Какви ползи носи приема на мелатонин, има ли странични ефекти, за кой е подходящ и коя добавка е най-добра?
Какво представлява мелатонинът?
Мелатонин е естествено синтезиращ се в организма хормон, който помага за регулирането на циркадните ритми на тялото. По-конкретно, мелатонинът играе жизненоважна роля в цикъла сън-събуждане.
За здрав човек с нормален цикъл сън-събуждане, тялото започва да произвежда мелатонин всяка вечер, когато слънцето залезе. Това води до постепенно увеличаване на сънливостта. Производството на хормона продължава през нощта, достигайки пик около седем часа след залез слънце. Това помага на човека да спи през нощта. Сутрин мелатонинът пада до неоткриваеми нива, тъй като излагането на светлина потиска производството на хормона. Това помага на човек да се чувства бодър при събуждане.
Мелатонин ползи
За някои хора, които имат затруднения със заспиването, приемането на мелатонинови добавки около 30 минути преди лягане може да помогне. Това може да подсили циркадните ритми и да сигнализира на тялото, че е време за сън. Поради тази причина добавките с мелатонин могат да бъдат добър избор за хора, които:
• Имат естествено ниски нива на мелатонин
• Имат нарушения на съня поради фактори като стрес и смяна на часовата зона
• Вземат лекарства, които пречат на съня
• Будуват до късно, но трябва да се събуждат рано
Мелатонин за нарушения на съня
Добавките са от полза за хора с нарушения на съня, които засягат техните циркадни ритми. Допълнителният мелатонин може да бъде от полза и за хора с други видове нарушения на съня, наппример:
Разстройство със забавена фаза на сън-бодърстване:
Хората с това разстройство, което засяга главно юноши и млади хора, не могат да заспят дълго след като си легнат. Добавките могат да помогнат на хората с този вид неразположение да заспят по-рано.
Безсъние:
Мелатонинът обикновено не се предписва като единствено лечение за безсъние, но може да се използва заедно с други терапии и средства, за да помогне за намаляване на времето, необходимо за заспиване.
Разстройство на съня при работа на смени:
Малки дози от хормона на съня могат да помогнат на хората, които работят на нощни смени, да заспят по-лесно през деня.
Мелатонин за деца
Изследванията за безопасността и ефикасността на помощните средства за сън за деца са ограничени, така че лицата, които се грижат за тях, не трябва да дават добавки на деца, освен ако лекар не ги е инструктирал да го направят.
Мелатониновите добавки може да са подходящи за деца и юноши със специфични нарушения на съня, поведението и развитието.
Разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност (РДВХ):
Децата с РДВХ изглежда имат повишен риск от циркадни смущения, които причиняват безсъние, така че е възможно на тях да се изпише добавка.
Разстройство от аутистичния спектър:
Проблемите със съня са често срещани при деца с аутизъм. Нещо повече, интервенциите за поведение и хигиена на съня, които работят за техните нормално развиващи се връстници, може да не са ефективни за тях. В такива случаи мелатонинът може да помогне на децата да заспиват по-бързо и да спят по-дълго.
Мелатонинът не се предписва деца под 5-годишна възраст, чиито проблеми със съня са поведенчески по природа и често могат да бъдат разрешени чрез установяване на здравословни навици за сън и коригиране на средата за сън. Освен това мелатонинът не трябва да се използва за подобряване на съня при деца, които нямат проблеми със съня, или за да ги принуди да си лягат по-рано.
Странични ефекти
За разлика от някои помощни средства за сън, не се смята, че добавките създават навик (зависимост) и имат относително леки странични ефекти.
Страничните ефекти могат да бъдат:
• Гадене или стомашни болки
• Световъртеж и главоболие
• Интензивни сънища или кошмари
• Умора през деня
• Раздразнителност
• Временно чувство за депресия
Важно е да не шофирате или да работите с машини най-малко четири часа след прием. Добавките обикновено са бързодействащи, но ефектите могат да продължат няколко часа в зависимост от дозата, формулировката и индивида.
Възможни взаимодействия
Преди да започнете да приемате мелатонинови добавки, не забравяйте да говорите с лекаря си за потенциални взаимодействия, които могат да компрометират вашето здраве. Те имат потенциал да взаимодействат с лекарства и обикновено не се препоръчват за хора, които:
• Са бременни или кърмят
• Имат нарушение на кръвосъсирването
• Преживяват депресия
• Са реципиенти на трансплантиран орган
Някои лекарства, включително противозачатъчни хапчета, могат да засилят ефектите на добавката. Освен това, комбинирането на мелатонинови добавки с определени лекарства може да намали тяхната ефективност или да доведе до нежелани странични ефекти.
Добавки с мелатонин – дозировка
Добавките без рецепта могат да съдържат от 0,2 милиграма до 20 милиграма. Те се предлагат в набор от формулировки, включително хапчета с бавно и бързо освобождаване, разтворими таблетки, течности, гелове, кремове и пластири.
Идеалната доза за вас ще зависи от проблема със съня, който лекувате, както и от вашите лични характеристики и здравна история. За възрастни и юноши лекарите обикновено препоръчват дози в диапазона от 1 до 5 милиграма. Дозите за деца могат да варират от 0,2 милиграма до три милиграма.
„Повече не е по-добре, когато става въпрос за мелатонин. Надвишаването на 2-3 mg вероятно няма да работи по-добре от 1 mg или по-малко, но увеличава риска от странични ефекти”, обяснява д-р Дъстин Котлиар, специалист по медицина на съня.
СЪНОТОП – комбинация от мелатонин, витамин B1, глицин и пасифлора
Сънотоп е добавка, специално създадена за улесняване на заспиването и осигуряване на продължителен и непрекъснат нощен сън.
Освен мелатонин, в състава на СЪНОТОП влизат още витамин B1, глицин и пасифлора. Всички съставки за подбрани така, че взаимно да подсилват действието си, което гарантира бърз и сигурен ефект.
Добавката се приема под формата на таблетки, които се разтапят под езика, за да може да подействат веднага. Голям плюс на СЪНОТОП е, че не води до привикване и проблеми със съня след прекратяване на приема.
Източници: https://www.sleepfoundation.org; https://www.webmd.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!