Почти половината антибиотици, използвани в САЩ, се прилагат и в селското стопанство, дори ги добавят в храната на животните. С някои от тези препарати лекуват животните, обаче около 90% от тях се приемат с профилактична цел за предотвратяване на болестите и като активатор при растежа на домашните птици, прасета и едър рогат добитък. Доказано е, че това широко използване на антибиотиците в говедовъдството и селското стопанство определено е свързано с резистентността към лекарствата, която възниква у хората. И освен всичко друго, „селскостопанските“ антибиотици започнаха да замърсяват почвата и водата.
Намерението било стафилококът-мутант да не може да се противопостави на тези нови антибиотици. За целта бил разработен антибиотикът ванкомицин, но не го пуснали веднага в обращение, оставили го в запас и в случай, че се появят нов тип резистентни болестотворни бактерии. Ванкомицинът трябвало да бъде използван в качеството на последна резерва. Тогава започнало производството на синтетични антибиотици, против които бактериите не можели да изработят резистентност. Така медиците предполагали тогава. И се появил изцяло синтетичен препарат, който се оказал способен да се бори със сибирската язва. Обаче същинската резистентност към антибиотиците станала очевидна чак в края на 1990 г. По данни от Центъра за профилактика и контрол на заболяванията в списъка на причинителите на опасните болести, който се развиват особено стремително, влизат следните: на пневмонията, на менингита, на инфекция на кожата, на белите дробове, на кръвоносните съдове, на гонореята, маларията, туберкулозата, СПИН-а. Така например стрептококовите инфекции ежегодно стават причина за три хиляди случая на менингит, 150 хиляди случая на пневмония и повече от 7 милиона други заболявания. Днешните медици отбелязват, че в една трета от случаите тези причинители се оказват резистентни към съществуващите антибиотици. Докато през 1970 г. подобно явление не се е забелязвало.
Съвременната медицина е пред крах!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!