Ранната диагностика е много важна, за да се избегнат усложнения като инфаркт, инсулт, сърдечна недостатъчност, атеросклероза. Изпреварваща обаче трябва да бъде профилактиката на сърдечносъдовите заболявания. Необходимо е да водим здравословен начин на живот, включващ всекидневно движение. За болестите на сърцето ни разказа доц. д-р Стефан Веселинов Денчев, ръководител на Клиника по кардиология в Александровска болница – София, специалист по инвазивна кардиология, електрофизиология и интракоронарен ултразвук.
– Доц. Денчев, кажете нещо повече за Клиниката по кардиология, която ръководите.
– Клиниката ни е една от първите центрове, които започнаха да извършват лечение на острите миокардни инфаркти с първична коронарна интервенция която е задължителен стандарт в днешно време за лечение на това много сериозно заболяване. Извършваме и диагностика на мозъчно-съдови и бъбречни заболявания. Покриваме целия спектър от заболявания, като тежка, рефрактерна на лечение хипертония, сърдечна недостатъчност, коронарна и миокардна па тология, включително и лечение на ритъмни нарушения. При пациентите, които имат необходимост, се извършва и имплантиране на електростимулатори.
– Какъв е процентът на сърдечните заболявания!
– Изключително висок! Според статистически данни близо 70% от смъртните случаи за една година се дължат на различни сърдечносъдови заболявания. Водеща е исхемичната болест на сърцето, а още повече са инсултите. За съжаление и сърдечносъдовите заболявания се „подмладиха“ и вече не са приоритет на възрастните хора.
– Какви са методите за диагностика кардиологията?
– Старите лекари са казвали – КОЙТО РАЗПИТВА ДОБРЕ, ДИАГНОСТИРА ДОБРЕ. От пациентите си научаваме за оплакванията им – какви са по характер, при какви условия се появяват – в покой или при натоварване, имат ли връзка с храненето. Важно е да се знае дали пациентът провежда в момента някакво лечение и с какви медикаменти, има ли сърдечни заболявания в семейството по кръвна линия и др. Основен метод е електрокардиограмата, тя ни дава важна информация за моментното състояние на пациента. Следва ехо кардиографията, изключително важен метод в кардиологията, която дава възможност за установяване на структурни и функционални промени на различните части на сърцето. Много са новостите при диагностиката на сърдечните заболявания. Трябва да се знае обаче, че тези методи е нужно да се провеждат само от висококвалифицирани специалисти.
– Как да опазим сърцето си?
– Ранната диагностика е много важна, за да се избегнат усложнения като инфаркт, инсулт, сърдечна недостатъчност, атеросклероза. Изпреварваща обаче трябва да бъде профилактиката на сърдечносъдовите заболявания. Необходимо е да водим здравословен начин на живот, включващ всекидневно движение, да намалим солта, да избягваме тлъстите меса и колбаси.В определени млечни продукти има много и некачествени мазнини. Тютюнопушенето, дори пасивното много ни вреди!
– Какво представлява атеросклерозата?
– Атеросклерозата е многофакторно и многолико заболяване, изразяващо се в натрупване на масти в артериалната стена под формата на плаки с последващо възпаление, като е възможно запушване на съда от съсирек – тромб – и загиване на подлежащите тъкани.
– Кои са най-честите й прояви?
– Това са исхемичната болест на сърцето включително стабилна и нестабилна стенокардия, остър миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, артериална хипертония, аневризми, хронична артериална недостатъчност на крайниците, мезентериална тромбоза, която се изразява в запушване на артериите, кръвоснабдяващи червата.
– Как да я разпознаем?
– Започва още в детска възраст с продължителен „тих“ период. При фамилните хиперлипидемии се изявява около 20-агтга година. Можем да я разпознаем по наличието на мастни натрупвания по клепачи и сухожилия или изследването на мастен профил при профилактични прегледи, както и при пациенти със затлъстяване, артериална хипертония, захарен диабет тип 1 и 2.
– Кои са първите й симптоми?
– Когато поразява различни участъци симптомите й се различават. Има гръдна болка при засягане на коронарните артерии, болка в мускулите на прасеца при засягане на артериите на долните крайници. НАЙ-ЧЕСТИ СА ГЛАВОБОЛИЕТО и нарушенията в паметта при засягане на мозъчните артерии. При засягане на мезентериалните артерии и коремната аорта се появява коремна болка.
– Има ли възраст заболяването?
– При 3-годишни деца са установявани мастни петна по аортата, които към 8-та година могат да обхванат и коронарните артерии. Затлъстяването в детска възраст е свързано с висок риск от развитие на артериална хипертония, захарен диабет и атеросклероза. Имаме пациенти, мъже под 30 години, с остър миокарден инфаркт. 17-годишен младеж беше получил миокарден инфаркт при къпане в студена вода.
– Каква е връзката на атеросклерозата с метаболитния синдром?
– Метаболитният синдром е пряко свързан с атеросклерозата заради мастите, които са причина за стесняването на кръвоносни те съдове. Синдромът включва затлъстява не, нарушена обмяна на мастите и кръвната захар, артериална хипертония. Тези фактори ускоряват изявата на ранна атеросклероза.
– Кои са методи те за диагностика на този синдром?
– Основно това е мастен профил, както и Доплер изследване на съдовете на шията. При него се измерва съотношението на дебелината на отделните слоеве в стената на артериите. Лечението на мета болитния синдром не приоритет само на кардиолозите, но и на ендокринолозите.
– Какво е значението на холестерола за прогресиране на атеросклерозата?
– Проведени са множество проучвания, които показват, че високите нива на холестерол са от първостепенно значение за развитието на заболяването. Останалите рискови фактори – артериална хипертония, тютюнопушене, висока кръвна захар – допринасят за увреждането на най-вътрешния слой от съдовата стена и улесняват отлагането на мастите.
– Каква е прогнозата на заболял с повишени нива на холестерол, гтиглицериди, липиди?
– Такива болни са с висок риск от ранна атеросклероза и свързаните с нея заболявания. Промяната на начина на живот намалява риска. Например физическа активност, ХОДЕНЕ ПОНЕ 2 КМ ДНЕВНО или минимум 30 мин., или други разширени дейности, свързани с движение, редукция на теглото с т.нар. средиземноморска диета, която се състои от прием на повече плодове, зеленчуци, риба, маслини, зехтин.
– Има ли новости в лечението?
– Нови са показанията за лечението на заболяването, а средствата са статини и здравословен начин на живот. У нас не се прилагат достатъчно както заради липса на информираност, така и поради нежелание от страна на пациентите.
– Какво представляват статините?
– Статините конкурентно потискат, инхибират ензима,свързан с образуването на холестерол в черния дроб. Те са средството, което значително допринесе за намалението на честотата на острите миокардни инфаркти. Има тенденция статини да се предписват профилактично при пациенти, при които съществуват някои допълнителни рискови фактори, като по този начин честотата на бъдещи сърдечносъдови усложнения може да се намали значително. При липса на странични явления се налага непрекъснато приемане на статини за добър лечебен ефект.
– Как може да се подмине болестта?
– Редукция на теглото при затлъстяване, контролиране на стреса, достатъчна физическа активност. Изключителна профилактика най-вече на хипертониците!
Всяка сряда от 14 до 18 ч. в Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Александровска“ се извършват безплатни консултации на болни със сърдечносъдови заболявания. Пациентите с хронични заболявания е желателно да носят медицинска документация, свързана със заболяването (епикризи, резултати от всички направени изследвания, данни за проведена терапия). Тел. за записване: 02/9230 467 (8 – 16 ч.)
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!