Да си повтаряш „Всичко е наред!“ никога няма да бъде достатъчно, за да изчезнат тревогите. Но да се научиш да виждаш нещата в друга светлина, наистина помага. И не е сложно за постигане.
Списък на позитивните моменти от изминалия ден
Когато изглежда, че трудностите се натрупват, сме склонни да виждаме само отрицателния смисъл във всичко, което ни обгражда и това е естествена човешка реакция. Нещата изглеждат непреодолими и имаме чувството, че никога няма да се измъкнем. За да се противопоставим на тази песимистична визия, можем да започнем да обръщаме внимание на малките положителни тухлички, които изграждат всекидневието ни. Обратно на това, което понякога си мислим вечер, изминалият ден никога не е изцяло „скапан“, а по-скоро смесица от неприятности, спънки, понякога дори страдания, но и приятни моменти. Най-често обаче неприятностите неутрализират напълно хубавите мигове – все едно в един прекрасен слънчев ден да е валяло десет минути, в които сте се намокрили до кости – изводът, който обикновено се налага е, че денят е бил лош.
Без да подценявате усещанията си, опитайте се да отделите положителните от негативните събития, като премахнете свързващите ги думички „но“, „следователно“, „тъй като“. Когато отбелязвате положителните неща, вие давате по-точна оценка на негативните.
Практически стъпки
Вечер преди лягане отбелязвайте поне пет положителни факта от изминалия ден. Това може да е хубавият филм по телевизията, телефонното обаждане на приятел, прекрасният изгрев или любимата ви песен, прозвучала по радиото, смехът на детето ви, вкусният десерт… Упражнението помага да се видят нещата в тяхната относителност. С времето мисълта, че денят ви е бил и хубав, ще стане полезен навик.
Убеденост в собствената положителна стойност
Напрегнат разговор с детето или партньора, чести забележки от страна на шефа напоследък… Понякога това е напълно достатъчно, за да се влоши оценката, която си даваме сами, и да започнем да премятаме мрачни мисли в главата си. Много бързо може да дойде изводът, че не ставаме за нищо. Стоп! Конструктивно е да осъзнаваме грешките си, за да ги поправим, но в самобичуването няма нищо полезно. Преставаме да виждаме качествата си и поради създалата се обществена култура, че не е добре да се съсредоточаваме главно върху тях. От малки чувстваме, че е по-редно да изпитваме вина, отколкото да се поздравяваме за положителните си страни. Всъщност в осъзнаването и признаването им няма нищо претенциозно.
Практически стъпки
Всяка вечер преди да заспите, отделете малко време да си помислите какво добро дело сте извършили през деня. „Подадох ръка на човек, който се спъна на улицата“, „Почерпих колегата с кафе“, „Направих път на пешеходец“ или „Отделих време за релаксиращ масаж„… Отначало няма да е съвсем лесно, но постепенно ще осъзнавате тези положителни стъпки в момента, в който си помислите за тях, и ще изпитате удоволствие и благодарност към направеното от вас.
Научно доказано!
Американски изследователи доказаха, че при хората, които оценяват самите себе си положително, пневмогастричният нерв изпраща по-активен сигнал към парасимпатиковата нервна система и тя влияе на сърдечния ритъм, като го забавя. Ефектът от това е намаляване на стреса и на рисковете от сърдечносъдови заболявания. Ползи има също за съня и за имунната система. Ето защо без колебание трябва често да си казвате: „Аз съм много добър в това, което правя, и хората ме обичат“.
Вижте кои са другите 2 ключа към усмивката!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!