Тези нискокало- рични дарове от природата са чудесен източник на витамини, минерални вещества, органични киселини, биологично активни съединения. Трябва обаче да знаем, че прекаляването с тях също не е препоръчително. Подходът ни към храненето въобще трябва да бъде добре обмислен.
Повече сурови, по-малко обработени!
Най-малко 30 – 50% от зеленчуците и 50 – 80% от плодовете трябва да се консумират сурови. При термичната обработка се разрушават не само витамините, но и биоактивните съединения.
Пресните сокове са истинска съкровищница от витамини и минерали. При това не само плодовите, но и зеленчуковите.
Източник на растителни влакнини.
Влакнините, които ни осигуряват суровите плодове и зеленчуци, създават усещането за ситост, ограничават преяждането и риска от затлъстяване, повишават активността на имунната система, увеличават количеството на клетките, които убиват вирусите, намаляват съдържанието на холестерола в кръвта, извеждат от организма токсичните съединения, укрепват сърдечно-съдовата система, намаляват риска от развитие на захарен диабет, подпомагат пълноценното храносмилане и повишават общото самочувствие.
Пектините – особено важните влакнини, се съдържат в големи количества в ябълките, сливите, крушите, вишните, цвеклото, морковите.
Колко и какви плодове и зеленчуци да даваме на децата?
Нашите рожби се запознават с тях още в кърмаческа възраст, между 4-ия и 5-ия месец. До 1 годинка количеството на плодовото пюре от 30 г на 4-месечна възраст постепенно се увеличава до 100 г, а зеленчуковото – от 150 на 5-месечна възраст до 200 г. Асортиментът на плодовете е традиционен: ябълка, круша, праскова, слива; от зеленчуците – тиквичка, картоф, зеле и някои други. След 1 годинка ограничение в асортимента на зеленчуците и плодовете за здравите деца няма.
Препоръчителни количества плодове и зеленчуци
Възраст | Вид и количество |
от 1 до 1,5 г. | картофи – до 70 г плодове – до 100 г зеленчуци – 200 г |
от 1,5 до 3 г. | картофи – до 150 г плодове – до 100 г зеленчуци – до 200 г |
от 3 до 6 г. | до 500 г различни зеленчуци, като дялът на картофите не е повече от половината) плодове – от 150 до 200 г |
Всички плодове и сокове трябва да се дават на детето в обичайните часове за хранене.
Как да се пазим от нитратите?
Когато сме в магазина или на пазара, трябва винаги да мислим за опасността от органичните вещества, които се образуват при разлагането на азотните торове. С такива торове се подхранват растенията за по-голяма плодовитост, а химикалите от водата и почвата преминават в тях. Този процес се засилва, когато лятото е много сухо.
Кога растенията натрупват най-много нитрати?
Най-често преди събирането на реколтатa. По това време недозрелите зеленчуци, а също и зеленчуците с ранно съзряване могат да съдържат повече нитрати, отколкото достигналите до нормална зрелост. Особено много нитрати може да има в растенията, които се отглеждат в оранжериите.
В кои растения се натрупват най-много нитрати?
В салатата, марулите, спанака, лапада, цвеклото, репичките. По-слаб афинитет към трупането на тези вредни вещества имат краставиците, зелето, доматите и картофите. Съдържанието на нитрати в плодовете е нищожно малко.
Как се разпределят те в растенията?
Неравномерно. В зелето нитратите се натрупват в кочана, в горните листа и в „жилките“ на листата. В краставиците, репичките и тиквичките – в обвивката, в морковите – в сърцевината, в картофите – в централната част на кореноплода (затова се срещат препоръки като тази: разрежете картофите на половинки и ги накиснете във вода за 1 – 2 часа), в цвеклото – в „опашката“.
За кого са най-опасни?
За децата и за хората с лабилно здраве. Нитратите нарушават процеса на преноса на кислород от кръвта. Кислородът практически не достига до тъканите.
Какви поражения могат да ни нанесат?
При постъпването на голямо количество нитрати в организма настъпва тежко натравяне. Неговите признаци са обща отпадналост, обилно слюноотделяне, болки в стомаха, гадене, посиняване на устните и ноктите, бледост, загуба на съзнание.
Как да се преборим с нитратните токсини?
Болният трябва да изпие няколко чаши вода и да повърне. До идването на лекаря може да пие подсладена вода с разтворено пакетче „Смекта“ в нея, като приема по 1 ч. л. през 15 – 20 минути.
Как да избираме зеленчуците и плодовете?
Минимално съдържание на нитрати най-често имат зеленчуците със среден размер. Повечето дребни плодове (предимно млади растения) имат излишек от нитрати, събран като резерв за бъдещо развитие. Необичайно едрите зеленчуци често са резултат от прехранване с азотни торове.
Как да намалим съдържанието на нитрати на вече купените зеленчуци?
Старателно ги мийте с течаща вода и четка. Може допълнително да използвате сапунен разтвор, след което да ги накиснете във вода. Така се губят около 10 – 15% от нитратите. При почистването и миенето на растенията трябва да отстраните техните „най-нитратни“ части: кочана и горните листа на зелето, „опашката“ на краставицата и т. н. Винаги белете краставиците и тиквичките. Ако краставиците, тиквичките и картофите имат жълти петна, не ги употребявайте – те имат прекалено много нитрати.
При варенето на зеленчуците се унищожават от 40 до 80% от нитратите. Водата, в която са врели, трябва да се излее, още докато е гореща. Ако я чакате да изстине заедно със зеленчуците, тогава част от нитратите ще се върне обратно в тях.
Плодовете и зеленчуците са най-полезни за справянето със запека
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!