Преумората, стресът, нерационалното хранене и безсънието сриват нашата имунна система
Д-р Самарев, с наближаването на есента нараства броят на вирусните инфекции. Какви мерки съветвате вашите пациенти да предприемат?
Наистина през есента има бум на вирусните инфекции. Причините са много – застудяване на времето, събирането на много хора на едно място (детски градини, училища, офиси, административни сгради). Начинът на заразяване е въз- душно-капков, а това означава, че един болен лесно може да зарази много хора с даден вирус (грипен, парагрипен). Съветите към пациентите ми са различни, но за всички важат правилата за рационален режим на хранене, движение, работа – почивка. Преумората, стресът, нерационалното хранене, безсънието сриват нашата имунна система, която защитава нашия организъм от инфекции.
Какви профилактични мерки съветвате вашите пациенти да предприемат?
За всеки пациент трябва да има индивидуален подход. При всяко положение е желателно да се засили имунната система на организма преди този период. Най-общо за най-малките деца, които не посещават детска градина, е необходимо за 15-20 дни да приемат мултивитаминен сироп (KIDI, Multisanostol), които ги има на пазара. Децата, които посещават детските градини (те боледуват най-често), желателно е да вземат някои от имуностимулаторите – Respivax, Bronhovaxon (взимат се по схема) или Ехинацея (има я в различни форми – на таблетки, капки или сироп). За по-големи ученици и хората на активна възраст, особено тези които, боледуват често, които са прекарали предишни години пневмонии или имат някакви други заболявания – като бронхиална асма, диабет, заболявания на бъбреци и сърце, е желателно да се имунизират с някои от противогрипните ваксини, които има на пазара.
Българинът има ли навик да се имунизира против грип?
През последните години прави впечатление, че в голяма степен се увеличава броят на желаещите да се имунизират против грип – през миналата година може би с около 15-20%. В резултат на този засилен интерес към края на октомври свършиха противогрипните ваксини на пазара.
Какви са най-честите въпроси, от които се интересуват вашите пациенти относно противогрипните ваксини?
Най-често се интересуват коя противогрипна ваксина да поставят. Отговорът е, че всичките ваксини се разработват след проучване на СЗО (Световна Здравна Организация) и се решава срещу кои щамове на грипен вирус да се разработи ваксината. Те са абсолютно еднакви, независимо кой е производителят.
Кога е най-добре да се постави противогрипната ваксина?
Като се има предвид активността на ваксините, която е около 6 месеца, желателно е противогрипната ваксина да се постави октомври, ноември – преди в страната да са обявени грипните епидемии.
Какви са страничните действия на ваксините?
Общо неразположение, слаба температура – до 37,5 градуса и болки в мястото на ваксинацията. Тези симптоми са временни и не се налага предприемане на специфични мерки – лечение.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!