- Сезонът без алергии се смалява
- Как да различим алергия от настинка?
-
Съвети за справяне със симптомите на алергия
- Започнете лечението с лекарства за алергии възможно най-скоро.
- Дръжте прозорците затворени, ако е възможно.
- Помислете за носене на маска на открито.
- Перете дрехите си по-често.
- Бъдете внимателни при контакт с домашни любимци.
- Вземете си душ и измийте лицето си вечер.
- Проверете броя на полените.
- Не излизайте сутрин и когато духа вятър.
- Заключение
Пролетта е тук, а с нея идва и сезонът на алергиите. Научете какво може да направите, за да предотвратите неприятните симптоми.
Тъй като пролетта дойде, хиляди българи с алергии се подготвят за завръщането на кихането, запушването на носа, сърбежа и сълзенето на очите, докато прашецът изпълва въздуха.
Тази година се очаква разпространението на полени да бъде по-интензивно и по-дълготрайно, отколкото в миналото, започвайки по-рано през пролетта и завършвайки по-късно през есента.
„За съжаление всяка година броят на полените изглежда се влошава и това до голяма степен е свързано с глобалното затопляне“, казва д-р Пайел Гупта, алерголог от Tono Health в Бруклин, Ню Йорк, и медицински говорител на Американската белодробна асоциация.
По-високите сезонни температури на въздуха и повечето въглероден диоксид (CO2) в атмосферата стимулират растежа на растенията. Това от своя страна води до повече цветен прашец, прахообразна субстанция, създадена от някои растения като част от техния възпроизводствен процес.
Сезонът без алергии се смалява
Поленовите сезони идват на три различни вълни:
• Дървесен прашец, обикновено продължаващ от февруари до април
• Тревен прашец, от април до началото на юли
• Полен от плевели, от август до първата силна слана
„Тъй като пролетните алергии могат да започнат още през февруари, а алергиите към полени от плевели могат да продължат до ноември, наистина нямаме много почивка от алергиите“, казва д-р Гупта.
„Някои хора определено могат да бъдат „поличувствителни“ или алергични към много различни алергени от околната среда, така че само през зимата могат да получат само малка почивка от алергиите тази почивка става все по-кратка и по-кратка“, добавя Гупта.

Как да различим алергия от настинка?
Една от трудностите при сезонната алергия е как да я различим от обикновена настинка, защото много от симптомите се припокриват. И двете могат да причинят:
• Хрема
• Запушване на носа
• Умора
• Кихане
Кихането ще се появи при настинка и грип, но при алергии имате повече сърбеж в носа и кихането е по-често и интензивно.
Сърбящите, подпухнали очи са често срещани при алергии, но рядко при настинка.
Алергиите рядко причиняват възпалено гърло, кашлица или треска. Това могат да бъдат признаци на настинка, грип или друг респираторен вирус.
Съвети за справяне със симптомите на алергия
Без значение какви неразположения усещате от алергиите, има много възможности за облекчаване и превенция на симптомите:
Започнете лечението с лекарства за алергии възможно най-скоро.
Антихистамините и спрейовете за нос, независимо дали са с рецепта или без рецепта, се нуждаят от време, за да се натрупат във вашата система, така че е най-добре да започнете да ги приемате две до четири седмици преди началото на сезона на алергиите. Налични са много лекарства за лечение на симптомите на алергия, но може да е необходим опит, за да се намери най-подходящото за вас. Ако антихистамините не помагат, алерголог може да посъветва да опитате спрей за нос, например.
„Намирам, че голяма част от работата ми е да се уверя, че хората разбират как да използват лекарствата по подходящ начин“, казва Гупта. „Ако опитвате сами различни лекарства и те не работят, може би е време да посетите алерголог.“
Дръжте прозорците затворени, ако е възможно.
Поленът може да проникне през отворен прозорец и да попадне в спалното бельо и мебелите, влошавайки симптомите. Ако понякога трябва да отваряте прозорци, пречиствател на въздуха или климатик с HEPA (високоефективен филтър за частици) може да намали алергените във въздуха.
Помислете за носене на маска на открито.
Ако броят на полените е много висок, маската може да помогне за блокиране на алергените. Гупта казва, че маскирането може да бъде особено полезно, когато косите тревата или извършвате друга работа в двора.
Перете дрехите си по-често.
Прашецът може да влезе в дома върху обувките и дрехите. След като сте навън, оставете обувките пред вратата и сменете и изперете дрехите си.
Бъдете внимателни при контакт с домашни любимци.
Кучетата и котките, които прекарват време на открито, могат да натрупат прашец върху козината си, така че близкият контакт може да влоши симптомите. Къпете вашия домашен любимец редовно и го избърсвайте, когато влезе вътре, за да ограничите излагането на полени. Освен това дръжте домашните любимци далеч от спалнята.
Вземете си душ и измийте лицето си вечер.
Преди да заспите, вземете душ, за да премахнете прашеца от тялото си, така че да не го пренасяте в леглото си, където може да го вдишвате цяла нощ. „Прашецът може да седи върху веждите, миглите и в носа, така че изплакването на лицето е изключително важно“, казва Гупта.
Помислете за изплакване на носа. Изплакването на носните проходи с физиологичен разтвор може да отмие алергените и да облекчи кихането, хремата и запушването.
Проверете броя на полените.
Може да потърсите доклади за алергените, описващи видовете полени и броя им за различни части на страната. Докладите за полени могат да ви помогнат да планирате какви предпазни мерки трябва да вземете.
Не излизайте сутрин и когато духа вятър.
Броят на полените обикновено е най-висок в тези моменти, така че е препоръчително да ограничите дейностите на открито. Броят на полените обикновено намалява след дъждовна буря.
Заключение
Последните изчисления показват, че около 1/3 от хората в България страдат от сезонни алергии. Прогнозите за 2025 г. са, че броят на страдащите от алергии ще нарастне до 1/2 от населението.
Най-добрият начин за превенция ранната консултация с алерголог и приема на медикаменти преди началото на сезона. Това е така, защото е нужно натрупване на антихистамините в организма, за да се осигури нужната защита.
По време на сезона на алергиите е нужно често да перете дрехите си, да се къпете всеки ден и да миете лицето си редовно, за премахнете възможно най-много от полените.
Източници: https://www.everydayhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!