Понякога със събуждането се чувстваме изморени. Причините за оплакването могат да са различни. Предлагаме ви няколко, за които трябва незабавно да намерите решение.
Един от начините да предотвратим състоянието на хронична умора е да се научим да разпознаваме признаците на леко изтощение и да вземем мерки веднага. В случай че безсилието не се дължи на заболяване, решение е да започнете редовни физически упражнения. Това подобрява притока на енергия. Достатъчно е за целта да се покара велосипед в продължение на 20 минути на средна степен. Ако спортувате дори само три пъти седмично за толкова кратко време, няма да се оплаквате от умора. Вижте какво може да предизвика постоянна умора.
Сънна апнея
Има случаи, в които дори продължителността на съня да е достатъчна, се събуждаме уморени. Една от най-вероятните причини е сънната апнея. Проблемът при състоянието е, че по време на сън за кратко дишането прекъсва, което ни „буди“ за части от секундата. В резултат на това сънят е непълноценен и накъсан, без това да се осъзнава от самите нас. Сънната апнея може да се повлияе с редуциране на теглото при наличие на излишни килограми или отказ от цигарите. Решение е и използването на апарат за дишане през нощта или пък сън в определена поза.
Анемия
Анемията е една от честите причини за постоянна умора при жените. Може да се дължи на месечния цикъл, при който има загуба на желязо. Червените кръвни клетки, които носят желязото, доставят кислород на организма. Недостатъчното осигуряване на кислород на тъканите и органите, е причина за умората. За да се избегне анемията, е необходимо да се консумират храни, богати на желязо – месо, черен дроб, миди, бобови култури, пълнозърнести. По преценка на лекар трябва да се приемат и хранителни добавки с желязо.
Депресия
Тя е не само емоционално разстройство, но въздейства и на физическото ни здраве. Води до постоянна умора, главоболие, загуба на апетит, трудно заспиване, безсъние или обратното – продължителен сън, без той да е пълноценен и да ни отморява. Това състояние не бива да се пренебрегва. Тъй като рискът да продължи дълго във времето е реален, при депресия трябва непременно да се потърси добър психотерапевт.
Синдром на хроничната умора
В случай че състоянието на постоянна умора продължава шест и повече месеца и не се справяте с ежедневните си задължения, вероятно става дума за синдром на хроничната умора. Отделяйте повече време за пълноценен сън и физически упражнения, намалете ежедневното си натоварване.
Дехидратация
Това е най-често подминаваният факт – умората може да се дължи на недостатъчен прием на течности. Не бива да забравяме, че тялото ни се състои предимно от вода и се налага през деня да поддържаме баланса прием-разход. От организма ни се отделя вода при всяка дейност, дори при тези, които не отчитаме, като дишането например. Повишаването на температурата само с няколко градуса също води до по-високо отделяне на влага от кожата. А организмът ни се нуждае от вода, за да поддържа нормална телесната ни температура. Иначе просто „прегряваме“, организмът ни започва да „буксува“ в процесите на обмяната, което в крайна сметка изтощава… Появата на чувството на жажда вече означава, че организмът е дехидратиран. Единственият начин да се поддържа водния баланс е да приемаме достатъчно вода. Показател, че се справяме със задачата, е цветът на урината – трябва да е светложълта. Преди и след усилена физическа активност е добре да се изпиват поне две чаши вода, а по време на заниманията да се отпиват по няколко глътки.
Сърдечно заболяване
Когато се изморяваме от ежедневните си дейности като почистването на дома, плевене на градинката, качване на няколко стълби, е редно да обърнем внимание и на сърцето си. Ако не можете да приключите дейностите, с които по-рано сте се справяли с лекота, консултацията с лекаря е неизбежна. При проблеми със сърцето помага много промяната на начина на живот. Възможно е да се изпишат и медикаменти или терапевтични процедури, с помощта на които да се контролира заболяване и да се възстанови приливът на сили.
Диабет
При вече налични проблеми на обмяната на въглехидратите, глюкозата от кръвта не постъпва в клетките, за да ги зареди с енергия, а остава в кръвоносните съдове. Цялостно за организма това означава усещане за умора и изтощение – физическо и нервно-психическо. Проблемът се проявява, след като организмът привикне на силно концентрирана на захари храна. Обикновено поглъщането на сладкарски изделия води до бързо покачване на нивото на кръвната захар. Клетките екстремно поглъщат „горивото“ и го изчерпват от артериите, в следствие на което скоро след консумацията се появява чувство на умора. Дали проблемът се крие в обмяната на въглехидратите, може да се разбере по специализирани тестове. Измерването само на кръвна захар не носи достатъчно информация. Налага се проследяване на стойностите й, както тези на инсулин след обременяване с глюкоза. Инсулиновата резистентност се стопира чрез спазване на режим на хранене, ограничаващ бързо усвоимите вредни въглехидрати, със спортни занимания и при необходимост с прием на медикаменти.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!