Има ли смисъл да се снимаме на рентген? Какво помага при счупване заради остеопороза? Дискова херния, лумбаго, износване на прешлените, чести схващания – познати са на почти всички ни. Предлагаме ви последните новости в световната медицина за здрав гръб и кръст без болки.
Какви са фактите:
Много голям процент от хората страдат периодично от болки в гърба. При всеки шести това се превръща в хронично заболяване. Лекарите отдавна обясняват, че движението е най-доброто средство за профилактика и лечение на проблемите в кръста. Но липсата на време, болките, а и понякога мързелът често са по-силни. Това води до увеличаване броя на засегнатите, като дори има пациенти в детска възраст. Болките в гърба са наистина много разпространени. Освен това нараства групата на тези, които страдат от сериозни болести като остеопороза, ревматизъм или тумори. Те всички имат нужда от помощ – щадяща алтернативна терапия, програми за профилактика и в някои случаи специални, високоефикасни медикаменти. Това е предизвикателство за лекари, биолози, фармацевти и техници. Нерядко те разобличават дългогодишни догми като остарели. Ще ви представим най-важните резултати от последните изследвания.
Диагностика – методи за оценка на симптомите
1. Нови прегледи без вредни лъчения. Австрийски учени са развили метод, при който нов уред прави триизмерно заснемане на гръбначния стълб без натоварващото действие на рентгеновите лъчи. След това с помощта на специален компютърен софтуер данните се преобразуват в ЗD-картина на монитора. Всичко трае една минута и дава прецизен резултат. Отклоненията могат бързо и безопасно да бъдат откривани. Уредът е подвижен и затова особено подходящ за изследвания в училища и в предприятия, за да се установят проблемите навреме.
2. Няма голяма полза от ядрено-магнитния резонанс (ЯМР). Досега се правеха рентгенови снимки и ЯМР на гърба като стандартна диагностика при ортопедите. Според ново американско изследване това не е от особена полза. Изследвани са 1800 пациенти в продължение на една година – по отношение на болки, подвижност, качество на живот, психическо здраве, съобщавани от пациентите подобрения и преценка на терапията. Не са установени предимства на терапия, започнала с ЯМР или рентген. Английски лекари също съобщават, че при нормални болки в гърба не се постигат по-добри резултати, ако се направят образни изследвания. Много лекари ги правят по-скоро за успокоение на пациента и за по-голяма сигурност за себе си. За пациентите, въпреки облъчването, рентгеновите снимки просто се. смятат за задължителни за добро лечение.
Причини – какво натоварва гръбнака
3. Телевизията пречи. Проблемите с гръбначния стълб са широко разпространени още във възрастта от 11 до 17 години. Според последните изследвания, те заедно с главоболието и коремните болки водят списъка на оплакванията при младежите. 24% от децата в тази възрастова група ходят на лекар поне веднъж годишно заради болки в гърба. Най-честите причини – лош мускулен статус и погрешен начин на движение и на седене. Най-често от. болки в гърба се оплакват деца, които много гледат телевизия или седят пред компютъра. При повече от два часа на ден гледане на телевизия рискът значително се увеличава. Най-доброто средство срещу болките е движението – колкото по-рано, толкова по-добре. Болките обаче пречат на децата да се движат и се получава омагьосан кръг.
4. Дори леката анорексия уврежда костите. Тя ги прави чупливи. Поради недостатъчното хранене на организма липсват калций, протеини и други важни хранителни вещества. Уврежданията започват още в началната фаза на анорексията. С едно ново изследване се установява, че костната структура се променя, преди още измерванията на костната плътност да могат да го установят. Около 1% от младите момичета страдат от болестта. Последиците за скелета се проявяват най-вече след климактериума като остеопороза. Само навременното лечение може да предотврати счупвания на прешлени и кости. Затова е важно да знаем рисковете. Ако сме имали смущения в храненето преди, трябва да проверяваме състоянието на костите си. Обикновено хората търсят физически причини за болките в гърба. Но те могат да имат и психически произход. За хората с проблеми в гърба са типични високите амбиции, желанието да постигнат много, пренебрегването на предупредителните сигнали на тялото. Затова сега в лечението на хроничните болки внимание се обръща на разтоварващите техники, терапията на биологическата обратна връзка и психотерапията. Те дават на пациентите стратегии на действие и така противостоят на чувството на “ безпомощност пред болките.
Медикаменти
5. Ново лекарство намалява усещането за болка. В САЩ одобриха за продажба ново лекарство срещу ревматечната болест фибромиалгия, свързана с болки в мускулите на скелета. Съдържа веществото милнаципрам, досега прилагано като антидепресант. То влияе върху нивото на хормоните серотонин и норадреналин и понижава усещането за болка. Представено е и в Европа за одобрение.
6. Алтернативи при болестта на Бехтерев. От нея страда всеки 20-и пациент с болки в гърба. Това е възпаление, което може да доведе до схващане на гръбначния стълб. Към стандартната терапия спадат нестероидни антиревматични лекарства като ибупрофен, които обаче невинаги се понасят добре. Като алтернатива сега се предлага веществото еторикоксиб, за да се спре напредващото увреждане на костите и ставите.
7. Канабисът успокоява ишиаса. Травми на „нервус ишиадикус“ могат да доведат до хронични болки в нерва. С медикаменти не се постига много в тези случаи. Болезнено е и при най-малкия допир. Нови вещества, извлечени от канабис, в бъдеще трябва да спрат възпалителните реакции без страничните психични ефекти.
- сп. „Здравен журнал”
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!