Промени в настроението признак на сериозно заболяване

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Промени в настроението е емоционална нестабилност, която се характеризира с относително рязка промяна в такива състояния като радост, щастие, смях, униние, раздразнителност, агресия, гняв и други

промени в настроението
Променливото настроение е ранна аларма за депресия

Среща се във всяка възраст, независимо от пола. Промени в настроението има почти всеки човек, но в някои случаи те са предупреждение и симптом на сериозни заболявания.

Промени в настроението заради смяната на сезона

Тази пролет е невероятна: започна почти през януари и внезапно премина в зима през април. Не е изненадващо, че настроението се променя от радост до апатия и раздразнителност. А понякога има и откровен гняв заради мокри ботуши и температурни скокове в рамките на ден-два. Какво е това? Пролетно (сезонно) обостряне или нещо по-лошо?

Психиатърът и психотерапевт Александър Семченков обяснява причините и начините за контрол на сезонните промени в настроението.

апатия
Александър Семченков, психиатър

Промени в настроението: за всичко са виновни циркадните ритми

„Да, феноменът на пролетното обостряне наистина съществува“, казва психиатърът Александър Семченков. – Първоначално това беше изключително популярен термин. Все пак хората от незапомнени времена са забелязали, че при смяната на сезоните някои от познатите им с особено активна психика, а и не само те, изпадат в особено състояние. Влошават се, държат се необуздано, а понякога и неадекватно. И науката обяснява това им поведение – виновни са промените в човешкия циркаден и годишен ритъм. През 2017 г. беше присъдена Нобелова награда за молекулярната основа на циркадните ритми. В допълнение към дневните ритми има и годишни ритми, които отговарят на промените в продължителността на деня, нощта и слънчевата активност.

Как се проявяват обострените промени в настроението?

апатия
От радост до тъга, щастие и депресия

В зависимост от индивидуалните характеристики на организма, хората реагират различно на пролетта/есента.

„Често всичко започва с лошо настроение, умора, апатия, трудно събуждане“, отбелязва лекарят. — Постепенно могат да се появят нарушения на съня, затруднения в работата и дори преход към по-възбудено или депресивно състояние. И е много важно да се разбере тази граница между временната слабост и сериозните промени.

„Ако човек разбира, че не може да се справи със себе си, състоянието му се влошава, сънят, физическата активност и когнитивните му способности са нарушени, време е да се обърне към специалист“, предупреждава психиатърът.

Ако чувствате, че радостта е напуснала живота ви, че става все по-трудно да се събуждате всеки ден и дори почивката не помага да се справите с меланхолията и безкрайната умора, най-вероятно това вече са симптоми на истинска депресия.

Кой е в риск

Пролетните промени в настроението могат да засегнат всеки. Но някои категории хора са особено уязвими , отбелязва психиатърът Семченков:

  • Хора с хронични заболявания и възрастни хора.
  • Тийнейджъри и дори деца по време на периоди, наречени най-общо хормонални “люлки”.
  • Пациенти с отслабен имунитет и невротични разстройства.

„Всички тези категории са подложени на дистрес, невъзможност за адаптиране към естествените промени“, обяснява лекарят.

Адаптация срещу промени в настроението

Промени в настроението признак на сериозно заболяване
Сезонните плодове може да стабилизират настроението

1. Хранене и витамини. “Важно е да попълните витамините, които тялото е загубило през зимата. Но преди това е по-добре да се изследвате”, препоръчва психиатърът.

2. Режим на сън и почивка. „Умереността в храната, физическата активност и психическият стрес имат положителен ефект върху психичното здраве“, допълва експертът.

3. Физическа активност . “Опитайте се да се движите повече, особено на слънце. Светлинната терапия помага за подобряване на настроението чрез производството на хормоните мелатонин и серотонин”, обяснява Александър Семченков.

Кога е време да се свържете със специалист?

Ако симптомите на пролетното обостряне продължават повече от две седмици, това е причина да посетите лекар. “Психотерапевтът ще ви помогне да погледнете себе си отвън и да се справите с трудностите. Важно е да се подложите навременна “поддръжка” на тялото, включително психическа такава”, подчертава психиатърът и психотерапевт Александър Семченков.

При промени в настроението какви изследвания може да препоръча лекар?

Като правило, ако се оплачете на лекар от умора, депресия, слабост, плачливост, в допълнение към основните изследвания (включително хормони), специалистът ще препоръча да се направят тестове за липса на основни вещества. Опитният лекар може да види дефицита на определени елементи буквално на лицето. И с голяма вероятност той ще предпише тестове за дефицит на витамин D. Освен това може да има липса на калций, фосфор, цинк и магнезий. Тези минерали се губят при продължителен стрес, след тежко заболяване, а също и при хормонални промени.

Филтриране на новини и стрес

 

Специалистите имат термин за това: сезонно афективно разстройство. До известна степен това се дължи на неизправност в производството на „нощния“ хормон мелатонин, защото през пролетта дневните часове се увеличават и мелатонинът става по-малко. Нарушаването на биоритмите предизвиква чувство на безпокойство, неудовлетвореност и апатия. Но това може да се поправи.

1. Следвайте “правилото за първо желание”.

Ако искате нещо, направете го (разбира се, ако желанието не е опасно или вредно). Каквото и да се случи, не можете да промените решението си. Грубо казано: ако искате да се разходите, веднага ставате, обличате се и излизате поне за 10-15 минути. Нищо няма да пострада от това, но желанието ще бъде задоволено.

2. Планирайте деня си и се придържайте към него.

Това помага да се успокои потокът от хаотични мисли. Препоръчително е да не планирате повече от една голяма, сложна задача на ден.

И задължително включете време за почивка в дневния си план! Само пълноценна, която да ви зарежда с емоции. А не просто да лежите на дивана с телефона. Например, разходете се в парка или някое любимо място. Без мисли, без маршрут, без спомени. Просто почувствайте мястото и себе си в него.

3. Направете си дигитален детокс.

На обяд оставете телефона и не го поглеждайте поне 30-40 минути. Забравете за джаджите и телевизията час преди лягане. Такива цифрови паузи, филтриращи информационния шум, са добра превантивна мярка срещу умората и стреса от цивилизацията.

Как иначе можете да повлияете на производството на серотонин?

депресия

И откъде да вземем хормона на радостта след дълга зима?

Включете в менюто си банани и шоколад – те съдържат аминокиселината триптофан, която в организма се превръща в серотонин. Разбира се, по-добре е черен шоколад и не повече от едно парче на ден. По-добре е да ядете банан след закуска и не повече от половината. Не забравяйте за храни с високо съдържание на омега-3 киселини (яжте например мазна морска риба). Омега-3 блокира производството на простагландини в организма, които предотвратяват освобождаването на серотонин.

Можете също така да пеете силно, например под душа. Благодарение на веселите песни се произвежда хормонът окситоцин, който от своя страна стимулира синтеза на серотонин.

И, разбира се, прегръщайте и целувайте любимите си хора по-често. Прегръдките не само ни дават усещане за радост и щастие, но и усещане за сигурност, което толкова липсва в нашия стресиращ живот. Така че се опитайте да дадете топлина при всяка възможност. В крайна сметка ще ви се върне стократно.

ПАНИКОЛ 2+1

 

Промени в настроението признак на сериозно заболяване

Източник: ayzdorov.ru

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *