Отношението към антидепресантите се люшка от възхваляване до пълно отричане, към които трябва да се добавят скептицизмът и демонизирането. Всъщност те са много полезни лекарства, стига да са приложени с мярка.
1. Да взимам или не?
Да, ако симптомите са налице. Депресията е болест, която тотално променя живота на човека. Такъв обикновен жест като ставането сутрин от леглото изглежда непосилен. Храненето и спането се влошават. Съзнанието е населено с черни мисли, стигащи дори до намерения за самоубийство. Контактите с другите се превръщат в ад. При тези симптоми антидепресантите са необходими. Тяхната ефикасност е научно доказана при средни и тежки депресии.
Не, ако става дума за временни трудности. Човек може да е тъжен или разтревожен, без това да е знак за депресия. Всичко зависи от силата на симптомите. Ако все още е възможен контрол върху състоянието, няма защо да се взимат лекарства. Обикновените, малки човешки „нещастия“ се преодоляват по друг начин. Психотерапията е много по-подходяща, ако става дума за упорита тъга, но само опитен психиатър може да я разграничи от истинската депресия.
2. Как действат?
Депресията предизвиква химически безпорядък в мозъка. Връзките, които позволяват протичането на комуникация между невроните, не функционират добре, тъй като нивото на някои нервни трансмитери е прекалено ниско. Антидепресантите позволяват то да бъде коригирано. Най-новите медикаменти влияят върху серотонина и норадреналина, които са едни от най-важните нервни трансмитери, както и върху мелатонина, регулиращ нарушения при депресията сън.
3. Кои са подходящите?
Съществуват многобройни видове ангидепресанти и само лекар може да прецени конкретната потребност. Някои от тях са стимулиращи и подхождат на пациенти, чувстващи голяма умора. Други имат успокояващо действие и са подходящи за тези, които страдат от силно безпокойство и не могат да спят. Ако избраното лекарство не даде резултат до 6 седмици, то може да бъде сменено.
4. Може ли в медикамент да излекува депресията?
Не бива да се очакват чудеса. Антидепресантите помагат човек да се оттласне от дъното и тона е вече много, но не могат да разрешат проблема изцяло, защото са само елемент, съпътстващ психотерапията и влиянието на външните фактори. Ако обстоятелства като безработица, семейни и любовни проблеми, загуба на жилище и т.н. продължават да създават напрежение, антидепресантите не могат да повлияят максимално.
От друга страна, хапчетата не предпазват завинаги от депресията, защото тя оставя следи. Повече от половината от пациентите свидетелстват за „психологически рани“, които напомнят за болестта – безсъние, ниско самочувствие, безпокойство… Антидепресантите не могат да се преборят с тази психическа уязвимост.
5. Колко време трае лечението?
Най-малко 4-6 месеца. Преждевременното прекратяване на лечението може да доведе до повторна криза. За съжаление много хора постъпват точно така. Антидепресантите започват да действат на третата седмица и всеки втори пациент решава, че това е моментът да ги спре поради подобрението, което настъпва. Лекарите също са отчасти отговорни, тъй като често предписват едномесечно лечение.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!