Нека Ви помогнем да намерите продукт, който ще реши проблема Ви!

Не пропускайте! Златните правила за хранене от аюрведа!

На санскритски „аюрведа“ означава познание за живота. Тази традиционна индийска медицина разглежда човека не просто като физическо тяло, а отчита и индивидуалния му емоционален свят. Вижте как да се възползвате от методите й, за да живеете в хармония и добро здраве.

Според аюрведа всеки човек има свой естествен темперамент, който е определен още преди раждането и представлява нещо като генетичен код. Това „биологично настроение” се нарича „доша” и именно то предопределя функционирането ни на физическо, физиологическо, психологическо и емоционално ниво.

Но нищо в човека не е статично – енергията протича през тялото му постоянно и във всеки един момент има определен тип доша, който доминира и ръководи функциите му. Тези три типа доша могат да съществуват паралелно, но винаги един от тях е най-характерен за отделния индивид. Проверете кой е вашият!

Вата (въздух и ефир)

Тези хора обикновено са високи и слаби, малко „сухи” и леки. Винаги са в движение, живеят в бърз ритъм.

Идеалисти, с талант за общуване, въображение и разностранни интереси. Настроението им обаче е непостоянно. Могат да се окажат на ръба на депресията, склонни са към прекадяване във всичко.

Намират се в постоянно психическо напрежение, което може да доведе до умора. Необходими са им спокойни физически занимания, за да намерят отдих и душевно равновесие.

Пита (огън и вода)

Средни на ръст, подвижни и вдъхновени по природа.

Организирани, ефикасни, енергични, решителни, но може да им липсва търпение, да станат прекалено критични, авторитарни и дори агресивни. Духът им винаги е нащрек, въпреки че познават и периоди на безразличие.

Склонни към спорт, телата им са стегнати. Трябва да поддържат формата си с упражнения за разтягане, които ще им помогнат и да овладеят склонността си към гняв.

Кафа (вода и земя)

Комбинация от нежност и сила, солидни физически.

Чувствителни, състрадателни, лесно общуващи. Могат да изпадат в състояния на тъга и депресия, ако не овладяват правилно енергията си. Вреди им заседналият начин на живот.

Имат нужда от динамична физическа активност, за да компенсират естествената си склонност към летаргия.

ayurveda
Хранене според аюрведа

Ето и тайните за здравословно хранене на аюрведа:

Гответе с пресни плодове, характерни за сезона и произведени в близост до вашето населено място. Избягвайте консервите и замразените храни.

На всяко хранене консумирайте бобови или зърнени храни – те снабдяват организма с нужните му аминокиселини. Правилната пропорция е два пъти повече зърнени храни отколкото бобови и толкова зеленчуци колкото зърнени продукти. Не комбинирайте повече от три зеленчука на едно хранене.

Доизяждайте храната не по-късно от следващия ден след приготвянето й – престоят в хладилника я лишава от „прана“, енергията на хранителните вещества.

Не прекалявайте със суровите плодове и зеленчуци, по-добре е да ги консумирате варени и най-вече сутрин.

Не гладувайте. Ако искате да направите диета, по-добре заложете на консумацията на един единствен продукт (ориз или леща например) веднъж седмично или няколко дни един след друг, ако се стремите към по-сериозна детоксикация.

Не яжте, ако не чувствате глад – задоволете се с изпиването на чаша вода.

Използвайте подправки. Добавяйте ги към храната в началото на готвенето. Джинджифилът е необходим за всеки тип доша.

Съчетавайте 6-те вкуса на аюрведа: сладко (плодове, мляко, ориз, сладки картофи…), солено (морски дарове), кисело (цитрусови плодове, кисело мляко), горчиво (спанак, зелени зеленчуци), лютиво (пипер, джинджифил, ряпа) и адсрингент (бобови храни, зеле).

Хранете се достатъчно, но без да прекалявате. Дъвчете добре всяка хапка.

Гответе храната продължително, на тих огън, така няма да се промени природата на хранителните съставки.

 

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *