Храненето има централна роля за поддържане на здравословното състояние. Множество научни проучвания доказват връзката между храненето и риска от заболяване. Употребата на храни, богати на животински мазнини, бяло брашно, захар, химични консерванти и пестициди,са в основата на завишен риск от редица хронични заболявания, някои от които са водеща причина за смъртност. Хронични страдания с доказани рискови хранителни фактори, като атеросклероза, сърдечно-съдови болести, диабет, инсулт и онкологични заболявания са отговорни за повече от 2/3 от смъртните случаи.
Американският институт за ракови проучвания въз основа на изследователски проект, изследващ влиянието на храненето и стила на живот върху раковата заболяемост, установява, че при здравословен начин на живот и използване на качествени храни възможността за възникване на туморно заболяване намалява с 30%-40%, а при непушачите шансът за възникване на нови тумори намалява с 60%-70%. Въз основа на анализа на 4500 научни проучвания в областта на храненето са дадени следните препоръки:
- Да се използва предимно растителна диета с преобладаване на плодове, зеленчуци и варива.
- Да се избягват промени в нормалното телесно тегло повече от 5 кг.
- При ниска двигателна активност ежедневно да се правят едночасови разходки или физически упражнения.
- Да се приемат 400-800 г зеленчуци и плодове на 5 и повече хранения.
- Да се приемат 600-800 г различни зърнени храни, варива и грудкови растения на 6 и повече хранения. Препоръчително е приемането на зеленчуци в суров вид. Да се избягва употребата на рафинирана захар.
- Не се препоръчва употребата на алкохол. В случай на консумация да се ограничава до 2 чаши вино дневно за мъжете и една за жените.
- Да се ограничи консумацията на червено месо до 80 г дневно или да се замества от риба, пиле и месо от дивеч.
- Да не се приемат животински мазнини, а употребата на растителни масла да е умерена.
- Да се избягват солените храни и да се ограничава употребата на готварска сол. Да се използват растителни и ароматични подправки за сезонните храни.
- Да не се използват храни, престояли дълго на стайна температура, поради опасност от натрупване ми- котоксини.
- Да се използват ниски температури или други подходящи методи за съхраняване на бързо загниващите храни, закупени или домашно приготвени.
- Когато нивото на добавките, замърсители и остатъци е добре регулирано, това не води до непосредствена опасност.
- Да не се използват прегорели месни храни. Да се избягват меса, приготвени на директен пламък или опушени.
Уилям Ли: Можем ли да се храним така, че да уморим рака от глад?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!