„ХРАНЯ СЕ ДОБРЕ, А СЛАБЕЯ“ Отслабвате, въпреки че имате добър апетит. Ако човек яде, но отслабва, е възможно да страда от повишена функция на щитовидната жлеза.
Освен че отслабвате, обикновено ви безпокои безпричинно и продължително повишаване на температурата на тялото до 37-37,5 градуса; сърдечни нарушения; прекалено изпотяване; тремор на пръстите на ръцете; резки колебания в настроението; нервност; нарушава се сънят.
При прогресиране на болестта се нарушава половата функция. Често се случва очите на болния да изпъкнат. Те са широко отворени, като блестят и сякаш напират да изскочат навън – между очната дъга и клепача – отгоре и отдолу се вижда бялото на склерата.
ЗАТЛЪСТЯВАНЕТО
То може да бъде проблем не само на неправилното хранене и хиподинамията. Затлъстяването съпровожда много ендокринни нарушения.
Ако мастната тъкан се отлага равномерно по цялото тяло; ако апетитът ви или не се променя, или е понижен; ако кожата ви е суха; изпитвате слабост, вялост и постоянна сънливост; ако ви опада косата – може да се предположи понижена функции на щитовидната жлеза.
Такива хора са зиморничави, с по-ниска температура на тялото и с по-ниско кръвно, с хриплив глас, с периодичен
ПРЕКАЛЕНО ОКОСМЯВАНЕ ПО ТЯЛОТО
Нарича се хипертрихоза и често свидетелства за нарушена функция на половите жлези. Най-често този симптом говори за прекалено изработване на тестостерон при жените.
В този случай хипертри- ходата се съпровожда е повишено омазняване на кожата, с появяване на пъпки и на пърхот.
Нарушават се и менструалният цикъл, и детеродната функция.
ПОЯВЯВАТ СЕ СТРИЙ
Това е доста грозен признак на нарушения в системата хипотапамус-хипофиза. Често в процеса се въвличат и надбъбречните жлези. Стрии се появяват по кожата на корема, по вътрешната повърхност на бедрата, в областта на млечните жлези. Развива се и хипертрихоза, както и нарушения в половата функция.
Специфичен признак е кризисното повишаване на кръвното налягане до доста високи показатели.
Един от важните симптоми в този случай е затлъстяването, при това мастната тъкан се трупа преди всичко по лицето и шията, по раменете, корема и гърба. Крайниците си остават тънки. Понижава се имунитетът.
ПРОМЕНЯ СЕ ВЪНШНОСТТА
Това е ранен признак на акромегалия. Чертите на лицето загрубяват, увеличават се веждите, скулите, както и долната челюст.
„Разрастват“ се устните, езикът става толкова голям, че се нарушава захапката.
Такова състояние се развива при прекалено и наднормено образуване на хормона на растежа – соматотропин. Той се изработва в хипоталамуса. Бързо започват да нарастват китките и стъпалата. Човек е принуден често да сменя обувките си.
Започва да се оплаква от изтръпване в крайниците, от болки в ставите, от хрипкав глас, от нарушения в половата функция. Кожата се удебелява, става мазна, забелязва се и повишен растеж на косата.
НАРУШАВА СЕ ЗРЕНИЕТО
Това също може да е следствие от патология в ендокринната система. Бързото и устойчиво влошаване на зрението, съпровождащо се с упорито главоболие, е повод да заподозрете тумор на хипофизата.
При това състояние са характерни признаци за изчезваше на слепоочното полезрение. Често се развиват и другите признаци за нарушена хормонална регулация – много от тези, за които споменахме досега.
КОЖЕН СЪРБЕЖ
Този симптом, това състояние трябва да ви принуди да измерите нивото на захар в кръвта, защото може да е ранен признак на захарен диабет.
При това сърбежът често възниква в слабините – това заблуждава и кара болните първо да търсят гинеколог или дерматолог.
Появява се жажда, пресъхване в устата, увеличава се количеството урина и се учестява уринирането.
Фурункулозата, трудното заздравяване на ранички и драскотини, постепенно развиваща се слабост, бърза умора – това са все симптоми, съпровождащи захарния диабет.
Теглото може да се колебае – или към затлъстяване, или към отслабване – зависи от формата на заболяването и конструкцията на човека. Хормоналният дисбаланс изисква лечение.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Имам гуша от която слабия загуба на апетит
Pingback: Ендокринната система определя вида спорт – част 1 | ПО-КРАСИВИ