Защо телата ни се уморяват?
Хората толкова често се оплакват от преумора, че днес това се смята за един от най-разпространените здравословни проблеми.
Сред основните предпоставки за появата на умора са недостигът на сън, непълноценното хранене и някои заболявания – като грип, затлъстяване, алергии, инфекции, анемия, алкохолизъм, хипотиреоидизъм, захарен диабет, сърдечносъдови и ракови заболявания и СПИН. Състоянието често се характеризира с понижен психически тонус и липса на желание за секс.
Увеличете енергийните си запаси:
- Женшенът от дълбока древност се използва за повлияване на симптомите на умора. Потърсете хранителна добавка с екстракт, стандартизиран за съдържание на женшенозиди (при корейски или китайски женшен) или елеутерозиди (при сибирски женшен). Вземайте по 100-250 мг екстракт от корейски или китайски женшен (или по 300-400 мг сибирски женшен) 1-2 пъти дневно. Препаратът стимулира нервната система и предпазва организма от негативното въздействие на стреса. (Внимание: Женшенът е противопоказан за хора с високо кръвно налягане.)
- Приемайте по 150 мг магнезий 2 пъти на ден (за предпочитане под формата на магнезиев цитрат). Минералът участва в разграждането на белтъчините, мазнините и въглехидратите. Дефицитът му също се свързва с умората.
- Билката гинко билоба подобрява кръвоснабдяването на мозъка, като по този начин повишава концентрацията и намалява умората. Вземайте всяка сутрин по 15 капки тинктура.
- Помислете и за хранителни добавки с карнитин (дозирайте според указанията, отбелязани върху опаковката). Тази аминокиселина стимулира функцията на митохондриите – компонентите, които доставят енергия в клетките. Повечето хора не приемат достатъчно количество карнитин чрез храната.
- Подобен е ефектът и от приема на коензима Qio. Вземайте по 50 мг сутрин и вечер по време на хранене. Можете да си го набавите и чрез консумацията на някои храни (като ядки и масла). За настъпването на видимо подобрение обикновено са нужни около 8 седмици.
Кога да потърсим лекарска помощ и съвети за лечение на умората?
Ако постоянно се чувствате уморени, дори след като сте взели мерки за преодоляване на проблема, трябва да се консултирате с лекар. Умората може да е симптом на хипотиреоидизъм, депресия, захарен диабет, анемия и редица други заболявания. При наличие на коремна болка, задух или силно главоболие незабавно потърсете квалифицирана медицинска помощ.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!