Депресията, която се проявява в периода около раждането или след него, се нарича перинатална. Не е ясен точният брой на страдащите жени от този вид депресия, но се смята, че е сред най-често срещаните усложнения по време на бременност и след нея. Обикновено симптомите й са близки до нормалните промени, свързани с бременността и раждането, и затова невинаги е лесно да се разпознае. Такива са умората проблемите със съня, силните емоционални реакции, покачване на теглото и др. Причините за перинаталната депресия са свързани с промените в нивата на хормоните, слаба подкрепа от страна на близките, наличие на депресии в семейството, фамилна история на психични заболявания, проблеми с предишна бременност, проблеми в отношенията със съпруга, финансови проблеми или незряла възраст на майката.
Други фактори, които могат да допринесат за следродилната депресия, са:
- Умора от самото раждане.
- Нарушен режим на спане.
- Недостатъчна почивка.
- Чувство за обремененост с грижи за новия член на семейството, за друго по-голямо дете и съмненията дали ще бъдеш добра майка.
- Стресът от промяната на навиците, свързани с работните и домашните задължения.
- Понякога жените мислят, че трябва да бъдат „супер майки“, което е нереалистично и води до депресия.
- Чувството на загуба – загуба на самоличността, загуба на контрол, промяна на фигурата от периода преди бременността, чувството, че не сте така привлекателна.
- Усещането, че не можене да контролирате времето. Стоенето вкъщи в затворено пространство за продължителен период, по-малкото време за любимия човек и приятелите.
Най-ранното диагностициране на този вид депресия е свързано с проявата дори само на един от следните симптоми, за период по-дълъг от 2 седмици: раздразнителност и нервност; чувство на тъга, безнадеждност и объркване; плач; липса на енергия и мотивация; промени в храненето – прекалено хранене или недохранване; промени в съня – прекомерен сън или липса на сън.
Внимание!
Понякога младите майки имат проблеми с концентрацията, с паметта или с вземането на решения. Може да ги обхване чувство на безполезност и вина, загуба на интерес или удоволствие от различни занимания, затваряне в себе си – избягване на контакт със семейството и приятелите. Не са изключени и главоболието, болките в гърдите, сърцебиенето и хипервентилация.
Възможно е изведнъж младата майка да изгуби интерес и към бебето или да изпитва ужасяващ страх да не нарани бебето.
При констатация на перинатална депресия е необходимо лечение, което включва задължителна консултация с лекар. Полезни могат да бъдат консултациите с психолог, посещаването на групи за подкрепа и приемът на лекарства. Всяко дете заслужава да има здрава майка и всяка майка заслужава да се радва на своите деца. Затова, ако усетите признаци на депресия, спазвайте следните съвети:
- Опитайте се да си почивате възможно най-много
- Дремвайте, когато бебето спи.
- Престанете да се насилвате да свършите всичко.
- Направете толкова неща, колкото успеете, а останалото оставете за по-късно.
- Помолете околните за помощ при домашните задължения и нощното хранене (ако не кърмите).
- Не прекарвайте много време сама. Излизайте на разходки и спортувайте.
- Говорете за чувствата си с вашия партньор, роднини или приятели.
- Говорете с други майки, за да научите повече от техния опит.
- Присъединете се към група за подкрепа за жени с перинатална депресия.
- Не правете големи промени в живота си по време на бременността.
Внимание!
Депресията, която се появява след раждането, се нарича още следродилна. Тя е свързана с промените в нивата на хормоните през този етап. Рязко се понижават нивата на прогестерон и естроген, които през бременността са били значително повишени. Понижават се и нивата на хормоните на щитовидната жлеза, което може да доведе до намален интерес към заобикалящия свят, раздразнителност, умора, трудна концентрация, проблеми със съня и повишаване на теглото.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: | Лекува нет