Почти всеки ден предупреждаваме читателите на LEKUVA.NET за опасностите, които крие лятото, вкл. плажовете, морето и слънцето. Днес ще обърнем внимание на точно обратното – почивката на морето е не само удоволствие и релаксация, тя е и здраве.
Съставът на морската вода е наистина уникален – може би не сте чували досега, но той е близък до плазмата на човешката кръв. Специалистите, изучаващи свойствата на морската вода и нейното въздействие върху човека, стигнали до извода, че тя съдържа 133 микроелемента, концентрирани в 40 минерала. С една дума, морската вода има всичко, което е нужно на нашата кожа, на нашите вътрешни£ органи и на нервната ни система. Водата и крайбрежният въздух са полезни и за друго – те съдържат йод, един от най-необходимите минерали.
Морската вода има всичко, което е необходимо на кожата, на вътрешните органи и на нервната система
Йодът може да нормализира работата на щитовидната жлеза, да укрепи нервната и имунната система, да повиши съпротивителните сили на организма, да понижи нивото на холестерол в кръвта. КАК ДА ОПРЕДЕЛИТЕ ЗАПАСИТЕ ОТ ЙОД В ОРГАНИЗМА?
Натопете памучно тампонче в спиртен разтвор от йод и си „нарисувайте“ йодна „мрежичка“ на някаква част от кожата – само да не е в областта на щитовидната жлеза. На следващия ден разгледайте внимателно това място. Ако не откриете нищо, ако всичко е изчезнало, значи организмът ви се нуждае от йод. Ако обаче има следи, тогава не страдате от йоден дефицит.
Преди да легнете да спите, нанесете върху кожата на ръката си три линийки от същия йоден разтвор: тънка, малко по-дебела и още по-дебела. Ако на сутринта е изчезнала първата линийка – значи всичко със съдържанието на йод е наред. Ако са изчезнали първите две линийки – обърнете внимание на здравето си. А ако не е останала нито една – страдате от явен недостиг на йод. В крайна сметка, ако страдате от недостиг на йод, непременно се прегледайте при ендокринолог и организирайте продължителна и активна почивка на море.
НАЙ-ВАЖНИТЕ ПРОЦЕДУРИ
Къпането в морето – това е безценен тренажор за сърдечно0съдовата система. Потапяйки се във водата, известно време чувствате освежаваща прохлада. В този момент в организма протича естествена реакция на охлаждане: кръвоносните съдове се стесняват. След това обаче се разширяват и усещате топлина и лекота.
Много полезни и приятни са разходките боси по морския бряг, като краката са потопени до глезените. Ефектът от този пясъчен масаж е равен на точковия масаж: масажирането на точките по ходилата подобрява работата на важните вътрешни органи.
Морските вълни осигуряват на тялото отличен хидромасаж: изчезват излишните килограми, мускулите се стягат, кожата се изпъва, а ставите се подмладяват. Легнете отначало по гръб, след това по корем – пак на края на брега, там където идват и се връщат вълните. Обливайки ви, те нежно ще масажират тялото и буквално ще изваят фигурата. Към такъв хидромасаж можете да прибегнете след плуване или след престой в морето.
Плувайки, вие тренирате и тези мускули, които не се задействат в ежедневния живот. А освен всичко друго във водата натоварването на гръбначния стълб се свежда до минимум. Само 100 метра плуване в морето са равни на 1000 метра бягане за стапяне на калориите.
Почивайки си на морския бряг, по 1-2 пъти на ден се заравяйте в горещия пясък, но не чак толкова горещ, че да се изгорите. Главата и гърдите Оставяйте отгоре, над пясъка. Може и друго: както си лежите, насипете пясък на проблемните зони – бедрата, корема, ханша. Загребвайте пясък директно от повърхностния слой с длани. От по- дълбокото пясъкът може да е влажен, а това не ви е нужно. Спокойно полежете в пясъчния „пашкул“ 10-15 минути. През това време пясъчното покритие ще отдава лечебни йони, разгрявайки подкожната съединителна тъкан. Такава антицелулитна процедура има специално наименование – псамотерапия.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Силата на морската вода | Лекува нет