Често се проявява след прекарана болест или психично пренапрежение
Репортер на в-к „Доктор“ помоли д-р Катя Казакова невролог-психотерапевт да коментира загадъчния Синдром на хроничната умора. Ето нейният отговор:
„Синдромът на хроничната умора не е въображаемо заболяване. Той се проявява с типични клинични и имунологични характеристики. Започва с внезапно настъпила силна умора до безсилие, продължаваща поне шест месеца. Често се появява след прекарано възпалително заболяване или психическо пренапрежение. Признаването му като отделно заболяване е спорно. За пръв път е описано през 1980 година. Засяга всички възрасти, но по-често хората от активната Възраст – от 30 до 50 години. Жените боледуват три пъти по-често“, Според д-р Казакова най-застрашени са хората, подложени на хронично пренапрежение – обикновено работещите с високо ниво на отговорност, боравещи с широк кръг информация и интензивен труд. Интересен е фактът, че в рисковата група попадат и тези, чийто работен ден е „сив“, чието ежедневие е монотонно.
Д-р Казакова коментира какви реакции протичат в организма и в единия, и в другия случай. „В първия случай причините са преумора, високите нива стрес-хормоните адреналин и кортизол и изчерпване възможностите на организма да отговори на повишените изисквания на средата. Последвалото „изчерпване“ на надбъбречната жлеза дава усещането за мускулна слабост и умора. Във втория случай отключващият момент е липсата на емоционални преживявания и стимули, активизиращи хормоните на удоволствието и радостта от живота – това са хормоните допамин и серотонин“.
СИМПТОМИТЕ СА РАЗЛИЧНИ И НАПОДОБЯВАТ ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
„Тези промени водят до каскада от процеси в организма като се засягат различни органи и системи“, продължава д-р Казакова и изброява:
- променя се функцията на щитовидната жлеза като отговорна за адаптация на организма при стрес. След преходна активация се стига до понижаване на секрецията
- засяга се въглехидратната обмяна с проява на ниски нива на кръвната захар. Хипогликемията засилва усещането за безсилие в мускулите;
- настъпва слабост в имунната система. Намалява клетъчният имунитет и изграждането на антитела.
- Заради разпространеното засягане на организма, симптомите са разнообразни и наподобяват други заболявания. Най-чести са болевите усещания главоболие, болки в гърлото, ставите, мускулите. Затова Синдромът на хроничната умора се свързва с фибромиалгията. Чести са оплакванията от гадене, подуване на стомаха и червата, коремна болка.
Увеличават се и лимфните възли. Затова се предполага и участието на различни вируси на фона на понижения имунитет. Психичните симптоми са силно изразени, но неспецифични – нервност, депресивнест, лоша концентрация, световъртеж.
ПРЕПОРЪКИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ
По отношение на профилактиката и лечението д-р Казакова подчертава че на първо място медиците се опитват да контролират стреса. Битката с него включва хоби, спорт, туризъм, танци, йога. Въобще всякакъв вид движение удоволствени изживявания.
Второ, въвежда се оптимален и разнообразен хранителен режим по възможност без концентрирани захари и с повече плодове и зеленчуци.
„Ако имате хранителна или друга алергия, избягвайте причинителите”, съветва специалистът. Стимулиращите напитки и алкохолът могат да окажат провокиращо оплакванията действие. Не се препоръчва използването на витамини хранителни добавки. В леките степени на страдането полезно въздействие имат билките с успокояващ подобряващ настроението ефект. С успех се прилагат ароматерия и водни процедури. Ако тези усилия е дадат резултат, трябва а се потърси лекарска помощ. В повечето случаи предписват медикаменти повлияващи основните симптоми. В заключение се лак ще припомня, че о-лесно и по-евтино е да предотврати едно заболяване, отколкото да се лекува“, приключва коментара си д-р Катя Казакова.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
На какво се дължи непрекъснатата умора?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!