5. Научете се да казвате „не“
Много съпруги се вживяват в ролята на жертви, като че ли това си е в реда на нещата. Те забравят, че имат собствени желания, а какво да говорим за капризи.
Истината е, че ако в един дом майката е щастлива, всички са щастливи. Това се постига и чрез отказ. Ако съпругът ви се кани да организира вкъщи поредното „мъжко“ гледане на мач, след като предния път последствията са били катастрофални, кажете „не“ или изберете друг вариант: „Добре, но ти ще подготвиш всичко и после ще почистиш, а аз ще изляза с приятелки на ресторант“. Гарантирано ще си прекарате по-добре, отколкото ако останете да обслужвате масата и да изхвърляте пепелниците.
6. Изпреварвайте събитията
Дългата училищна ваканция не е лесен период за майките. Доста време преди тя да дойде помислете кой ще гледа децата, докато сте на работа. Освен това отбележете на видно място важните телефонни номера – на домашния лекар, на бащата, на бърза помощ – може да се наложи детегледачката да реагира бързо при проблем.
7. Не се срамувайте от негативните си мисли
Много обичате децата си, но уикендът, както винаги, е преминал за вас в работа около тях: готвене, разходки, помощ за домашните, разтребване и почистване на стаята им, пране, гладене… В понеделник сутрин ги оставяте на училище и в душата ви се прокрадва облекчение. Не се притеснявайте от това чувство. То е напълно нормално. От друга страна е знак, че трябва да предприемете нещо, за да успявате и вие да си починете в събота и неделя. Иначе незадоволената нужда от отдих ще се натрупа с времето и ще доведе до нервност и раздразнителност.
8. Намерете време да изслушвате децата
Те имат нужда да говорят, да усещат, че разказите им ви интересуват – това е от съществено значение за тяхното развитие. Така те свикват с това общуване и на свой ред стават внимателни към вас. Разбира се, изслушването на децата изисква от вас енергия и време, но не ги пестете, защото плодовете от това възпитание са преди всичко за вас.
9. Бъдете егоисти
Много жени са напълно лишени от егоизъм, а той е необходим от психологична гледна точка. Изолирайте се от всекидневните грижи и отделете време да правите това, което обичате. Спортът например е отлично средство за преодоляване на стреса и напрежението.
Ако се чувствате на края на силите си излезте с приятелки! Споделете с най-близките си тревогите, които се въртят из главата ви – като се чуете да ги изричате на глас, те бързо ще започнат да ви изглеждат относителни, а по реакцията на околните вие ще разберете, че сте „в нормите“.
10. Бъдете над връзката с партньора
Когато една двойка се превърне в семейство, приоритетите се преместват към децата и всекидневието.
Това настъпва неусетно, без наистина да си даваме сметка. Отношенията между двамата родители са от съществено значение за справяне с трудностите на семейния живот. Те трябва да бъдат освежавани с уикенди, прекарани насаме, и малки жестове на внимание. Така няма да изневерите на вашата женственост и съблазнителност. Няма нищо лошо в това от време на време ролята ви на майка да минава на заден план за няколко часа.
Създайте си мрежа от полезни връзки: съседки, приятелки, роднини. В случай, че детегледачката е възпрепятствана, те могат да ви подадат ръка. Самата мисъл, че вече всичко сте предвидили и организирали, снижава чувствително стреса.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!