Едно е сигурно – биoпродyктите съдържат 6 до 9 пъти по-малко пестициди в сравнение с „нормалните“ храни. Тенденцията към все по-голямата им консумация обаче може да доведе производителите до снижаване на качеството за сметка на количеството. Сляпото доверие към етикета „био“ е непредпазливо. Преценете сами в кои случаи си струва да платите повече.
Плодове и зеленчуци
Плюсове: Те са по-богати на антиоксиданти – микрохранителни вещества, които се борят с остаряването на клетките. Това се обяснява много просто: за да издържат на атаката на насекомите и гъбичките без помощта на химията, плодовете и зеленчуците трябва да укрепят защитните си сили. „Нормалният“ домат може да разчита на азотните торове, но биодоматът черпи своя азот от почвата и това води до повишеното му съдържание на антиоксиданти. Така реагират всички плодове и зеленчуци. Растителните биопродукти съдържат два-три пъти повече от тези полезни вещества, а освен това са по-богати на желязо, магнезий и витамин С, що се отнася до картофите.
Обаче! Логично е да си зададем въпроса дали консуматорите на биологични плодове и зеленчуци са поздрави от останалите. Във Френския национален институт по храненето е направен експеримент с 20 човека, от които 10 са се хранили с биопродукти. Анализът на кръвната плазма сочи, че съдържанието на антиоксиданти е еднакво и в двете групи. Все още се търси обяснението на този факт.
Млякото и млечните продукти
Плюсове: Кравите, козите и овцете, отгледани по биоправилата, се хранят с трева и фураж, като частта на фуража не трябва да надхвърля 50%. Млякото на тези животни, които живеят сред природата, е по-богато на Омега-3. Тези ненаситени мастни киселини подобряват работата на сърдечносъдовата система и мозъка.
Обаче! Най-често по опаковката на млякото не се намират никакви информации за начина на хранене на животното. Освен това големите производители на млечни продукти използват мляко, дошло от страни, в които по-голямата част от млекодайните животни се отглеждат в обори, а не на открито, тоест храната им се състои предимно от фуражи.
Хляб
Плюсове: Качеството на хляба зависи от брашното. „Нормалният“ хляб обикновено е направен от брашно тип 650 (и съдържа 0,65 г минерали на 100 г), докато за биохляба се използва тип 800 (0,80 г минерали на 100 г). Друга важна разлика е употребата на кисел квас в биопродукта. Тя улеснява усвояването на въпросните минерали (съдържащи магнезий, калий, желязо, цинк, мед) от организма. Биологичното жито е малко по-бедно на протеини, защото не е торено с азотни торове, но разликата не е съществена в хранително отношение.
Обаче! Производителите често употребяват едновременно различни видове брашна, без на етикета да е обозначено кои са те и в какви пропорции са смесени. Освен това обичайна практика е употребата на мая вместо квас.
Зърнени храни на закуска
Плюсове: Корнфлейксът трудно може да бъде намерен в биовариант. Той е сложно преработен продукт, при които структурата на зърната е нарушена, а хранителната стойност – понижена. Прочутите мюсли са много по-близко до природата, при условие че са съставени от пълнозърнести съставки.
Обаче! Много от зърнените храни са силно подсладени. Трябва да се чете внимателно етикетът, който задължително дава информация за съдържанието на захар и подсладители.
Червено месо
Плюсове: По принцип биомесото е по-малко мазно и съдържа повече Омега-3. Животните са хранени главно с трева и третирани само с билки и хомеопатични средства. В случай на заболяване могат да се използват малко на брой антибиотици и противопаразитни лекарства. Ветеринарите са установили, че тези животни боледуват по-рядко и не страдат от стрес. Във всички случаи биобифтеците са подложени на същия санитарен контрол, както и „нормалните“ пържоли.
Обаче! Биомесото е с около 30% по-скъпо.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!