20 на сто от болните с поликистоза развиват бъбречнокаменна болест
Моята сестра редовно се преглежда при нефролог заради киста в единия бъбрек. Засега всичко е наред, но мен ме притесняват усложненията. Как се провежда лечението на кистозна болест на бъбреиите? А може ли човек с такова заболяване да спортува?
Камен А. – по електронната поща
Различните кистозни болести прогресират с различна скорост. Понякога дълго Време протичат без усложнения, т.е. доброкачеспгн вено. В други случаи достатъчно бързо се развиват различни усложнения – както вътре в бъбреците, така-и извън тях. Тогава болните се изпращат за лечение в болница.
Към най-разпространените усложнения на поликистоза на бъбреците спадат кръвотеченията, инфектирането на кистите, образуването на камъни в бъбреците, увеличаване броя на еритроцитите.
Причини за кръвотечение в кистите или около тях могат да бъдат високото кръвно налягане, физическото натоварване или травма в коремната кухина. Не е изключено да се появят кръв в урината и болки. В този случай се изискват допълнителни изследвания – ултразвукова диагностика, компютърна томография или ангиография. Ако усложнението се потвърди, се прибягва до операция.
Инфекцията на пикочните пътища става причина за инфектиране на бъбречните кисти, което предполага лечение с антимикробни препарати. При 20 на сто от болните с поликистоза се развива бъбречнокаменна болест, а причината е нарушената обмяна на веществата и нарушеното оттичане на урината.
Увеличаването на червените кръвни телца се свързва с прекаленото производство на един от хормоните – еритропния.
Що се отнася до заниманията със спорт, естествено, че всеки болен с поликистоза на бъбреците трябва да ограничи натоварването. Практикуването на даден вид спорт зависи от степента на увреждане на бъбреците и другите органи.
ПОЛИКИСТОЗАТА НА БЪБРЕЦИТЕ Е ВРОДЕНО ЗАБОЛЯВАНЕ При тази болест се образуват кисти, които след това се увеличават и притискат околните тъкани.
При поликистоза се образуват множество кистички с различна големина и най-често запълват целите бъбреци. Външно такъв бъбрек прилича на грозд – големите кисти от по 6-7 см се редуват с мънички – колкото лещени зрънца.
Поликистозните бъбреци могат да достигнат големи размери и голямо тегло – 1-2 кг и повече – по принцип всеки бъбрек тежи не повече от 120 до 160 г.
Най-често болестта възниква в периода между 20-40 години, но може да се появи и при деца, и при възрастни хора.
Поликистозата на бъбреците често се съпровожда с кисти в другите органи – поликистоза на черния дроб, задстомашната жлеза, яйчниците, щитовидната жлеза.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
човек как дасе свсрзвам сис теб казахаме че дедетоми има киста ваф бебрека акоможе дасе говорим сис теб ето товами номера 0892718846