Тези два спорта са много полезни за здравето. При условие, че започнем постепенно и намерим добрия ритъм.
Пролетта идва, а с хубавото време все по-често имаме желание да сме навън. Какво пречи да ускорим крачката? Бягането, превърнало се в голяма мода през 80-те години, отново е актуално. Негов основен конкурент е бързото ходене – най-естественият спорт за човека. Той не изисква никакви специални физически качества и е напълно безплатен. Трябват само удобни обувки. Основната разлика между бягането и бързото ходене е в натоварването на ставите. При тичането съществуваща вече артроза може да се усложни, докато при ходенето натискът с ходилата е два пъти по-слаб, затова то е чудесна алтернатива, която спестява разтягането на сухожилия, възпаляването на ахилесова пета и т.н.
Ползата
И бягането, и бързото ходене „възпитават“ тялото в издръжливост. Те тонизират мускулите на краката, седалището, гърба и корема. При отсъстващи патологии ставите стават по-гъвкави и по-солидни. С движението на ръцете се включват и мускулите на торса.
Ритмичното отблъскване от земята стимулира кръвообращението и така намаляват рисковете от отоци, разширени вени и флебит. Разрушаването на костите спира, имунната система е подсилена. Многобройни са ползите за сърдечната дейност – тренираното по този начин сърце изпраща повече кръв към артериите при всеки свой удар. Колкото по-тонизиран е сърдечният мускул, толкова по-малко се уморява. Затова бягането и бързото ходене са част от възстановителната програма след прекаран инфаркт или присаждане на сърце. Те са препоръчителни дори за астматици, при които се забелязва подобряване на дихателните функции. Когато се движим ритмично, след около 40-ата минута организмът започва да „изгаря“ мазнините. Тялото става по-фино и изглежда по-удължено.
Бягането и ходенето с бърза крачка са изключително благотворни за психиката – благодарение на усиленото производство на ендорфини (хормони на щастието) нервите се успокояват, намаляват тревожните състояния. Хората, които се движат бързо или редовно тичат, са по-позитивни и динамични. Психолозите наричат това „екстаз на бегача“.
Кое да изберем?
Всичко зависи от индивидуалния случай и от поставената цел. Ако човек никога не е спортувал, по-добре да избере бързото ходене. В отсъствие на заболявания може двете дейности да се редуват – на всеки 10-15 минути бързо ходене по няколко минути бягане, последвани отново от бързо ходене. Постепенно минутите бягане могат да се увеличат.
По правилата
● Започнете тренировките с посещение при лекаря, който ще прецени общото ви състояние по няколко показателя – кръвно налягане, тегло, възраст, начин на живот, сърдечен ритъм.
● Усилвайте ритъма постепенно – ако тръгнете прекалено бързо, скоро ще почувствате умора, ще се задъхате и ще усетите странично пробождане под ребрата. По-важна е продължителността, а не интензивността.
● Намерете си удобни обувки. Разумно е да изберете половин номер по-големи и ги сменяйте всяка година.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!