Дълбокият лилав цвят, лъскавината и уникалният вкус на патладжана му отреждат специално място в нашето хранене.
Всъщност той е плод, близък роднина на домата, затова и в някои части на България го наричат син домат. В кулинарията обаче се използва като зеленчук. Родина на патладжана е Югоизточна Азия, но днес се отглежда в цял свят. През дългата си и богата история той невинаги е имал добра слава. Заради горчивината му хората смятали, че патладжанът може да предизвика болести като проказа, лудост и рак. Отдавна вече всички подозрения около него са разсеяни и диетолозите го препоръчват заради високото му съдържание на витамини и минерали с антиоксидантно действие, както и за вталяване, защото е сред най-нискокалоричните зеленчуци.
Богат на фибри
Количеството им в патладжана е 2,5 г на 100 г. Те са изградени главно от протопектин, пектин и целулоза и са разтворими, което прави патладжана лесно смилаем, особено печен на фурна. Фибрите му стимулират бактериалната активност и по-лесното контрактиране на дебелото черво.
Храна за мозъка
Патладжаните съдържат насунин (антицианин), който е потенциален антиоксидант, пречистващ свободните радикали и защитаващ клетъчните мембрани. Това води до добро функциониране на мозъка. От друга страна, насунинът спомага за редуциране на високото ниво на холестерола в кръвта.
Силен антиоксидантен ефект
Фенолните съединения, които се съдържат в патладжаните, действат като антиоксиданти. Хлорогенната киселина има антивирусно действие и предпазва от видоизменение на клетките и образуване на тумори.
Засища с малко калории
Патладжанът е богат на фибри и нискокалоричен – 18 ккал на 100 грама, поради което засища добре, без да вреди на линията. Но това зависи от начина на приготвяне. При пържене той поема много мазнина и престава да бъде диетичен продукт.
Как да избираме и съхраняваме патладжаните
Най-добре е да избирате твърди и тежки патладжани. Кожата им трябва да е гладка и нежна, а цветът – ярък. Те са чувствителни на студ и на жега, затова най-добре се съхраняват при 10 градуса по Целзий. Поставете ги неизмити и ненарязани в найлонови торбички и ги съхранявайте в хладилника, където ще могат да запазят свежестта си за няколко дена.
Как да ги приготвяме
За да смекчите горчивия им вкус, осолете нарязаните патладжани и ги оставете да престоят 30 минути. Така ще се намали и част от съдържащата се в тях вода, което пък ще ги направи по-малко поглъщащи мазнина при готвенето.
Ако приготвяте цял патладжан, първо го надупчете на няколко места с вилица, за да може парата да излиза през отворите. Във фурната го печете 15-25 минути на 180 градуса.
Внимание – оксилати!
Патладжаните са сред малкото храни, съдържащи оксилати – прородни субстанции, намиращи се 8 растенията, животните и хората. Когато оксилатите станат прекалено концентрирани в телесните течности, те кристализират и могат да доведат до здравословни проблеми. Хората, които имат заболявания на бъбреците или жлъчката, трябва да внимават с консумацията на патладжани
Колко са полезни плодовете и зеленчуците
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!