Световната здравна организация препоръчва консумацията на пет порции плодове и зеленчуци дневно. Те представляват богати източници на фибри (необходими за правилното функциониране на храносмилателната система) и на витамини.
- Чесън, лук, праз лук – укрепват имунитета и имат славата на природен антибиотик, съдържат желязо, калций, витамин С, неутрализира вредните за тялото свободни радикали.
- Моркови – богати на антиоксиданта бетакаротин, на фибри и уникални фитонутриенти, полезни са за сърдечносъдовата система, за очите, имат противовъзпалителни свойства.
- Всички видове зеле – най-често у нас се консумират бялото и зеленото зеле, карфиолът, а все повече – брюкселското зеле и броколите. Всички те са ниско калорични и много богати на витамини и минерални соли. През зимата киселото зеле е един от най-важните източници на витамин С, каротин (провитамин A), Bl, В2, РР, К.
- Всички видове ряпа – особено полезни са съдържащите се в тях етерични масла, които имат подобряващ храносмилането ефект и силно изразено бактерицидно действие. Ряпата е много полезна при отслабнал организъм след грип например.
- Червено цвекло – с високото си съдържание на желязо, калий и витамин С, то се счита за важен елемент в хранителния режим през зимата, освен това регулира кръвното налягане и помага при заболявания, свързани с храносмилането.
- Цитрусови плодове – много богати на витамини и антиоксиданти, особено на витамин С, което ги прави мощен съюзник на имунната система. Цитрусите съдържат в обилно количество и витамини от групата В, магнезий, цинк, манган.
- Банани – предлагат в изобилие витамини Е и С. В един банан се съдържа четвърт от препоръчваната дневна доза витамин В6. Тези плодове са източник на калций, натрий, желязо и фосфор, осигуряват енергия за организма.
Как да запазим витамините?
- Купувайте често по малки количества.
- Предпазвайте плодовете и зеленчуците от светлина и топлина. Не накисвайте зеленчуците във вода, мийте ги бързо на течаща струя. Не белете кората на зеленчуците, а я остъргвайте.
- Избягвайте да режете плодовете и зеленчуците на много малки парченца или да ги стържете на ренде.
- Не варете зеленчуците в голямо количество вода, за да не разтворите витамините. Използвайте водата от варенето. Използвайте бързи начини на преработка.
- Избягвайте да затопляте повторно зеленчуците, защото така се губи допълнително количество витамини.
Момченце на 3 години се излекува от безсъние с… половин банан
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!