След случаите на менингококова инфекция в България е много важно да се информирате за болестта, нейните симптоми, лечение и рискове.
Какво е менингококова инфекция?
Менингококова болест е всеки вид инфекция, причинена от бактерията Neisseria meningitidis, която също се нарича менингококи. Бактериите могат да заразят менингите и кръвта. Тези инфекции могат да бъдат сериозни, дори фатални. Те се наричат менингококов менингит и менингококова септицемия.
Думата “менинги” означава трите мембрани, които покриват централната нервна система, която се състои от гръбначния мозък и мозъка. Мембраните са тънки слоеве тъкан, които осигуряват защита на съдържанието на тъканите.
Трите менинги са пиа матер, арахноидна и твърда мозъчна обвивка.
Каква е разликата между менингококова болест и менингит?
Менингококова инфекция се причинява от специфичен вид бактерии. Менингитът е термин, който се отнася до възпалението на менингите. Менингит може да възникне при менингококова болест, но не всички случаи на менингит са причинени от микроба, който причинява менингококова болест.
Кого засяга менингококовата болест?
Бебета, тийнейджъри и млади хора, както и по-възрастните (над 65) са изложени на най-висок риск от менингококова инфекция. Най-застрашени са:
• Деца под 1 година
• Тийнейджъри и младежи на възраст от 16 до 23 години
• Възрастни хора над 65
Хората с отслабена имунна система поради лечение или заболяване също са изложени на по-висок риск от заболяването.
Симптоми на менингококова инфекция
Има много признаци и симптоми на менингококова болест. Трябва незабавно да се свържете с лекар, ако забележите някой от тези симптоми. Ранната диагноза на заболяването е от решаващо значение.
Симптоми:
• Температура.
• Главоболие.
• Схванат врат. Този симптом често се свързва с менингококова болест и менингит.
• Непоносимост към ярка светлина.
• Гадене, повръщане и/или диария.
• Обрив, съставен от точки, които изглеждат тъмни, в нюанси на червено и лилаво, или по-голяма област, която прилича на синина.
Други пизнаци:
• Липса на апетит.
• Объркване или раздразнение.
• Сънливост.
• Мускулни болки и болки в ставите.
• Имате проблеми с ходенето или стоенето изправен.
• При малките деца симптомите може да включват отказ от хранене, потрепване или отпуснатост или изключително силна умора.
Диагностициране и тестове за менингококова инфекция
Диагностицирането на менингококова болест е донякъде трудно, тъй като симптомите наподобяват тези на други заболявания, като грип. Лекарят трябва да открие бактерията Neisseria meningitidis, за да диагностицира това състояние. Така че ще трябва да ви вземе кръвни проби и евентуално ще направи лумбална пункция (гръбначномозъчна пункция), за да вземе гръбначномозъчна течност за изследване.
Тези проби ще бъдат изпратени в лаборатория, за да се види дали бактериите могат да бъдат култивирани. Докторът може да нареди и други тестове, ако културите не са убедителни.
Лечение на менингококова инфекция
Болестта се лекува с антибиотици, както всяка друга бактериална инфекция. Ако лекарят смята, че имате менингококова болест, той ще ви предпише антибиотици дори преди състоянието да бъде потвърдено. Много е важно лечението да започне възможно най-рано.
Може да са необходими други лечения, включително:
• Помощ при дишане, като кислородна терапия.
• Лекарства за лечение на ниско кръвно налягане.
• Начини за лечение на увредена или мъртва кожа, включително операции.
Усложнения, свързани с менингококова болест
Менингококовата болест е сериозна. Десет до 15 души от 100 ще умрат, дори ако са лекувани с антибиотици. До 20% от хората, които оцелеят, ще имат дългосрочни последици, които могат да включват глухота, загуба на крайници, увреждане на нервите, увреждане на бъбреците или увреждане на мозъка.
Пълното възстановяване може да отнеме известно време. Антибиотиците се дават за период от седем до 10 дни, но може да отнеме много повече време, за да се постигне пълно оздравяване. Това е особено вярно, ако имате усложнения.
Превенция
Ето как може да се предпазите от менингококова инфекция:
Ваксинирайте се
В България ваксинацията за менингококова болест не е задължителна, но се предлагат ваксини за желаещите да го направят.
Спазвайте добра хигиена
Винаги е добре да избягвате болни хора, когато е възможно. Разбира се, е задължително да миете ръцете си често и да не пипате носа, очите или устата си с неизмити ръце.
Приемайте антибиотици превантивно, ако около вас има болен
Някои лекари може да препоръчат да приемате антибиотици превантивно, ако живеете или сте в близък контакт с някой с менингококова болест.
Заключение
Менингококовата инфекция е много сериозно заболяване. Може да причини менингококов менингит или менингококова септицемия и е възможен фатален изход. Получаването на лечение възможно най-рано е жизненоважно.
Вашият лекар може да поръча антибиотици дори преди да диагностицира менингококова болест. Това е така, защото е необходимо ранно лечение, за да бъде възможно пълно възстановяване, без да се стига до усложнения.
Дори и да получите лечение навреме, пак може да се наблюдават усложнения на състоянието. Това може да варира от трайно увреждане на кожата или органите до възможни временни проблеми с концентрацията.
За разлика от други инфекции, тази болест може да повтори. Прекарването на менингококова болест веднъж не осигурява имунитет за цял живот.
Източници: https://my.clevelandclinic.org; https://www.cdc.gov; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!