За разлика от тревожните разстройства, паническите пристъпи се проявяват внезапно и имат съкрушителна сила.
Сърцето започва да бие учестено, повишава се кръвното налягане и страдащият получава задух или световъртеж; може дори да загуби съзнание. Понякога симптомите имитират инфаркт. Паническите пристъпи най-често настъпват в периоди на необичаен стрес, например след развод или загуба на близък човек. Най-удачният подход е да си дадете сметка, че това е безобидно емоционално състояние, което бързо ще отшуми. Повтаряйте си, че всъщност нищо не ви заплашва. Запазете спокойствие, постарайте се да регулирате дишането си по начина, описан по-горе, и изчакайте кризата да отмине.
Силата на позитивно мислене е ключова при лечението на паническия пристъп
Колкото по-често си повтаряме дадено твърдение, толкова повече вярваме в него. Това е ефективен подход за справяне с предизвикателствата. Опитайте със следните мотивационни фрази:
- Среща с непознати: „Това е чудесна възможност да се запозная с нови хора.“
- Постъпване на нова работа: „Тази работа съответства на моите способности и ще ми даде възможност за професионално развитие.“
- Пререкание или спор: „Каквато и да е позицията на останалите, важното е да преценя обективно нещата и да изразя честно своята позиция.“
- Временен неуспех: „Преодолявал съм такива изпитания и знам, че е по силите ми да се справя.“
- Публична реч: „Имам да кажа нещо важно, което всеки в тази стая би искал да чуе.“
Отказ: „Това е шанс да опитам нещо ново и да поема по друг път. Готов съм за нови предизвикателства.“
Бързи реакции при безпокойство
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!