Даваме ви няколко съвета как да си осигурите повече богати на влакнини пълнозърнести храни:
- Четете внимателно етикетите. Много важно е думата „пълнозърнесто брашно“ да фигурира на първо или второ място в списъка на съставките.
- Заменяйте от бялото брашно с пълнозърнесто при приготвяне на палачинки и други тестени изделия.
- Опитайте пшеничен зародиш. Той има вкус на ядки и е богат на полезни хранителни вещества – витамин Е и други витамини, минерали и влакнини, липсващи в белия хляб. Добавете една супена лъжица към закуската си, мюслито, киселото мляко или при приготвянето на домашен хляб, кифли и палачинки.
- Подходящ избор за здравословно хранене е кафявият ориз, който има изключително приятен вкус.
- Пригответе питателно и богато на влакнини ястие, като добавите към печените картофи нискомаслено сирене, кисело мляко или заквасена сметана. Пробвайте и сладките картофи, които съдържат много бета-каротин.
- Бобът, лещата и грахът осигуряват белтъчини, което ги прави идеален заместител на месото, а освен това са богати на влакнини. Преди готвене бобовите зърна от консерва трябва да се изплакнат, а сухият боб да се накисне. Лещата не се нуждае от предварително накисване.
- Замразеният грах е ценен източник на влакнини. Отделете зърната едно от друго под силна струя студена вода и ги добавете към врящата супа или яхния няколко минути преди да я свалите от котлона.
По-добър хранителен режим със СРЕДИЗЕМНОМОРСКА диета
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!