Едно е сигурно – биoпродyктите съдържат 6 до 9 пъти по-малко пестициди в сравнение с „нормалните“ храни. Тенденцията към все по-голямата им консумация обаче може да доведе производителите до снижаване на качеството за сметка на количеството. Сляпото доверие към етикета „био“ е непредпазливо. Преценете сами в кои случаи си струва да платите повече.
Яйца
Плюсове: Биояйцата са по-богати на Омега-3. Снасят ги кокошки, чийто живот е много по-приятен от този на затворените в помещения техни сестри. Те разполагат с пространство, чист въздух и могат да тичат на воля.
Обаче! Често под етикета „био“ се продават яйца от „затворени“ кокошки, които просто са хранени с биологично зърно. Най-добри са яйцата от малки открити стопанства. Въпреки всичко индустриалното замърсяване не подминава и терените, на които се отглеждат биококошките.
Пилешко месо
Плюсове: Биопилетата растат бавно и са принасяни в жертва на кулинарията не по-рано от 81-вия ден от живота си, докато бройлерите живеят едва 40 дни. Биоптиците ядат биозърна. Те не са третирани с антибиотици. Месото им не е тлъсто и е богато на Омега-3.
Обаче! Само малките частни ферми могат да гарантират, че техните пилета са отгледани на чист въздух.
Риба
Плюсове: За страните от Европейския съюз съществуват ясни и строги правила по отношение на биологичните рибни развъдници. Засега само сьомгата, пъстървата, ципурата и лавракът се отглеждат по този начин. Принципите са: биологично чиста храна, достатъчно голямо пространство от морска или речна вода, никакви химически лекарства и възможно най-малък стрес. Една подробност: биосьомгата е по-бледа на цвят, защото при нея няма употреба на оцветители.
Обаче! Съществуват консерви от скумрия и сардина, наричани „био“, в които само олиото е биологичен продукт.
Вино
Плюсове: Био е не виното, а гроздето, от което то се прави. Биовината са много по-качествени поради липсата на пестициди. Серният двуокис, който се добавя като стабилизатор, е в много по-малко количество.
Обаче! Натуралните пестициди, които са позволени в биолозарството, не са безвредни въпреки природния си произход. Скорошно изследване с плъхове доказа нервнотоксичния им ефект.
Олио и маргарин
Плюсове: Химическите продукти са забранени в производството на биологични масла от слънчоглед, рапица, фъстъци или соя. Позволени са само механични процедури. Най-добрият зехтин е извлеченият със студено пресоване. При биомаргарините принципът е същият: никаква химия. Хидрогенезата, която позволява трансформирането и моделирането на олиото, е абсолютно забранена. Това е от съществено значение, тъй като именно вследствие на хидрогенезата се появяват транс-мастните киселини, които са токсични за сърдечносъдовата система и са канцерогенни.
Обаче! Биомаргаринът е много различен по плътност от „нормалния“ и доста трудно се маже.
Кафе и чай
Плюсове: Биовариантите на кафето и чая са повече от традиционните. По-голямата част от тях са внесени от Америка и Азия и са строго проверени. Кафето от Коста Рика и чаят от Индия се контролират на място. Съществува европейски орган, който следи дали са спазени изискванията за биологичен продукт на всички внасяни в Европа сортове.
Обаче! При различните сортове биокафе има големи разлики във вкуса. Що се отнася до чая, по-добре е той да бъде купуван в насипно състояние. Под формата на листенца ароматът и свойствата на чая се запазват по-добре.
Готови храни
Плюсове: Всички химически консерванти и оцветители са забранени. Позволените добавки са едва 10% от тези, които се използват за традиционно приготвените продукти.
Обаче! Етикетите трябва внимателно да се четат, защото между биологичните съставки се промъкват някои аромати с изкуствен произход.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!