В ежедневието си ние се сблъскваме с многообразни ситуации и непрекъсната необходимост от правене на избори, всеки от които е до някаква степен стресиращ.
Стресът е нормален спътник в ежедневното ни функциониране. Той не може да бъде избегнат и може, при определени обстоятелства, да доведе до нарушения в телесното и психичното ни функциониране.
Същност на проблема
Въпреки че тези емоционални състояния леко се различават, тревожността и стресът са естествени реакции при опасност или вследствие на дадена неприятна ситуация. Като основен човешки инстинкт за оцеляване, запазил се още от праисторическата епоха, стресът е несъзнателен защитен механизъм, който може да ни предупреди за някаква заплаха.
Стресът е нормален елемент от живота на всеки човек. Въпреки това реакцията ни спрямо него може да предизвика тревожност, която да доведе до проблеми със здравето. Симптомите на тревожност включват емоционална напрегнатост, лесна възбудимост и преувеличено усещане за заобикалящата среда, напрежение в мускулите, нервност, безсъние, сърцебиене, силно безпокойство, чувство на страх и обреченост. Продължително чувство на тревожност може да бъде сигнал за по-сериозно разстройство, което е вероятно да предизвика депресия. При повечето хора обаче тревожността и стресът са естествена част от забързаното ежедневие на съвременния начин на живот, върху който често пъти губим контрол.
Рискови фактори
Определени фактори (списъкът може да бъде безкраен) предизвикват тревожност и стрес, включително реални физически заплахи, смяна на работата, хормонални смущения, медикаменти, финансови и брачни проблеми, болест, скръб по близък, както и спирането на кафето, алкохола, цигарите, успокоителните, наркотиците или други лекарства, които водят до пристрастяване.
Най-нови проучвания
Едно малко изследване установило, че вегетарианският начин на хранене вероятно има връзка с ограничаването на тревожността и депресията. Участниците в изследването били разделени на две групи – 40 вегетарианци и 40 невегетарианци. Анализът на начина на хранене на двете групи показал, че вегетарианската група консумирала повече богати на антиоксиданти храни в сравнение с месоядната.
И двете групи преминали през психологически тестове. Любопитното е, че сред месоядната група се наблюдавало в много по-голяма степен състояние на тревожност и депресия. Според авторите на изследването като обяснение за получените резултати могат да послужат по-високите нива на антиоксиданти, приемани от вегетарианската група.
Тежката истина за зимното ти тегло
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!