Много хора са на мнение, че когато са у дома, са в безопасност. От статистиките става ясно, че точно в домашна обстановка се случват много инциденти с фатален край.
Злополуките вкъщи са твърде разнообразни. В много от случаите се касае за падания, изгаряния, порезни рани, вдишване на отровни изпарения, задушаване, поражение от електрически ток, а при децата и инциденти с играчки.
Жертви на нещастни случаи в домашна обстановка са най-вече деца под 5 години и възрастни хора над 65 години. Спадащите към тези възрастови групи принципно прекарват повече време вкъщи, отколкото останалата част от населението. Освен това поради невнимание или физическа слабост те са застрашени в по-голяма степен от групата на хората в активна възраст. Малките деца, които нямат почти никакъв опит и с любопитство изследват околния свят, не могат да преценят потенциалните опасности, породени от водата, огъня, електричеството, отравянията и различни предмети от ежедневието. Възрастните хора често са слабо подвижни, нерядко имат намалено зрение и обоняние и чуват не чак толкова добре.
Но и други хора могат да получат наранявания вкъщи. В повечето случаи това става в стресови ситуации, напр. при пренасяне или когато член от семейството е болен. Много нещастни случаи са в резултат също така на ежедневни дейности, при които се пренебрегва безопасността. С малко внимание и разум всеки би могъл да намали рисковете от инциденти, като се научи да ги разпознава и да избягва причините за тях.
Жилищни и общи помещения
Най-често мястото на злополука са общите помещения, напр. кухнята и дневната, просто защото хората прекарват в тях голяма част от свободното си време в будно състояние. Същото важи и за свързващите ги помежду им коридори, стълбища и врати. Най-опасни в такива помещения са паданията върху хлъзгав под, наранявания от остри ръбове на мебели, изгаряния, причинени от печки или други отоплителни уреди.
Падането върху хлъзгави или неравни подове, най-вече в банята или в пералното по мещение, е една от честите причини за травми особено сред по-възрастните хора.
Затова трябва незабавно да почиствате, ако нещо бъде изсипано на пода. Имайте предвид, че сапунът и другите почистващи препарати могат да направят хлъзгав дори и грапавия под. Затова старателно го забърсвайте с чиста вода и го подсушавайте добре.
Подовете и подовите покрития трябва да са равни и да нямат издадени ръбове или ъгли, в които да се спъне някой. Свободно поставените пътеки трябва да имат грапаво покритие от долната страна. Освен това те не трябва да се поставят върху стълбищни стъпала и площадки. Ръбовете на стъпалата следва да са снабдени със залепени или неподвижно закрепени кантове от материал, който не се хлъзга. Обърнете внимание цялото стълбище да е добре осветено и осветлението да може да се включва както от горната, така и от долната му част.
Стълбите трябва да се изпълняват с еднаква височина на стъпалата без внезапни промени; перилата или парапетът трябва да предоставят здрава и сигурна опора за ръцете.
Погрижете се коридорите и стълбищните площадки да са осветени и през нощта, за да няма инциденти. Най-подходящи за целта са нощните лампички, които се поставят В контактите. По пътя към телефона също не трябва да има препятствия. Долепените до стените мебели и надстройки трябва да са здраво закрепени за тях или да са толкова масивни, че да не може да ги отмести дете. Ако в семейството има малки деца, погрижете се печките и котлоните да са обезопасени със стабилни прегради.
В случай че неочаквано спре токът, изключете всички отоплителни уреди. Когато захранването бъде възстановено, може да възникне пожар.
Не пръскайте с почистващи средства и инсектициди върху контакти и електрически ключове; оставяйте горимите материали (вестници, пердета, бельо, дрехи) далеч от отоплителни уреди.
Навсякъде използвайте заземени контакти. Ако в семейството има деца, използвайте предпазни капачета за контактите.
Кухня
Като се вземат под внимание различните кухненски уреди и подправките, които се използват при приготвянето на храната, не е чак толкова необичайно, че в кухнята се крият твърде много опасности.
Доброто планиране е неизбежно при проектирането на удобна и безопасна кухня, за да няма инциденти. Пространството следва да се разпредели така, че при работа всичко да може да бъде достигнато и движенията да се сведат до минимум. Основната работна площ трябва да е разположена възможно по-близо до котлоните и фурната, така че пренасянето на горещи и/или тежки съдове да е ограничено. Най-добре е пътят от котлона и фурната до работната площ да не се пресича с пътищата на преминаване на други хора, които искат примерно да излязат през кухнята в градината.
В кухнята има нужда от достатъчно осветление. Неоновите лампи са много подходящи за целта, защото хвърлят по- малки сенки. За предпочитане е подът да се покрие с материал, който не се хлъзга.
Електрическите контакти следва да се монтират на достъпни места, а електроуредите е желателно да са възможно по- отдалечени от мивката. Поставяйте съдовете с горещи течности колкото е възможно no-навътре от ръба на масата или плота за сервиране, така че децата да не могат да ги достигат. По същите съображения завъртайте дръжките на тенджерите навътре, когато са на котлона.
При изваждане на нещо от надстройките или за подмяна на крушка би следвало да използвате малка домашна стълба със стабилна опора за ръцете.
Ако в къщата живеят деца, винаги съхранявайте отровните вещества, средствата и спрейовете за почистване така, че те да са недостъпни за тях. Когато имате работа в кухнята, винаги оставяйте малките деца в проходилка или ги възпирайте от влизане в кухнята, като поставяте дървена решетка на вратата.
Комбинацията от висока температура и възпламеними добавки (напр. олио и животински мазнини) превръща кухнята в място, където лесно може да възникне пожар или други инциденти. Най-често пожарите избухват надвечер, когато в повечето семейства се приготвя основното ястие за деня. Постоянно дръжте на разположение пожарогасител, за предпочитане прахов, защото е най-подходящ за борба с горящи мазнини и електроуреди. Противопожарното покривало е практично при гасене на горящи фритюрници или тигани. Разумно е монтирането на външен водопроводен кран близо до кухнята, към който е свързан дълъг маркуч.
Баня
Банята е опасно помещение предимно за по-възрастните хора. За да се предотвратят падания, подът в сектора на душа и ваната трябва да има покритие, което да не се хлъзга. На стените в близост до ваната, душ-кабината и тоалетната следва да се монтират дръжки за допълнителна опора на ръцете.
За малките деца банята представлява още едно от опасните места вкъщи. Най- вероятните злополуки са поражение от електрически ток и удавяне. Затова никога не оставяйте децата в банята без надзор. Винаги изхождайте от мисълта, че малко дете може да се удави и в 1 мл вода. Често се случват и изгаряния с гореща вода, предимно при бебета. Затова никога не оставяйте бебе в банята заедно с дете, което вече може само да отвори водопроводен кран.
При къпане на детето винаги наливайте във ваната най-напред студена вода. При доливането на гореща вода периодично проверявайте температурата с лакът. Сложете детето във ваната едва когато водата се усеща приятно топла (не гореща). Рискът от изгаряне може да се намали, когато термостатът на уреда за загряване на водата е регулиран на 50 °С или пък в режим „топло“, след като измерите температурата с термометър. Тръбите за гореща вода трябва да са изолирани или да са инсталирани така, че децата да не могат да ги достигнат.
Погрижете се крановете за топла и студена вода в банята да са ясно обозначени, за да избегнете инциденти.
Поставете сигурни ключалки на шкафовете в банята, за да нямат децата достъп до лекарства и отровни вещества. Умивалниците следва да се монтират така, че да не навлизат в пространството на ваната. Избягвайте острите ръбове при покривните панели. Прозрачните душ-кабини следва да са от пластмаса или неразпръскващо се при чупене стъкло. Мебелите, върху които може да се покатери дете, поставяйте възможно no-далече от прозорците. Ключалките на вратите на банята и тоалетната трябва да могат да се отварят и отвън.
Електрическите контакти трябва да са извън досега на детето, когато то се намира във ваната, под душа или на друго мокро място. Ако това не е възможно, контактите трябва да са снабдени с предпазни капачета. Ако не можете да се лишите от електрически уреди в банята, то избирайте по възможност такива с къси и прави кабели. Изтегляйте веднага щепсела от контакта, щом уредът не ви е необходим повече.
Спални
Малките деца обичат да „пътешестват“, но не осъзнават опасностите, които съществуват. Много от злополуките с деца са свързани с паднали мебели в спалните и детските стаи.
Детската стая е място, където децата могат да играят на воля. Родителите трябва да се отнесат с особено внимание към безопасността на това помещение, защото там играта им е по-свободна, отколкото на друго място в къщата. Към възможните опасности спадат двуетажните легла, прозорците и опасните играчки.
По възможност мебелите трябва се фиксират към стените. Двуетажните легла не са подходящи за деца под деветго- дишна възраст. Ако заради ограниченото пространство трябва да се постави двуетажно легло, то тогава горното легло трябва да има ограничител, за да не падне детето от него, докато спи. Горният край на ограничителя трябва да е поне с 15 см по-висок от матрака. Стълбата може да се монтира на страна по желание.
За да предотвратим падане на детето, прозорците, които са на височина по-малка от 1,5 м от пода, не трябва да се отварят повече от 10 см или пък следва да се обезопасят с решетки или по друг начин. Все пак те трябва да могат бързо да се свалят в случай на пожар. Никога да не се поставят мебели толкова близо до прозорец, че дете да може да се покатери по тях и да го достигне. Избирайте мебели със заоблени ръбове, за да намалите риска от сериозни наранявания при евентуално падане.
Погрижете се да има достатъчно пространство за прибиране на играчките, за да не се търкалят из стаята и в тях да се спъне някой. По-добре пердетата и щорите да нямат дълги висящи шнурове.
Ако използвате електрически одеяла, следете да бъдат в безупречно състояние. Не трупайте отгоре дрехи или други предмети, когато одеялата са включени. Изключете ги веднага щом вече не са Ви необходими, за да избегнете прегряване. Следете за протъркани и притиснати места, както и за повредени кабели и щепсели. В такива случаи занесете одеялата на ремонт или ги подменете. Никога не оставяйте бебе върху включено електрическо одеяло.
Бебешките креватчета също крият опасности от травми. Внимавайте страничните прегради да са толкова високи, че детето да не може да се покатери през тях. Пролуките на решетката трябва да са достатъчно малки, за да не може детето да пъхне главата си или някой крайник.
Демонтирайте от креватчето всички дребни детайли, които биха могли да бъдат поставени в устата. Ако леглото има колелца, свалете две от тях (откъм страната на главата или на краката). Така креватчето все още може безпроблемно да бъде премествано, без да може да се движи само. Не поставяйте креватчето в близост до прозорец, отоплителни уреди и електрически контакти, за да елиминирате опасността от евентуално падане от прозореца, изгаряне или смъртоносен токов удар. Ако не ви е възможно да наблюдавате детето, трябва да го поставите в стабилна кошарка, която не може да се преобръща. В никакъв случай не използвайте детско креватче за тази цел.
Не оставяйте големи играчки при детето, които могат да бъдат използвани от него, за да се покатери по тях и да излезе. Никога не оставяйте чанта/столче за носене на детето заедно с него върху маса, легло или пейка. За предпочитане е да не повивате или обличате детето върху маса, легло или подобни (може да падне), а върху кърпа на пода. Не оставяйте бебето без надзор в проходилката. При нея съществува най-голям риск от опасна ситуация.
Детски играчки
Лошо направените или погрешно избрани играчки могат да доведат до сериозни, дори фатални последици. Децата до три- годишна възраст са най-силно застрашени, предимно от задушаване след аспирация на (части от) играчки.
Малките деца обичат да поставят малки предмети в устата си като копчета или монети и други малки части, напр. стъкленото око на плюшена играчка. Основното правило гласи: Ако играчката може да влезе в кутийката на малкоформатен филм за фотоапарат, значи тя е неподходяща за децата под три години.
Някои лошо проектирани играчки представляват сериозна заплаха. Трябва да внимаваме предимно за игрите със стрели и
лъкове, стреличките за хвърляне, самолетите и пушките-играчки, с които могат например да се изстрелват и моливи.
Меките играчки, напр. плюшените, могат да създадат проблем, когато шевовете се отпуснат след дълга употреба. Пълнежът (понякога от късчета стиропор) може да бъде поставен в устата и да предизвика задушаване. Затова играчките с пластмасова пяна не са подходящи за деца под тригодишна възраст.
Играчките не трябва да имат шнурове, панделки или връзки, които са по-дълги от 30 см. Кърмачетата и малките деца могат лесно да се оплетат и задушат. Върху моливите, боичките и флумастерите трябва да е указано, че не са отровни и леснозапалими.
Също и сандъците за играчки често са причина за травми. Най-голяма е опасността за децата до две години. Те са вече достатъчно силни, за да могат да отворят сандъка и да пъхнат глава в него. Ако изпуснат капака, могат лесно да си наранят главата или врата. Дори и леките сандъци могат да причинят травми. Затова пред обикновения сандък трябва да предпочетете с плъзгащ се капак или отворен.
Перално помещение
Повечето перални помещения крият същите опасности като кухните и баните. Затова съхранявайте праха за пране, белината и другите почистващи препарати, химическите продукти, спрейовете и други подобни в заключени шкафове. Водопроводните кранове също следва да се монтират на места, недостъпни за малки деца.
Как се предотвратява внезапната детска смърт
Синдромът на внезапната детска смърт (СВДС) е една от честите причини за смърт при децата под една година, като най-опасният период е между втория и четвъртия месец.
Най-често синдромът на внезапната детска смърт се среща при преждевременно родени деца, при кърмачета, чието тегло е под нормалното, в семейства с починало дете от СВДС, както и при кърмачета с родители пушачи. Много полезен електронен помощник за предотвратяване на внезапната детска смърт е устройството за наблюдение, което включва алармен сигнал, щом дишането на кърмачето спре за период, по-дълъг от няколко секунди. Естествено важна предпоставка е родителите да могат и да го чуят. Други профилактични мерки са:
- Постоянно да следите да не претопляте бебето. Не затопляйте детската стая твърде много; използвайте тънки завивки.
- Слагайте бебето да спи по гръб или настрани, но никога по корем. Ако детето лежи на една страна, издърпайте долната ръчичка напред, за да не може самичко да се обърне по корем.
- Използвайте чист, твърд и подходящ по размери матрак без възглавница. Никога не оставяйте детето да спи върху водно легло. Старайте се около детето да не е задимено.
ПРОТИВОПОЖАРНА ЗАЩИТА ТОЧКА ПО ТОЧКА
Най-честата причина за пожар в домакинството е невниманието. Няколко предохранителни мерки биха могли да спестят много ядове и да предпазят дома и имуществото ви от щети.
- Съхранявайте кибрита и запалките извън обсега на децата.
- Никога не пушете в леглото. След празненство проверявайте дали по креслата и парапетите евентуално няма все още тлеещи фасове.
- Не оставяйте мокри дрехи или други влажни предмети върху отоплителни уреди или печки.
- Гасете горящите фритюрници или тигани (горене на мазнина) с противопожарно покривало, с капак или с влажна кърпа.
- В никакъв случай с вода!
- Винаги изключвайте газовата печка или котлон след употреба.
- Никога не простирайте кърпи да се сушат над разпалена печка.
- Работете внимателно с електрическите кабели. Никога не ги полагайте под подовите покрития и не ги закрепвайте с метални куки.
- Не включвайте повече от два електроуреда към един контакт.
- Незабавно подменяйте повредените кабели.
- Никога не използвайте пожароопасни течности за запалване на огън. Съхранявайте такива течности в добре затворени и обозначени съдове, най-добре в килера или в гаража.
- Не оставяйте огън без надзор.
- През нощта затваряйте всички междинни врати, за да предотвратите или забавите разпространението на евентуален пожар. Окачете ключ близо до входната врата, за да можете в случай на нужда бързо да напуснете къщата.
- Снабдете се с градински маркуч с дос- татъчна дължина, с който можете да достигнете всички части на къщата и градината. Свържете го към външен водопроводен кран.
- Не разполагайте отоплителни уреди в близост до пердета или мебели, най-вече далеч от тапицирани с плат мебели.
- Монтирайте пожароизвестително устройство между спалните помещения и евентуалните източници на пожар – в кухнята, дневната и пералното помещение.
БЕЗОПАСНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЕЛЕКТРОУРЕДИТЕ
Инциденти с електроуреди могат да се случат навсякъде вкъщи, където има монтиран контакт. Най-чести са обаче в помещения с леснозапалими материали и мокри помещения като банята и кухнята.
При електрическите уреди никога не изхождайте от принципа, че те са безопасни. Винаги изключвайте уредите, преди да изтеглите щепсела от контакта.
Никога не използвайте уреди с повредени кабели и повредени щепсели.
Ако при включване на електрически уред щепселът се загрее, значи е повреден и може да предизвика късо съединение. Внимание: съществува опасност от
ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ОТРАВЯНИЯ
Благодарение на безопасните за децата опаковки, предупредителните текстове върху етикетите и по-голямото съзнание на потребителите броят на отравянията през последните години бе силно намален.
Докато при възрастните отравянето обикновено е вследствие на нещастен случай или приемане на по-голяма доза медикаменти, причината за повечето случаи на отравяне сред децата е оставянето от възрастните на отровни вещества на места, достъпни за децата. С ненапълно развитите си вкусови и обонятелни усещания, в комбинация с голяма порция любопитство, децата са склонни да поставят в устата си всичко, което им попадне в ръцете. Често смятат таблетките за бонбони, а течните химикали за приятни напитки.
До времето, когато вече разбират за какви опасни продукти става въпрос, не съхранявайте почистващите препарати под мивката, а на недостъпно за децата място.
Заключване на шкафа с лекарства
Знаем, че децата обичат да „тършуват“ сред почистващи препарати, инсектициди, химикали против замръзване и течности за отпушВане на канали. Най-честата причина за отравяния все пак са лекарства, обикновено сънотворни, сиропи за кашлица и антихистамини. Можете да предотвратите такива случаи, като веднага след употреба оставяте лекарствените средства В обезопасен за децата заключващ се шкаф.
Монтирайте така шкафчето за лекарства, че децата да не могат да го достигнат.
В аптеката купувайте таблетки в обезопасени за деца опаковки. Отварянето на блистерните опаковки също ги затруднява. След изтичане срока на годност връщайте лекарствата В аптеката за преработване. Не приемайте лекарства в присъствието на деца, защото те обичат да имитират родителите си. За да няма инциденти, наблюдавайте децата си при посещения при приятели и роднини, защото могат да предприемат „пътешествие“ и да намерят шкаф с лекарства, който не е така обезопасен, както вкъщи.
Приблизително 15% от всички случаи на отравяне се дължат на препарати за почистване, към които спадат разяждащи препарати за отпушване на канализацията и препарати за почистване на фурни и миялни машини. Те могат да причинят сериозни, а понякога и смъртоносни вътрешни увреждания. Течности като терпентин и бензин са опасни не само поради своята пожароопасност, но и при поглъщане и вдишване на изпаренията им.
Не сменяйте опаковката
Съхранявайте лекарствата и отровните вещества само в ясно обозначените оригинални опаковки. Никога не складирайте заедно на едно и също място храни и почистващи препарати. Отровните продукти, които не са ви необходими повече, предавайте на лицензираните фирми за събиране на опасни отпадъци. За всеки случай си запишете на видно място телефонните номера на личния ви лекар, „Спешна медицинска помощ“ и най-близката болница.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!