Мащабно изследване на холандски специалисти по психично здраве установи, че мъжете, които са оптимисти по натура, умират от сърдечно-съдови заболявания значително по-рядко от мъжете песимисти.
Групата учени под ръководството на д-р Ерик Гилтей съобщи, че за тези от мъжете между 64 и 84 г., които гледат позитивно на живота, рискът да умрат от сърдечно-съдови заболявания е 55% по-малък в сравнение с песимистите. Данните на други изследвания също показват, че оптимизмът си струва да се включи в категорията фактори, които помагат да се намали рискът от смърт от сърдечносъдови проблеми.
Оптимистите – наляво, песимистите – надясно
Изследователите с помощта на специални анкети провели допитване на 545 мъже на възраст от 64 до 84 години, които не страдат от рак и имат здрави сърца. Анкетата съдържала въпроси, които разкриват типа на мъжката личност (оптимист или песимист) с такива твърдения като:
„Аз все още очаквам много от живота“;
„Не се залъгвам с надежди за бъдещето“;
„Дните ми минават бавно покрай мен“;
„Все още нямам планове”.
Мъжете също така били помолени да отговорят на въпроси, които засягат стила им на живот, отношението към здравето, образованието и физическата активност. Лекарите проверили кръвното им налягане, теглото и проследили историята на заболяванията на всеки от участниците в изследването.
Песимистите умират по-рано
За 15 години след началото на изследването 373 мъже (68.4%) от всички участници починали. Половината от починалите имали като причина за кончината си проблем със сърцето. Изследването показало, че тези, които в началото говорили за своя оптимистичен поглед към живота, живеят много по-дълго от отправилите унил поглед към бъдещето мъже.
Учените смятат, че връзката между оптимизма и болестите на сърцето може да бъде обяснена с по-внимателното отношение към здравето, храненето и начина на живот у позитивно настроените мъже. Изследователите отбелязват, че оптимистите по-лесно се справят с проблемите, намират човешка подкрепа и по-лесно понасят стреса, отколкото песимистите.
Какво казва науката
В психологията отдавна е известно това, че оптимистите живеят много по-дълго от песимистите. Емоционалното състояние на човека се отразява силно върху здравето му, затова е много важна жизнената позиция и отношението към това, което се случва. „Общоизвестно е, че щастливите хора боледуват по-рядко, – подчертава професорът по психология от университета в Минесота Дейвид Люкен, – а ако се разболеят или получат травма, оздравяват бързо.“ Колкото до тези, които вечно са недоволни от всичко и мрънкат с повод и без повод, при тях оздравяването е проблематично, твърди ученият. Освен това мърморковците по-трудно си намират спътник в живота, тъй като никой не желае близост с тях.
Навици, от които да се откажем за да имаме перфектна усмивка
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!