Днес специално за читателите на www.lekuva.net предлагаме първия безплатен урок за бъдещите мама и тате
На 12 ноември в Пловдив 80 бъдещи родители присъстваха на първата лекция „Първите 5 дни с бебето вкъщи“. Безплатното общинско училище бе Организирано от Центъра за бременни жени, ДКЦ-1 и община Пловдив съвместно с книжарницата в най-големия пловдивски MOЛ. А неговата основна цел е подкрепа за бъдещите родители и предоставяне т качествена информация, Съобразена със съвременните методи и начини в отглеждането на децата.
ДО 6-ИЯ МЕСЕЦ ДЕТЕТО СЕ ХРАНИ САМО С КЪРМА, БЕЗ ДРУГИ ТЕЧНОСТИ
• Едно време българките са отглеждали новородените именно по този начин.
„Изключителното кърмене е от огромно значение“, подчерта лекторът Антоанета Борисова, председател на Центъра за бременни жени. – „То се препоръчва от Световната здравна организация и УНИЦЕФ и означава, че през първите 6 месеца на бебето трябва да се дава само кърма, без друга храна, без други течности като вода и сокове. Преди 1946 г. българките са отглеждали децата си именно по този начин» Тогава родилките не са определяли кога пеленачето да яде и кога не, а са се съобразявали само с неговите нужди. След това вече се налага моделът „на болницата“ – да се храни на всеки 3 часа. Смята се, че много от преяжданията и хранителните разстройства се дължат на това почасово хранене. Така бебето от малко привиква да яде не когато е гладно, а когато му го налагат. Особено вредно е насилването с храна при по-големите деца“, каза още г-жа Борисова.
ОСТАВЯЙКИ РОДИЛНИЯ ДОМ ЗАД ГЪРБА СИ, ПОМНЕТЕ, ЧЕ НА ВАШЕТО БЕБЧЕ НАЙ-НАПРЕД СА МУ НУЖНИ ГРИЖОВНОСТ, ТОПЛОТА, РАЗБИРАНЕ И ЛЮБОВ
Психоаналитиците твърдят, че характерът на бременността, особеностите на раждането и закономерностите В развитието на бебето през първата годинка от живота му могат много да повлияят на неговия живот по-нататък. Нека бъдещите майки запомнят следното:
• Вашите тревоги и опасения се предават на зародиша още на шестата седмица от зачеването му, защото вече се е осъществила хормоналната връзка между вас и него, и в неговото формиращо се мозъче остават следи за цял живот, които могат да се превърнат в източник на сериозни психологически проблеми в бъдеще.
Плодът е най-уязвим от третия до началото на седмия месец от бременността, защото тогава се развиват функциите и системите, които му позволяват да оцелее до момента на раждането. Затова през този период се пазете от инфекциозни заболявания, не приемайте силно- действащи лекарства, още по-малко алкохол. Избягвайте стресовите ситуации.
Запомнете, че от началото на седмия месец плодът вече е човече. То се намира вътре в организма ви, но чува всичко, което се случва извън неговото пространство. Ако вие изпитате някакво безпокойство или страх, и бебчето ги изпитва. Въобще тревогата и страхът на майката, предаващи се на бебето, се формират още преди то да се появи на този свят. Затова се старайте да бъдете спокойни, уверени, общувайте ласкаво с бъдещия член на вашето семейство. Така то ще получи усещането за безопасност на този свят, в който скоро ще се появи.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: По време на лечението от хепатит С и при бременност, могат ли да се появят слабост, треска, главоболие… | Лекува нет