Във време на криза е трудно да останем оптимисти. А ако и без това по природа сме склонни към безпокойство, нещата бързо могат да „завият“ към депресивни състояния. За щастие, животът има и добри страни. Само трябва да ги видим!
Ако трябва да вярваме на новините по телевизията и на разговорите с колеги, всичко върви зле. Някои хора обаче все пак успяват да запазят позитивизма си. Да, несправедливо е – ние не сме еднакво добре въоръжени срещу всекидневните трудности и общото мрачно настроение. Случаят с бутилката, наполовина пълна за едни, наполовина празна за други, е точна илюстрация на нашите различия. Но кой е казал, че това не може да се промени? Целта не е винаги да бъдем във върховна форма – това е толкова невъзможно, колкото да преминем през живота без нито една хрема. Щастливите хора също имат проблеми, но са се научили да виждат живота от положителната страна.
Освен това щастливите разполагат със средства и инструменти, с които овладяват по най-добър начин неизбежните колебанията нагоре и надолу. За някои това равновесие се постига със спорт, за други – чрез дълги разговори с приятелка трети – с работа в полза на другите.
Далеч невинаги за спадовете са отговорни мислите ни. Често те се дължат на хормонален дисбаланс, на проблеми с щитовидната жлеза, на липса на желязо, магнезий, витамини или Омега-3…
Затова, когато настроението е трайно лошо, най-добре е да се направят кръвни изследвания и във всички случаи да си осигуряваме разнообразно хранене – гаранция, че приемаме всички необходими за здравето на тялото и психиката вещества. Полезен е допълнителният прием на магнезий в комбинация с витамин В6. Много помагат и билките с релаксиращи или тонизиращи свойства.
Какво е депресията?
Нашето настроение не е постоянна величина, но подсъзнателно ние се стремим винаги да го поддържаме в равновесие. Депресията възниква, когато това регулиране не става от само себе си. Тъгата след раздяла с някого е нормална реакция. Но ако мислите остават непрестанно фиксирани върху това, без моменти на почивка, без диалог със самия себе си, тази тъга може да предизвика депресия. Тогава се налага лечение. Лекарствата обаче не са единственото решение. Психотерапията и магнитната стимулация дават отлични резултати.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!