Може ли да се отгледа здраво дете, ако майката и таткото са болни от астма? Да. Само трябва да се помогне на малчугана да премине петте критични периода.
До неотдавна се смяташе, че вероятността такова дете да развие бронхиална астма е 50%, ако майката е болна, и 70%, когато и двамата родители са астматици. Но специалистите сега твърдят, че дори с най-лошата наследственост астмата може да бъде избегната при 100% от случаите. Най-важното е, докато имунитетът на детето още не е укрепнал, то да се пази от контакти с алергените и простудите. Особено внимателни трябва да бъдат родителите в критичните периоди от развитието на детето в първия, третия, шестия и дванадесетия месец.
Пeттe етапа
Първите дни. Имунитетът на новороденото трябва да се провери още в родилния дом, а след изписването му то веднага да се заведе на преглед при имунолог-алерголог. Именно този специалист ще назначи специалното изследване. До една година такова изследване трябва да се направи два пъти.
В стаята на новороденото не бива да има прах или влага, килими, пухени възглавници, домашни животни, аквариум и растения, т.е. каквито и да било възможни алергени.
Първият месец
През това време майката може да се сблъска със следния проблем: поради слабия имунитет на малкото човече активно се развиват патогенните, а не полезните бактерии в стомашно-чревния му тракт. Първият признак за това са коликите. Ако не им се обърне внимание – нали всички новородени плачат – с течение на времето от продуктите на жизнената дейност на вредните микроорганизми ще започне да реагира кожата. Най-добре е да се направи бактериологичен анализ на изпражненията. Повече от желателно е детето да се кърми поне 4-6 месеца!
При всяко второ дете, предразположено към астма, симптомите на болестта се появяват до 3-годишна възраст, а до 80% от тези деца получават диагнозата си в училищна възраст.
Третият месец
Имунизациите също могат да алергизират организма на бебето, за това за тях то трябва да се подготви: 3 дни преди имунизирането и 3 дни след него на малчугана трябва да се дават антихистаминови препарати (те трябва да се изберат заедно с педиатъра!). Бъдете особено внимателни към имунизацията ДТК (дифтерия, тетанус, коклюш). Първата година тази имунизация се прави 4 пъти. Ако бебето не се чувства добре, имунизирането трябва да се отложи до оздравяването му.
Половин година
„Къде ми е супата?“ – с целия си вид дребосъкът задава този въпрос и мама бърза да го нахрани с всички възможни вкуснотии. Не бързайте! Всяка алергична реакция увеличава риска от възникването на бронхиална астма с 20%. Алергените могат да бъдат кравето мляко, рибата и морските дарове, медът, цитрусите, шоколадът, орехите, яйцата, пилешкото месо и дори доматите. Затова въвеждайте новите продукти в храната на детето много бавно – буквално троха по троха, и записвайте в специален дневник какво и по колко сте му давали и каква е била реакцията му.
Впрочем алергичната реакция не е непременно червени петна и лющене на кожата. Тя може да бъде алергична хрема, промяна в изпражненията и дори колебания в настроението. Ако е възникнала реакция, заведете детето на алерголог. Възможно е да се наложи да се изследва кръвта му за хранителни и битови алергени. Щом погледнете „врага“ в очите, без капка жал го изключете от живота на детето, за да дадете възможност на имунната му система да укрепне.
Година
По това време повечето майки вече не кърмят и детето често страда от простуда. Отнесете се към нейното лечение сериозно: недолекуваната остра вирусна инфекция при децата с наследствена склонност към астма нерядко преминават в бронхити, а по-късно такива деца попадат в категорията на често боледуващите.
Диета за деца страдащи от астма
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!