- Протичането на дерматомиозита е остро и хронично. Острата форма се наблюдава предимно при младежи. Началото се съпровожда от повишена телесна температура, отпадналост, мускулна слабост и болезненост.
Боледувам от 5 години, а лекарите още не са сигурни в диагнозата! Оплакванията ми са: субфебрилна температура, слабост, болки в мускулите, гръбнака, обилно изпотяване, прилошаване, зачервяване на деколтето. Правени са много изследвания, от които се установи, че най-вероятно се касае за дерматомиозит – рядка форма, без възпалителен компонент. Започнаха от 2 месеца да ме лекуват с пулс-кортизон и имуран, но нямам подобрение. Трябвали да продължавам с пулс-кортизона? Каква в крайна сметка ми е диагнозата? Моля ви, изразете мнение!
Десислава Янкова – Видин
Дерматомиозитът е сложно, системно, автоимунно заболяване. Поставената ви диагноза е правилна. Назначената ви терапия, както и въобще всички имуномодулиращи терапии.изискват повече
време, за да се постигне резултат. Не се обезверявайте, следвайте съветите на лекуващия ви лекар.
Дерматомиозитът е тежко възпалително заболяване, което засяга съединителната тъкан, най-вече по кожата и мускулите. Приема се, че е автоимунна болест, която се развива след провокиране от различни фактори, като основно значение се отдава на вирусната инфекция. При около 52 на сто от заболелите се открива съпътстващо раково заболяване.
Болестта обхваща всички възрасти, но възниква по-често при жените. Кожните изменения се локализират по клепачите, около очите, по бузите, коленете, лактите, по-рядко по шията и в областта на деколтето. Клинична картина: Появява се червеникаво-виолетово оцветяване и оток на кожата. По лицето се установява пеперудообразен обрив. Често обривът засяга и окосмената част на главата, като предизвиква косопад.
Характерни са измененията от страна на мускулите. Появяват се мускулна слабост и болки. Най-силно се засягат мускулите на раменния пояс, поради което болните не могат да вдигнат ръцете си над височината на раменете. При засягане на дихателната и дъвкателната мускулатура се нарушават и затрудняват дишането и дъвкането.
Лечението на дерматомиозита е консервативно. То се извършва под контрол и наблюдение на
лекар-специалист (дерматолог). Прилагат се кортикостероиди, като се започва с високи дози, които постепенно се намаляват до поддържаща доза. По показание кортикостероидните препарати се комбинират с имунопотискащи медикаменти. Необходимо е изследване за придружаващо раково заболяване, особено при по-възрастни пациенти.
Прогнозата е сериозна. В напреднала хронична форма при по-възрастните хора и при наличие на придружаващо раково заболяване прогнозата е неблагоприятна.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!