Въпреки че е невъзможно да избегнеш алергените и да се изолираш от тях напълно, има някои неща, които можеш да направиш, за да ограничиш поне отчасти огромните неудобства, които те внасят в ежедневието ти.
Кое е първото нещо? Като за начало – опитай да спреш цигарите, тъй като е доказано, че тютюнопушенето е фактор, отключващ много алергии. След това се старай да спазваш възможно най-стриктно следните препоръки, свързани с различните алергени.
Полени
Концентрацията им във въздуха обикновено е най-висока рано сутрин и при ветровито време.
- Ако алергията ти е тежка, по възможност избягвай да излизаш на открито в сутрешните часове и при вятър. Най- добре е да стоиш у дома, на затворени прозорци и с включен климатик, ако навън е горещо.
- Ако все пак се налага да работиш навън, особено в градинарството или цветарството, трябва да привикнеш да носиш специална маска, която да филтрира полените. Особено старателно предпазвай ноздрите си.
Акари
Най-добрия начин да се бориш с акарите (микроскопични членестоноги, обитаващи затворени помещения), е да намалиш колкото се може повече праха в дома си, тъй като той е основна тяхна среда.
- Изхвърли килимите. В дома ти трябва да останат само паркет, ламинат, теракот, мозайка. Ако можеш, обзаведи хола с кожени дивани и кресла – другите събират прекалено много прах.
- Използвай прахосмукачка с т.нар. НЕРА филтър за фини частици.
- Акарите са най-разпространени в спалнята, така че трябва да започнеш атаката именно от там. Пердетата можеш да смениш със сенници, пухените възглавници – със силиконови.
- Задължително е да извадиш от тази стая всякакви китеници, покривала, пътеки и килими, които събират прах. Другият голям проблем е матракът и спалното бельо. Акарите се хранят и с микроскопичните люспички кожа, които се отделят от човешкото тяло. На пазара има непромокаеми калъфи за матрак от кожена или подобна незадържаща прах материя – добре е да се снабдиш с такъв и да опаковаш матрака си, като преди това го изчистиш основно. Пери спалното си бельо всяка седмица на колкото се може по-висока температура.
Плесени
Ако си алергична към плесени, трябва да избягваш:
- Влажни, сенчести места на открито.
- Подземия, мазета; климатици, овлажнители, стари дюшеци.
- Задължително проветрявай банята след душ.
Животни
Всички домашни любимци могат да предизвикат алергии, дори т.нар. голи котки. Експертите се шегуват, че най-подходящият домашен любимец за хората с алергии е… златната рибка в аквариум. Ако все пак вече имаш космат домашен любимец и сърце не ти дава да се разделиш с него, трябва да промениш някои свои навици.
- В никакъв случай не трябва да къпеш и решиш кучето. Нека някой друг около теб се заеме с тази задача. Ресането е най- добре да става на балкона.
- Докато чистиш къщата, ползвай маска.
- Използвай стаен освежител за въздух.
- Винаги си мий ръцете след като галиш животното.
- Не допускай домашния любимец в спалнята си.
Здравен вьпрос ???
В: СТРАДАМ ОТ СЕЗОННА АЛЕРГИЯ. КАКВО ТРЯБВА ДА ПОПИТАМ ЛИЧНИЯ СИ ЛЕКАР ПРИ СЛЕДВАЩАТА КОНСУЛТАЦИЯ?
О: Попитай го за следното: може ли алергията ти да е предизвикана от някакво съпровождащо или хронично заболяване; трябва ли да съобразяваш евентуален прием на лекарства с алергията си; какви странични ефекти имат лекарствата, които ти предписва; опасно ли е състоянието ти; кои са местата, където можеш да попаднеш на алергените, към които си чувствителна; налагат ли се периодични тестове за алергия?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!