Раздвижването започва още в болницата – първо, болният се обслужва сам, освен това се извършват кратко трайни разходки през деня и някои други, съобразени с болестта упражнения.
А след изписването от болницата основната задача е да приучите и адаптирате сърдечния мускул към физическо натоварване.
За всеки болен се създава индивидуална програма – с оглед на това колко обширен е бил инфарктът; с оглед на съпътстващите заболявания и доколко трениран е бил човекът, преди да му се случи тази сърдечна катастрофа.
физическите занимания не трябва да предизвикват неприятни усещания, затова разумната предпазливост е най-важното правило в лечебната гимнастика. Наред със закаляването е важно и рационалното хранене. Ето в това се състои профилактиката на евентуалния „нов“ инфаркт.
Най-доброто средство за оздравяване е сутрешната гимнастика, лечебната гимнастика и дозираното ходене. Започваме с най-подходящото упражнение – ходенето пеш, разходките из парка – тях трябва да ги правите не по-малко от един час преди или след ядене. Първият етап е 500 до 1000 метра в темп 70-100 крачки в минута. След две седмици вече можете ежедневно да увеличавате дистанцията с 200-300 метра. А след месец редовни тренировки ви се позволява да увеличите скоростта до 90-100 крачки в минута. Съответно, по- нататък увеличавайте и разстоянието, докато го докарате до 4-8 км на ден.
внимание!
По пътя ще ви се налага да спирате за почивка по 1-2 минути. Необходимо е да премервате и контролирате и пулса си – да не е по-висок с 20 пункта от нормалния. Както и да следите състоянието си, това как се усещате при тази разходка. Ако не ви помагат продължителните разходки навън, ако се чувствате дискомфортно, се занимавайте в затворено помещение – ако ще само обикаляйте, но по никакъв начин не се отказвайте.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!