– Д-р Славчев, какви са най-често нарушенията на съня и на дишането?
– Апнея означава безветрие на гръцки или спиране на въздушната струя, която влиза към белите дробове. Говорим за заболяване, което се проявява само по време на сън – затова се нарича сънна апнея, както и обструктивна сънна апнея, заради това че се дължи на клапен механизъм в носоглътката, който държи отворен отвора към горните дихателни пътища.
Заболяването се среща много често, накъсва съня поради многократните събуждания, траещи по 2-3 секунди. 500-600 пъти се събуждате през нощта, за да дишате, а не дишате когато спите. Така кислородът в организма е с много ниско съдържание, всяка минута се преживяват поне веднъж основните характеристики на шока. Човекът не диша, когато спи, освен че хърка убийствено силно. Заболяването не дава признаци, не боли, единствените оплаквания са трудна концентрация, нервност, чувство за умора. Може да се каже, че сънната апнея е най-големият крадец на съня, тъй като нарушава неговото качество. Всяко хъркане е „вик за помощ“ и признак, че човек не диша нормално.
Не са малко случаите, в които хора умират по време на сън поради нарушено дишане. Сънната апнея се СРЕЩА ПРИ ВСЕКИ ДЕСЕТИ ОТ МЪЖЕТЕ на възраст 40-60 години.
Заболяването също така крие големи рискове при шофиране и е причина за увеличаване на катастрофите с около 10 пъти. Който заспива пред телевизора, задрямва и на волана. Най-добрият шофьор е не най-опитният, а най-бодрият.
– Кои хора най-често страдат от сънна апнея?
– Сънната апнея се среща 25 пъти повече при хора със сърдечносъдови заболявания. При пациенти, страдащи от апнея, рискът да получат инфаркт или инсулт е 5 пъти по-голям. Всеки втори, диагностициран със сънна апнея, може да развие диабет тип 2, всеки трети е с хипертония. 80% от случаите на високо кръвно с трудно повлияване от лекарства се дължат на сънната апнея. При жените болестта се среща сравнително по-рядко. Неслучайно се създаде медицина на съня, която се занимава с 90 заболявания, предизвикани от недостига на почивка през нощта. Една трета от живота ни минава в сън. Той е част от живота ни.
– Лекува ли се сънната апнея?
– Заболяването не се лекува с медикаменти или оперативно, но може да се коригира с протеза, поддържаща нормалното дишане. Протезата се поставя на увисналата носоглътка, която поддържа проходими горните дихателни пътища, срещу подадено налягане. Заболяването не се излекува напълно, започне ли веднъж, влошава здравето и качеството на живот със сигурност. Когато хронично не си доспиваме, започваме да чувстваме остро недостига на сън. След едно-две денонощия, в които човек не спи, на третото практически той е със сломена съпротива. Разбира се, в нашето ежедневие имаме немалко случаи, когато крадем от съня си.
НАТРУПВАМЕ СЪНЕН ДЕФИЦИТ и това се отразява на цялостната ни дейност. Трудно концентрираме вниманието си, трудно поддържаме работоспособността си, доброто настроение, толерантност към другите, ставаме агресивни в поведението си. Липсата на сън се отразява също и върху здравето ни. Нощният труд особено силно натоварва организма. Жени, които работят нощна смяна, трудно износват бебето си и често раждат недоносени деца. Развиват се редица хронични заболявания на сърдечносъдовата система, хипертония, появяват се различни нарушения на стомашно-чревната дейност. Изцяло се разстройва синхронната дейност на всички органи в организма, когато се наруши балансът между съня и мозъка.
Трябва да обърнем внимание и на децата, да ги оставим да си доспят. Неспалият мозък е глупав, той не може да обработи правилно информацията, която получава.
– Споменахте шофьорите – как биха могли да си помогнат?
Един съвет към шофьорите – особено към тези, които започнат да чувстват сънливост на пътя – пропускане на знаци, лоша концентрация, забавени реакции, отпуснатост на движенията – всички тези симптоми показвах, че следва заспиване, което настъпва изведнъж. За да можете да преодолеете тежка катастрофа или да се предпазите от ситуация, при която да поставите в риск както собствения си живот, така и живота на други невинни хора, трябва да се вслушате в организма си. Да разпознаете всички симптоми на дремливостта и веднага да спрете да шофирате. Да отбиете колата, ако имате възможност, да пиете силно кафе и да поспите половин час. След тази дрямка можете спокойно да продължите 20-40 километра до място, където безопасно да спрете и да се наспите. Защото сънният недостиг се компенсира само със сън. Помнете, че почивката не е равносилна на съня.
– А как стои въпросът с разпространението на безсънието?
Около 40% от населението у нас, както и в Европа, страда от безсъние. Най-много са засегнати жените от 35 до 50 г., които трудно се пренасят в света на Морфей. Основната причина за това е стресът. Не трябва да носим работата в леглото си. Често българинът се приспива с две ракии, което е погрешно. Алкохолът променя структурата на съня. Вдигнахме шум за поскъпването на яйцата от щастливите кокошки, а никой не протестира, че ни откраднаха 1 час от съня с преминаването към лятното часово време. Трябва да спим поне по 7-8 часа през нощта, както и да избягваме продължителните шофирания и да почиваме на всеки кръгъл час при еднообразна работа. За да преодолеем стреса от смяната на часовото време, е необходимо да обърнем внимание и на храната. Препоръчва се тя да бъде по-лека през първата седмица, без тлъсти меса. Добрият секс преди сън също е много полезен за преодоляване на временни нарушения на нощната почивка.
90% от българите имат проблеми със съня
Екранът на компютъра, смартфона и видеоиграта пречи на заспиването!
Ако страдате от проблеми със съня и имате болки в гърба, раменете и врата – възглавницата BIOMAGNETIC POWER Е ВАШЕТО РЕШЕНИЕ! Поръчайте тук и вижте повече информация на www.facebook.com/Биомагнитна възглавница
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!