Кое е вярно и кое не от многобройните твърдения за превенцията на онкологичните заболявания?
Предпазват ли ни зеленчуците и виното от образуване на тумори?
Опасно ли е месото? Нека разгледаме пет от тях.
Вече няма никакво съмнение – това, което ядем и пием, играе решаваща роля за намаляване или увеличаване на риска от рак. Правилното хранене може да спаси хиляди животи всяка година. Разбира се, факторите за възникване на болестта са многобройни и сред тях важно място заемат генетичното предразположение, хормоналното състояние, тютюнопушенето, замърсяването на въздуха, излагането на слънце… От друга страна, няма храна-чудо, която да спасява от тумори. Но ние можем да променим много неща, за да намалим рисковете значително.
1. Чаша червено вино предпазва
Невярно
Червеното вино, консумирано редовно, увеличава риска от рак, дори да е само една чаша на ден. Това се отнася и за всички останали алкохолни напитки – бира, шампанско, мастика, бяло вино, уиски, водка… Алкохолът не предпазва в никаква доза. Заблудата идва от преувеличения предпазен ефект на полифенолите и тяхното антиок сидантно действие, както и от благосклонното отношение на кардиолозите. Всъщност редовната консумация на алкохол увеличава с 68% риска от рак на устата, фаринкса и ларинкса, с 28% на хранопровода, с 10% на гърдата и с 9% на дебелото черво. Голямата опасност се крие в етанола (етилов алкохол). Благотворното действие на антиоксидантите във виното е валидно за сърдечносъдовите заболявания, но то не може да противодейства на ролята на етанола за възникването на тумори. Щом попадне в организма, етанолът се превръща в канцерогенната молекула ацеталдехид и предизвиква химически реакции, които засягат нашата ДНК. Освен това той действа като разтворител при контакт с лигавицата (на устната кухина и хранопровода) и така увеличава нейната пропускливост по отношение на канцерогенните вещества от цигарите например. Алкохолът повишава нивото на стероидните хормони и по този начин влияе върху хормоналните рецептори, които са фактор за възникване на рак на гърдата.
Как да се отнасяме тогава към чашата червено вино? Най-важното е да не се посяга към нея всеки ден, а само от време на време при подходящ случай.
2. Бетакаротинът в хранителните добавки може да доведе до рак пушачите
Вярно
Пушачите и бившите пушачи трябва да избягват всички хранителни добавки, съдържащи бетакаротин. При доза от 20-30 мг на ден рискът от рак на белите дробове в тази категория хора се увеличава с 24%. Застрашени са и други органи, чувствителни към тютюна -дебелото черво, щитовидната жлеза, яйчниците и маточната шийка.
Обяснението е в това, че синтетичният бетакаротин ускорява превръщането на проканцерогенните молекули на тютюна в канцерогенни. В естествено състояние обаче бетакаротинът има благоприятно действие. За да си набавите необходимите ви 2,1 мг на ден, консумирайте червени, оранжеви и тъмнозелени растителни продукти: пъпеш, кайсии, манго, зеле, спанак, чушки…
3. Млякото благоприятства образуването на тумори
Вярно и невярно
Всичко зависи от количеството и от пола. Известно е, че млечните продукти намаляват опасността от рак на дебелото черво и при жените, и при мъжете. За сметка на това повече от две чаши мляко или две порции сирене на ден водят до високо ниво на калций в организма и свързан с това повишен риск от рак на простатата. Така че мъжете трябва да внимават с количествата млечни продукти.
4. Прекалената консумация на месо благоприятства появата на болестта
Вярно
Най-застрашени са дебелото черво и ректумът. Всичко обаче е въпрос на мярка. Достатъчно е да намалим пържолите и да не ядем месо при всяко хранене. Оптималното количество е под 500 r червено месо (говеждо, телешко, агнешко и свинско) на седмица. Изследванията сочат, че 100 г такова месо дневно води до повишаване на риска от рак с 29%. Причината е, че то предизвиква производството на канцерогенни компоненти в стомаха, както и на определени бактерии в стомашната флора. Вредни са и нитратните соли, които се съдържат в колбасите. По начало готовите месни продукти са прекалено солени, а това крие опасност за стомашната лигавица. Добрата новина е, че дебелото черво си има своята протекция – тя се нарича физическа активност и намалява рисковете с 18 до 29% в зависимост от интензивността на движението. Спортът води до повишено съдържание на хормоните в кръвта – инсулин и хормоните на растежа, които могат при определени условия да благоприятстват клетъчната защита. Същото се отнася и за риска от рак на гърдата след менопаузата – физическите упражнения предпазват от тумори, като намаляват нивото на естрогените и стимулират имунната защита. Всеки ден отделяйте 30 минути за бързо ходене, танци или гимнастика.
5. Плодовете u зеленчуците са нашите ангели пазители
Вярно
Най-голяма полза от растителната храна има за устата, фаринкса, ларинкса, хранопровода, стомаха и белите дробове. Серните молекули, антиоксидантите, фибрите и флавоноидите пречат на формирането на вредни клетки. Предпазната роля на плодовете и зеленчуците се дължи на комбинацията от различните им съставки. Антоиксидантният ефект на ябълката например е двеста пъти по-голям от този на съдържащия се в нея витамин С! Разбира се, остава проблемът с пестицидите, но изследванията показват, че вредата от тях е минимална в сравнение с ползата от консумацията на растителни продукти. Достатъчно е добре да ги мием и евентуално белим. Дневната доза е минимум 400 г или пет различни плодове и зеленчуци, без значение дали са сурови, сварени, замразени или консервирани.
Ето как да извлечем най-полезното от плодовете и зеленчуците
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!