- Алкохолът, лекарствата и преяждането са причинили проблеми на повече от 6000 жени и двойно повече мъже в България
Нe е тайна, а и непрекъснато се говори за това, че през последните години значително се увеличи количеството мазнини в храната ни, които черният дроб просто не успява да преработи. И те засядат вътре в него. Ситуацията се задълбочава и от това, че с всяка година все по-малко се движим. Наред с излишните калории бързо се стига до затлъстяване. Ако наднормените ви килограми са повече от 10, може със сигурност да се твърди, че мастните клетки са се натрупали не само под кожата, но и в черния дроб. Днес от хепатоза страдат от 10 до 25 на сто от населението на развитите страни, и то най-вече хората с наднормени килограми. 90 на сто от тях страдат от затлъстяване на черния дроб.
При повечето болни не се проявяват почти никакви симптоми. Само в редки случаи човекът усеща тежест в дясното подребрие или леко прилошаване след ядене.
Когато човек не се храни здравословно, прекалява с пиенето и гълта лекарствата с шепи, се разболява от мастна хепатоза. Това се случва, защото вътре в чернодробните клетки постепенно се натрупва мазнина. Тя попада там при нормалната работа на този орган, обаче не бива да се задържа. Една от задачите на черния дроб е да преработва мастните киселини, като по този начин снабдява организма с енергия. Ако обаче обвивката на чернодробната клетка е увредена, мазнините не се преработват и остават вътре в черния дроб. Всички знаем колко вредно се отразява алкохолът на този изключително важен орган. Обаче съществуват и други фактори, които провокират развитието на хепатоза. Понякога тези фактори въобще не се забелязват. Например преди няколко години учените заговориха за опасността от дисбактериоза. Оказа се, че вредните бактерии в червата отделят токсини, които след това попадат в черния дроб. И неговата задача е да ги обезвреди, но ако те са много, той не може да се справи с тях, а те увреждат част от клетките му. Проблемите с щитовидната жлеза, в частност хипотиреоидозата, също могат да доведат до мастна хепатоза. В крайна сметка болестта може да се предизвика от безразборния прием на някои лекарства – антибиотици, статини и противовирусни препарати, както и тези за понижаване на температурата.
КАКВО ЩЕ РЕЧЕ ДИАГНОЗАТА „НЕАЛКОХОЛЕН СТЕАТОХЕПАТИТ”?
Ако не се спре навреме гибелта на чернодробните клетки, идва ред на третия стадий – цирозата, от която се умира.
Ако сте в рисковата група, е хубаво да знаете, че страдате от хепатоза. Съвременните доктори обаче приемат тази болест за първи етап от едно друго, по-мащабно и по-сериозно заболяване – неалкохолна мастна дистрофия на черния дроб. Много хора така си и остават на начален етап – т.е. хепатозата не протича агресивно. Ако обаче към затлъстяването на черния дроб се присъедини и възпаление, процесът преминава на втори етап. Тогава поставят диагнозата „Неалкохолен стеатохепатит“. За разлика от мастната хепатоза това заболяване е опасно. Пострадалите от възпалението чернодробни клетки загиват и се заместват от съединителна тъкан. По тази причина черният дроб изпълнява зле основните си функции, което пък води до срив в обмяната на веществата. Алкохолизмът разрушава не само съзнанието на човека, но и неговото тяло. И други органи-мишени страдат от токсичното въздействие на алкохола. Ако не се спре гибелта на чернодробните клетки, в развитието на болестта настъпва трети етап – цирозата. Това състояние заплашва живота на човека. По статистика с този стадий се сблъсква Всеки шести човек, който не е излекувал навреме хепатозата.
Между другото, специалисти от Университета Сейнт Луис, САЩ, стигнали до извода, че популярната вече подправка къри се отразява положително на черния дроб. Тя забавя и дори спира развитието на опасни болести като цирозата. Всъщност лечебните свойства се приписват на куркумата – съставна част от кърито. И другите съставки на кърито като пипера, кориандъра, джинджифила, карамфила – те също влияят положително на черния дроб, но в много по-малка степен. Специалистите наистина препоръчват да заместите всички възможни сосове с къри.
ВНИМАНИЕ!
Ако сте с наднормено тегло, ако страдате от хипотиреоидоза, ако често приемате лекарства, непременно следете състоянието на черния си дроб. Подложете се на ултразвуково изследване.
Ако открият проблеми, следва биохимичен анализ на кръвта – тук специално внимание се обръща на нивото на ферментите, както и това на холестерола и билирубина. Тези изследвания ще покажат доколко е увреден черният ви дроб. От това, разбира се, следва какво лечение ще ви предпишат.
До кaкво води алкохoла ( до цероза на черния дроб )
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!