Стресът е неизменна част от съвременния начин на живот, но не представлява заплаха за здравето, освен ако не стане хроничен, както често се случва. Ако се е превърнал в начин на живот за вас, запитайте се защо и променете това.
В нашия забързан свят, когато всяка минута е от значение, стресът е неизбежен. Не бива да му позволявате да управлява живота ви, нито да съсипе здравето ви. Можете да се научите да се справяте със стресовите ситуации и в крайна сметка да победите стреса.
Всички знаем какво представлява стресът – задръстването на път за работа, което опъва нервите ви докрай, или неочакваният дефицит в банковата ви сметка. Стресът е напрежението на съвременния живот и начинът, по който организмът ни реагира във всяка една ситуация.
Учестен пулс, изпотени длани, пресъхнала уста – добре познати реакции на организма при стрес. И всичко това може да се обясни чрез биологията на човека.
Още в дълбока древност, когато праисторическият човек среща хищник, застрашаващ живота му, в организма му възникват множество верижни реакции, които му помагат да вземе решение дали да се отбранява или да се спаси чрез бягство. Черният дроб превръща мазнините в глюкоза, която е бърз източник на енергия. Последователност от невротрансмитери (като серотонина) поставят нервната му система нащрек. Хормони на стреса се изстрелват в кръвта му, като ускоряват сърдечната дейност, повишават кръвното налягане, за да се доставят по-бързо кислород и хранителни вещества до мозъка и големите мускули. Хормони, наречени глюкокортикоиди, възпрепятстват складирането на енергията в мастните клетки, като блокират пътя на хранителните вещества до тях. Зениците се разширяват за по-добра видимост към врага или пътя за бягство.
Реакцията от тип „борба или бягство“ е естественият начин, по който организмът ни помага да се спасим при надвиснала заплаха. Проблемът е, че съвременните стресови ситуации като крайните срокове в работата, финансовите затруднения, проблемите в семейството се случват много по-често и продължават по-дълго, отколкото природата е предвидила и това се отразява пагубно на здравето ни. Стресът при примитивния човек трае дотолкова, че той да може да избяга, а при съвременния човек стресът става хроничен.
Какво е нивото ви на стрес?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Човек реагира на стреса,по три основни начина,като първите два,са характерни и за животните и са реакции,а третият начин не е реакция,а одговор.Ето трите вида:
1-ви С депресия(при животните с бягство).
2-ри С агресия (при животните с атака).
3-ти С отложен одговор(човек осмисля разумно и преценява,какво да прави).