква при тях рязко повишаване нивото на кръвната захар. Но при подходящия им избор може да се намали бързото повишаване на кръвната захар. Ето защо диетолозите препоръчват прием на т.нар. бавни въглехидрати – те се съдържат в пълнозърнестия хляб, бобовите храни, плодовете, прясното мляко, спагетите, картофите. Тези храни бавно и умерено повишават кръвната захар и са подходящи за болните от диабет. Препоръчително е техният прием да бъде до 55% от дневната дажба.
Храни, които съдържат т. нар. бързи въглехидрати – захар, бонбони, мед, могат да се приемат само в случаи на хипогликемия или при допълнително физическо натоварване.
- Зеленчуците съдържат предимно целулоза, витамини, минерали, вода и на практика не повишават нивото на кръвната захар. Те могат да се приемат в неограничени количества през целия ден.
ВНИМАНИЕ!
Приемът на голямо количество мазнини охраната крие риск от затлъстяване, сърдечни заболявания и повишено кръвно-захарно ниво впоследствие. Не забравяйте, че общото количество на мазнини в храната трябва да е по-малко от 30% от поетите калории за ден.
Протеините също нямат съществено значение за контрола на кръвната захар. Половината от протеините, които приемаме с храната, се превръщат във въглехидрати след няколко часа. Протеините са само 10-20 % от общия прием на калории, така че те оказват по-малко от 10% влияние върху нивото на кръвната захар.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Как да се хранете, за да не получите диабет – 10 златни правила