Какво представлява диабетът?
Захарният диабет е често срещано заболяване. В България болните от диабет са почти половин милион души. Заболяването се характеризира с високо ниво на глюкозата в кръвта (обикновено над ШГ mmol/1). Въглехидратите, приемани с храната, се усвояват от организма и се превръщат в глюкоза, която по кръвен път стига до клетките, като навлиза в тях с помощта на инсулина. Ако секрецията или действието на инсулина е недостатъчно, глюкозата остава в кръвта и не може да бъде поета от клетките, които по този начин остават без енергия. Резултатът е повишаване нивата на кръвната захар.
Най-разпространената форма на диабет, която се среща при 75% от случаите и е характерна преди всичко за възрастните хора, е диабет тип 2 (неинсулинозависим диабет). Най-често се дължи на резистентност към действието на инсулина, при което клетките не реагират на инсулина, произведен от панкреаса. Недостатъчната секреция на инсулин от панкреаса е причината за възникване на диабет тип 1 (инсулинозависим диабет). Диабетът може да доведе до усложнения като ослепяване, бъбречни увреждания, сърдечносъдови заболявания, инфаркт и инсулт. Диабетиците са 2-4 пъти по-предразположени към инфаркт или друго сърдечносъдово заболяване. Почти половината от диабетиците получават увреждане на нервите, което може да бъде причина за ампутация на крак или ходило. Диабетът е една от болестите, която всекидневно придобива все по-застрашителни размери в целия свят. Очаква се броят на болните да нарасне два пъти до 2010 г.
Как се лекува диабетът?
Сериозните последици от диабета, посочени по-горе, могат да се предотвратят само чрез лечение, което поддържа нивото на глюкозата в нормални или близки до оптималните граници. Здравословното хранене и редовното спортуване са в основата на лечението. При диабет тип 2 тези мерки са напълно достатъчни, особено ако са съчетани с поддържане на нормално тегло. Вероятно ще имате нужда от един или два медикамента по лекарско предписание, чрез които ще постигнете оптимални нива на кръвната захар.
В случай че лекарствата нямат особено голям ефект, лекарят може да ви предпише инсулинови инжекции. (Не се притеснявайте, ако лекарят ви каже, че трябва да си поставяте инжекции. Днес съществуват много тънки игли, с които убождането е безболезнено.) Диабетът може да се контролира чрез поставянето на една или повече инсулинови инжекции на ден или чрез инсулин в съчетание с медикаменти, приемани през устата. Може да се наложи да вземате медикаменти за контролиране на кръвното налягане, нивото на холестерола и триглицеридите и ако е необходимо – за лечение на уврежданията на нервите, бъбреците и очите.
Кои са симптомите на диабета:
- Твърде възможно е заболяването да протича без изявени симптоми, докато не причини инфаркт или инсулт или при преглед не се установи увреждане на бъбреците, нервите или очите.
Най-разпространените оплаквания са често и обилно уриниране, необичайна жажда или глад, чести инфекции (особено на кожата, венците и пикочните пътища), бавнозарастващи рани, раздразнителност, необяснимо отслабване, силна умора, замъглено виждане и изтръпване или скованост на крайниците.
Имате ли наднормено тегло?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!