Болките в главата често се дължат на стрес, липса на движение, нездравословно хранене. Но преди да посегнем към лекарствата, можем да си помогнем с алтернативно лечение.
Когато обаче болките в главата са чести или продължителни, трябва да отидете на лекар и да откриете какво не е наред. Има болести, при които не можем да се справим без лекарска намеса – мигрена, възпаление на мозъчната кора, мозъчни тумори или инсулти. Разбира се, най-често се касае за безобидна болка вследствие на напрежение в мускулите или на промяна на времето. Покачването на температурата навън с 5 градуса повишава риска от главоболие със 7,5 %. Други причини могат да са алкохол, инфекции като простуда или синузит, обезводняване или високо кръвно налягане. Предлагаме ви 12 съвета как да си помогнете сами.
1. Aкyпpecypaтa облекчава болките.
Има три основни точки, които трябва да активирате с леко натискане по 3 минути. Натиск с палец и показалец в средата на носа. Натиск с показалци във вдлъбнатината зад ушите. Масаж с показалец и среден пръст на точките над средата на веждите. Правят се многократно през деня.
2. Студът стимулира кръвоснабдяването.
Мнозина от пациентите с главоболие чувстват облекчение при лек температурен шок. Сложете натрошени кубчета лед в найлонова торбичка и я Задръжте за най-много 1 минута върху челото, слепоочията и на тила. Повторете след пауза от три минути. Кръвоснабдяването се подобрява, болката отслабва.
З.Упражнения при напрежение и схващане на мускулите.
Действат на принципа на напрягане и отпускане на мускулите. Винаги при напрягане вдишвайте, при отпускане издишвайте. Можете да правите всяко упражнение като профилактика три или четири пъти дневно или когато усетите начало на болка.
А. Слагате ръцете на челото. Накланяте главата леко напред и притискате в дланите. Дланите оказват съпротива, но неподвижна. След 15 секунди отпускате.
В. Сключвате ръце зад тила и леко притискате главата. Същевременно главата отвръща с лек натиск назад.
С. Извъртате глава наляво, дясната ръка е върху дясното слепоочие. Натискате с глава към ръката и отпускате. .Повтаряте от другата страна.
4.Повече течности предотвратяват главоболието.
Мозъкът ни реагира много остра загубата на течности. Кръвта става гъста, отслабва снабдяването на клетките с кислород. Тялото ни се нуждае от 1,5 до 2 л вода дневно. Най-добре вода, богата на магнезий, полезна е при главоболие. Хапвайте ядки и стафиди те също съдържат магнезий.
5. Гимнастика срещу болките.
Леката гимнастика на лицевите мускули може да спре започваща болка в главата. Набръчкайте чело, задръжте за секунди. Отпуснете. Повторете общо 10 пъти. Присвивайте очи, като едновременно с това, свивате раменете към ушите. Задържате за малко и отново широко отваряте очи и отпускате рамене. Повтаряте 10 пъти всичко.
6. Топлината отпуска мускулите.
Сложете затоплена торбичка с морска сол на тила. Можете да си направите и масаж с топлата струя на сешоара за три минути – с въртеливо движение духате на врата, раменете и тила. Или се потапяте до врата в топла вана – 39 градуса. Добавете
соли с розмарин, ще усилите ефекта.
7. Масаж е ментово масло.
Слагате няколко капки ментово масло на слепоочията и масажирате с кръгови движения на върха на пръстите. Много изследвания са показали, че ментовото масло облекчава болките. То стимулира сензорите за топлина и отпуска мускулите.
8.Топли бани за краката подобряват кръвообращението.
Сипвате топла вода (около 35 градуса) в леген и потапяте стъпалата до кокалчетата. Доливате непрекъснато гореща вода, докато стигне до 45 градуса.
9. Магнезий и витамин В
Магнезият отпуска мускулите. Съдържа се в пълнозърнестите продукти, зелените зеленчуци и в ядките. Витамин В 2 (рибофлавин) при висока концентрация помага за мигрена. Съдържа се във карантията, в зелето, маята, гъбите и пълнозърнестите продукти.
10. Движението забавя пристъпите.
Всички изследвания потвърждават ползата от движението. Ако редовно спортувате, т.е. поне два пъти седмично тичате, плувате или карате колело, ще снижите честотата на пристъпите на мигрената. Помага и една разходка на чист въздух.
11. Йога за пръстите на ръцете.
Упражнението е от индийската медицина, важно е и дишането. Седнете удобно. Притиснете един срещу друг палците, показалците и средните пръсти на двете ръце, а безименните сгънете. Изпънете малките пръсти. В тази позиция вдишайте и издишайте 20 пъти дълбоко.
12. При пристъп на главоболие затоплете бързо дланите си в топла вода – 39 градуса, за 10 минути, докато се зачервят леко.
При много пациенти болката спира, веднага.
Какво още трябва да знаем за главоболието
Ако имате проблеми със съня, стреса, умората и главоболието – НИЕ МОЖЕМ ДА ВИ ПОМОГНЕМ!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!