Скорошно проучване, проведено в страните от Европейския съюз, сочи, че вечерята е основно занимание в края на деня за повечето европейци. Вечеряме прекалено обилно и прекалено късно. Може ли това да бъде променено?
Редовното хранене в определени часове спомага за запазване на оптимално тегло и предпазва от редица заболявания, тъй като ограничава похапването в неподходящи часове и посягането към сладки неща. Най-леко от трите хранения трябва да е вечерното.
38% от анкетираните вечерят между 19 и 21 часа, като жените и мъжете имат различни предпочитания за точния момент на вечерята. Телевизионната програма също има повече или по-голямо значение. По-възрастните, по-малко образованите и хората с по-скромни доходи вечерят рано – преди 20 часа. Изключения се допускат в съботната вечер.
След обилна закуска и балансиран обяд идва ред на леката вечеря. Прекалената консумация на мазни храни води до проблеми с храносмилането и с нощния сън. Освен това тялото няма време да изразходи енергиятаот храната и през нощта И мазнините и захарите се натрупват в организма.
Сутрин най-подходящи са зърнените храни, растителните протеини и плодовите сокове, на обяд са нужни животински и растителни протеини, различни зеленчуци и плодове, а за вечеря най-добрият избор е меню от зеленчукова супа и кисело мляко – това е напълно достатъчно, ако останалите две хранения са били балансирани и като количество, и като хранителни съставки.
Най-лошото, което можете да направите, е да „заседнете“ пред телевизора, запасени с чипс, сладкиши и шоколад.
Но вечерята, макар и по-лека, е абсолютно необходима, така че не я прескачайте, ако искате да заспите спокойно.
Ново 20: късната вечеря не е вредна!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!